Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Przejście dla pieszych przy ulicy Ceglanej - czy to możliwe?

Mieszkańcy osiedla przy ulicy Ceglanej w Przygodzicach postulują o podjęcie działań w kwestii budowy przejścia dla pieszych na ulicy Wrocławskiej w ciągu drogi wojewódzkiej 490 (dawniej droga krajowa "11"). Ich zdaniem to rozwiązanie znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo w tym miejscu. Postulaty trafiły właśnie na ręce sołtysa Przygodzic Roberta Wnuka. Na spotkaniu z mieszkańcami, na którym przekazano postulaty byli też obecni radni rady gminy Przygodzice oraz radny sejmiku województwa wielkopolskiego Andrzej Pichet. Z mojego wieloletniego doświadczenia dziennikarskiego wynika, że załatwienie sprawy w wielkopolskim zarządzie dróg graniczy z cudem, ale jak już się zacznie, to kiedyś się skończy. Mieszkańcy proszą w dokumencie o budowę przejścia dla pieszych na ulicy Wrocławskiej w rejonie ulicy Ceglanej, które umożliwiłoby bezpieczne przejście przez ulicę Wrocławską. Pod petycją podpisało się prawie 30 osób.W piśmie do Roberta Wnuka, sołtysa Przygodzic mieszkańcy piszą, że przy ulicy Ceglanej mieszka aktualnie ośmioro dzieci w wieku szkolnym i dwoje w wieku przedszkolnym. Część z nich samodzielnie pokonuje niebezpieczną jezdnię. 

- Niestety, pomimo budowy obwodnicy, na ulicy Wrocławskiej (droga wojewódzka 490- przyp. red) wciąż porusza się dużo samochodów, w dodatku z bardzo dużą prędkością ze względu na prosty odcinek drogi. Stwarza to duże zagrożenie dla mieszkańców, szczególnie dzieci - piszą mieszkańcy i podnoszą jeszcze jedną kwestię: zagospodarowanie "Glinianki" zwiększyło ruch w kierunku obiekty rekreacyjnego. 


Najbliższe przejście dla pieszych jest w rejonie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z ulicami: Bursztynową, Mostową oraz drugie nieco dalej w stronę centrum Przygodzic: w rejonie skrzyżowania z wjazdem na ulicę Nowe Osiedle. O ile rozwiązuje to trochę problem dla turystów, którzy ulicą Bursztynową mogą dojechać do "Glinianki", o tyle dla mieszkańców ulicy Ceglanej nie jest to rozwiązanie dobre. 


Sama budowa przejścia dla pieszych w tym miejscu będzie trudnym projektem, nie tylko ze względu na procedury. Jezdnia jest w tym miejscu znacznie wyżej od chodnika - z podobnym problemem drogowcy spotkali się podczas budowy przejścia dla pieszych vis-a-vis szkoły podstawowej w Przygodzicach. 


To może być też długa przeprawa pod kątem proceduralnym. Rada gminy Ostrzeszów postulowała do samorządu województwa wielkopolskiego o zbudowanie chodnika łączącego Ostrzeszów z Rojowem latami. Na miejscu wielokrotnie pojawiali się politycy wszystkich opcji politycznych, zajmujący wysokie funkcje w wielkopolskim samorządzie i zapewniali, że nadadzą sprawie tok. Faktycznie inwestycję udało się wpisać do budżetu województwa i zrealizować, ale dopiero po wielu latach "wydeptywania" ścieżek. Oczywiście - była to znacznie bardziej skomplikowana oraz kosztowna inwestycja i to też trzeba mieć na uwadze. Oby przejścia z zarządem dróg w kwestii przejścia dla pieszych w okolicach ulicy Ceglanej poszły znacznie bardziej gładko niż w ostrzeszowskim przypadku. 

Aktualizacja:

Radny sejmiku województwa wielkopolskiego Andrzej Pichet złożył w tej kwestii interpelację. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie