Najnowszy post

Jak do tej pory mamy mokry i zimny rok 2023 w Gminie Przygodzice

Mamy już prawie koniec maja, a prawdziwej wiosny jak nie widać, tak nie widać.  Maj w tym roku jest wyjątkowo zimny i stosunkowo mokry, przynajmniej w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Pamiętam, że bywały już jednak takie maje w przeszłości i to w cale nie zwiastowało niczego złego. Ale trochę narzekamy, że powinno być ciepło, a nie jest. Cieszą się natomiast właściciele niektórych upraw: mokry maj może oznaczać dobre zbiory. Zadowoleni są też leśnicy: po raz pierwszy od wielu lat zapełniły się leśne akweny m.in.  staw Piec Dolny w okolicach miejscowości Strugi pomiędzy Przygodzicami a Antoninem.

Jan Frycz na planie zdjęciowym w Antoninie. Powstaje film o pobycie Chopina

W Pałacyku Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie ruszył plan zdjęciowy do 4 odcinków filmu na temat pobytu Fryderyka Chopina w naszej gminie. Na ekranie zobaczymy Jana Frycza, a za klawiszami fortepianu Marka Szlezera. Reżyseria filmu to domena Aleksandra Pietrzaka. Czekamy na efekty filmu, którego producentem jest Polskie Radio Chopin. 
Chopin odwiedził Antonin dwukrotnie: pierwszy raz w 1827 roku. Drugi pobyt miał miejsce jesienią 1829 roku. Kompozytor spędził tutaj nieco ponad tydzień, a efektem tego pobytu był Polonez C-dur. opus 3 na fortepian i wiolonczelę. Książę Antoni Radziwiłł sam grał na wiolonczeli, ale był także wielbicielem sztuki, więc chętnie zaprzyjaźniał się z artystami. Ci czuli się u niego doskonale, co potwierdza w liście do Tytusa Woyciechowskiego sam Chopin. 


  • Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu. Co do mojej osoby i chwilowej zabawy, byłbym tam siedział dopókiby mię nie wypędzono, ale moje interesa, a szczególniej mój Koncert, jeszcze nie skończony, a oczekujący z niecierpliwością ukończenia finału swojego, przynaglił mię do opuszczenia tego raju. Były tam dwie Ewy, młode xiężniczki, nadzwyczaj uprzejme i dobre, muzykalne, czułe istoty - pisał do przyjaciela (kochanka) Chopin. 


O pobycie Chopina w Antoninie opowiada książka patrona Biblioteki w Przygodzicach - Gustawa Bojanowskiego „Tydzień w Antoninie”. Chopin miał podobno zwiedzać okoliczne miejscowości, ale przebieg pobytu opisany w książce Bojanowskiego niestety nie potwierdzają inne źródła. 


Ciekawostka: Plan zdjęciowy jest zamknięty, a wszyscy uczestnicy przeszli testy na Covid-19 przed rozpoczęciem kręcenia zdjęć. To wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


fot. Dariusz Grodziński, dyrektor CKiS w Kaliszu

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie