Najnowszy post

Kulturalne podsumowania roku 2020 w gminie Przygodzice. Wywiad z Robertem Karczmarkiem dyrektorem GOK

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa wiele branż nie może normalnie funkcjonować. W mediach najwięcej mówi się o podmiotach działających w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Mniej i tak trochę po macoszemu mówi się o szeroko rozumianej kulturze. Tymczasem wiele instytucji kultury od dłuższego czasu jest zamkniętych, niektóre przeniosły swoją działalność do przestrzeni wirtualnej. Jak w tych trudnych warunkach radzi sobie Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach? O problemach, z jakimi borykał się GOK w 2020 roku, o podjętych środkach zaradczych oraz o wyzwaniach jakie postawił sobie w 2021 roku z jego dyrektorem Robertem Kaczmarkiem rozmawiał Grzegorz Kowalski.

Jan Frycz na planie zdjęciowym w Antoninie. Powstaje film o pobycie Chopina

W Pałacyku Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie ruszył plan zdjęciowy do 4 odcinków filmu na temat pobytu Fryderyka Chopina w naszej gminie. Na ekranie zobaczymy Jana Frycza, a za klawiszami fortepianu Marka Szlezera. Reżyseria filmu to domena Aleksandra Pietrzaka. Czekamy na efekty filmu, którego producentem jest Polskie Radio Chopin. 
Chopin odwiedził Antonin dwukrotnie: pierwszy raz w 1827 roku. Drugi pobyt miał miejsce jesienią 1829 roku. Kompozytor spędził tutaj nieco ponad tydzień, a efektem tego pobytu był Polonez C-dur. opus 3 na fortepian i wiolonczelę. Książę Antoni Radziwiłł sam grał na wiolonczeli, ale był także wielbicielem sztuki, więc chętnie zaprzyjaźniał się z artystami. Ci czuli się u niego doskonale, co potwierdza w liście do Tytusa Woyciechowskiego sam Chopin. 


  • Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu. Co do mojej osoby i chwilowej zabawy, byłbym tam siedział dopókiby mię nie wypędzono, ale moje interesa, a szczególniej mój Koncert, jeszcze nie skończony, a oczekujący z niecierpliwością ukończenia finału swojego, przynaglił mię do opuszczenia tego raju. Były tam dwie Ewy, młode xiężniczki, nadzwyczaj uprzejme i dobre, muzykalne, czułe istoty - pisał do przyjaciela (kochanka) Chopin. 


O pobycie Chopina w Antoninie opowiada książka patrona Biblioteki w Przygodzicach - Gustawa Bojanowskiego „Tydzień w Antoninie”. Chopin miał podobno zwiedzać okoliczne miejscowości, ale przebieg pobytu opisany w książce Bojanowskiego niestety nie potwierdzają inne źródła. 


Ciekawostka: Plan zdjęciowy jest zamknięty, a wszyscy uczestnicy przeszli testy na Covid-19 przed rozpoczęciem kręcenia zdjęć. To wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


fot. Dariusz Grodziński, dyrektor CKiS w Kaliszu

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie