Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Jan Frycz na planie zdjęciowym w Antoninie. Powstaje film o pobycie Chopina

W Pałacyku Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie ruszył plan zdjęciowy do 4 odcinków filmu na temat pobytu Fryderyka Chopina w naszej gminie. Na ekranie zobaczymy Jana Frycza, a za klawiszami fortepianu Marka Szlezera. Reżyseria filmu to domena Aleksandra Pietrzaka. Czekamy na efekty filmu, którego producentem jest Polskie Radio Chopin. 
Chopin odwiedził Antonin dwukrotnie: pierwszy raz w 1827 roku. Drugi pobyt miał miejsce jesienią 1829 roku. Kompozytor spędził tutaj nieco ponad tydzień, a efektem tego pobytu był Polonez C-dur. opus 3 na fortepian i wiolonczelę. Książę Antoni Radziwiłł sam grał na wiolonczeli, ale był także wielbicielem sztuki, więc chętnie zaprzyjaźniał się z artystami. Ci czuli się u niego doskonale, co potwierdza w liście do Tytusa Woyciechowskiego sam Chopin. 


  • Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu. Co do mojej osoby i chwilowej zabawy, byłbym tam siedział dopókiby mię nie wypędzono, ale moje interesa, a szczególniej mój Koncert, jeszcze nie skończony, a oczekujący z niecierpliwością ukończenia finału swojego, przynaglił mię do opuszczenia tego raju. Były tam dwie Ewy, młode xiężniczki, nadzwyczaj uprzejme i dobre, muzykalne, czułe istoty - pisał do przyjaciela (kochanka) Chopin. 


O pobycie Chopina w Antoninie opowiada książka patrona Biblioteki w Przygodzicach - Gustawa Bojanowskiego „Tydzień w Antoninie”. Chopin miał podobno zwiedzać okoliczne miejscowości, ale przebieg pobytu opisany w książce Bojanowskiego niestety nie potwierdzają inne źródła. 


Ciekawostka: Plan zdjęciowy jest zamknięty, a wszyscy uczestnicy przeszli testy na Covid-19 przed rozpoczęciem kręcenia zdjęć. To wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


fot. Dariusz Grodziński, dyrektor CKiS w Kaliszu

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie