Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2022 zrobiła solidny krok w stronę edycji 2023

Nie boję się użyć tego określenia: to była przełomowa edycja Odysei Antonińskiej. Festiwal podróżniczy wkroczył na tory, z których zejść już nie może. To oczywiście oznacza rozwój wydarzenia, ale też solidną pracę całego zespołu, który w tym roku zasłużył na ogromne oklaski tworząc moim zdaniem najważniejsze kulturalne wydarzenie w naszej gminie. Dlaczego? O tym w poście. 

Pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi w powiecie ostrowskim

W ostrowskim szpitalu zaszczepiono dziś personel medyczny przeciwko SARS COV2. W pierwszej kolejności pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi otrzymają pielęgniarki, lekarz z oddziału covidowego oraz ratownik medyczny - donosi portal wlkp24.info. Jako pierwsi zostaną zaczepieni ci, którzy wyrazili na to chęć. Kolejki takie jak w październiku po wymazy chyba nam nie grożą.
Nawet wśród medyków zdania są podzielone. Obecnie trwa wojna informacyjna pomiędzy zwolennikami szczepień, a ich zagorzałymi przeciwnikami. Dla jednych szczepionki są szansą powrotu normalności, drudzy wierzą, że to samo zło i próba populacyjnego zaszczepienia całej populacji w specjalne czipy, które w przyszłości będą mogły kontrolować ludzkością. Nie ufam koncernom farmaceutycznym, ale jednocześnie nie wierzę w idiotyczne teorie spiskowe. „Morawiecki - dla mnie nie zamawiaj” - zmieniają sobie nakładki na zdjęcia profilowe użytkownicy facebooka. „Chciałbym wybrać czy ma zostać mi wszczepiony czip Apple czy Microsoft, żeby był kompatybilny z moim telefonem” - drwią memy internetowe. 

Jako ozdrowieniec, który przeszedł chorobę w najgorszym momencie widzę w szczepionkach szansę na normalność, ale jednocześnie widzę, że lobby antyszczepionkowe jest szalenie silne i trudno będzie zaszczepić populację na poziomie, który będzie zapewniał bezpieczeństwo. Druga sprawa: jeśli politycy i duchowni wysokiego szczebla będą szczepienia promować, to ja nie wiem co z tego wyjdzie. Szczepię siebie i szczepię swoje dzieciaki. Nie neguję natomiast tych, którzy tego nie robią. To jest ich wybór. Oczekuję od nich tej samej tolerancji. 

Rozmawiam z mieszkańcami naszej gminy i wielu z nich (z grupy wysokiego ryzyka) czeka na szczepionkę jak na zbawienie. I trudno im się dziwić. Koronawirus zabrał kilka ważnych dla mnie osób. Oni też chcą się jeszcze cieszyć życiem. Jako ozdrowieniec mogę podkreślić, że psychika w walce z SARS COV2 jest kluczowa i chociażby z tego powodu warto dać osobom starszym nadzieję na lepsze jutro. Inna sprawa to gospodarka: skutki tak znaczącego spowolnienia gospodarczego mogą się jeszcze przez lata odbijać czkawką. 

Niech każdy zdecyduje sam. Tych, którzy nie wierzą w szczepionki już nie przekonam, ale tym, którzy się wahają polecam dwa materiały, które opowiadają rzeczowo o nowych szczepionkach. Zdjęcie tytułowe: Kolejka po wymazy przeciwko koronawirusowi SARS COV2 - Szpital w Ostrowie Wielkopolskim - Punkt drive-thru. Październik 2020. 

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie