Najnowszy post

Jak do tej pory mamy mokry i zimny rok 2023 w Gminie Przygodzice

Mamy już prawie koniec maja, a prawdziwej wiosny jak nie widać, tak nie widać.  Maj w tym roku jest wyjątkowo zimny i stosunkowo mokry, przynajmniej w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Pamiętam, że bywały już jednak takie maje w przeszłości i to w cale nie zwiastowało niczego złego. Ale trochę narzekamy, że powinno być ciepło, a nie jest. Cieszą się natomiast właściciele niektórych upraw: mokry maj może oznaczać dobre zbiory. Zadowoleni są też leśnicy: po raz pierwszy od wielu lat zapełniły się leśne akweny m.in.  staw Piec Dolny w okolicach miejscowości Strugi pomiędzy Przygodzicami a Antoninem.

Gmina Przygodzice przystępuje do programu "Czyste powietrze"

Południowa Wielkopolska to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce spowodowane obecnością w powietrzu cząstek stałych. Jest szansa, aby w niedalekiej przyszłości stan ten uległ zmianie. Gmina Przygodzice w trosce o zdrowie naszych mieszkańców przystępuje do realizacji Programu „Czyste Powietrze”. 
Już wkrótce osoby zamieszkujące naszą gminę wymieniając tzw. kopciuchy, przeprowadzając termomodernizację czy też montując instalacje fotowoltaiczne będą mogły udać się do Urzędu Gminy, gdzie urzędnik pomoże wypełnić wnioski w ramach programu „Czyste Powietrze” udzielając przy tym informacji o samym programie. Urzędnik będzie również prowadzić aktywną edukację w tym zakresie. 

Każdy z nas chciałby oddychać czystym powietrzem. Wielu z mieszkańców naszej gminy chciałoby wymienić piec na nowy czy też przeprowadzić termomodernizację budynków, ale całkowite koszty takich inwestycji niekiedy są poza ich zasięgiem finansowym. Myślę, że większość osób słyszała o programie „Czyste Powietrze”, jednak nie byłoby wstanie za wiele powiedzieć o samym programie. Niektórzy może i wgłębili się w jego tematykę, jednak po wejściu na stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu łapie się za głowę próbując zapoznać się z treścią dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy. Nie pomagają filmy instruktażowe, część z nas na tym etapie się zniechęca. Już wkrótce jednak powinno się to w naszej gminie zmienić. Jeśli coś we wnioskach będzie dla nas niejasne, będziemy mogli udać się do Urzędu Gminy, gdzie urzędnik udzieli nam pomocy. Dowiemy się tam nie tylko jakie są aktualne wymagania Programu, ale również jak wypełnić wniosek o dofinansowanie. Uzyskamy również poradę, jak prawidłowo wypełnić wniosek o płatność i jak przygotować wszystkie niezbędne załączniki. 

Taka możliwość stworzyła się dzięki porozumieniu jakie Gmina Przygodzice, reprezentowana przez pełniącego funkcję wójta Krzysztofa Rasiaka, podpisze z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w sprawie wspólnej realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. 

Takowa informacja o porozumieniu między WFOŚiGW a naszą gminą znajduje się już na stronie https://www.wfosgw.poznan.pl/program-priorytetowy-czyste-powietrze/

Pomoc naszej gminy i jej udział w aktywizowaniu mieszkańców do ekoinwestowania we własne budynki mieszkalne może być zatem kluczowy dla poprawy zdrowia wszystkich mieszkańców. Jest to cenna inicjatywa, która wspomoże osoby z naszej gminy w walce z problemem smogu i wymianą nieefektywnych źródeł ciepła. Aby składane wnioski były skuteczne istnieje jednak konieczność przeszkolenia przez Fundusz urzędników. Damy Wam znać, jak tylko będzie możliwość skorzystania z korzyści zawartego porozumienia.

tekst: Grzegorz Kowalski

Komentarze

  1. Proponuje zacząć od siebie. Zakład przy ulicy Szkolnej 6 kopci codziennie tak, że nie można okna otworzyć....

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie