Najnowszy post

Jak do tej pory mamy mokry i zimny rok 2023 w Gminie Przygodzice

Mamy już prawie koniec maja, a prawdziwej wiosny jak nie widać, tak nie widać.  Maj w tym roku jest wyjątkowo zimny i stosunkowo mokry, przynajmniej w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Pamiętam, że bywały już jednak takie maje w przeszłości i to w cale nie zwiastowało niczego złego. Ale trochę narzekamy, że powinno być ciepło, a nie jest. Cieszą się natomiast właściciele niektórych upraw: mokry maj może oznaczać dobre zbiory. Zadowoleni są też leśnicy: po raz pierwszy od wielu lat zapełniły się leśne akweny m.in.  staw Piec Dolny w okolicach miejscowości Strugi pomiędzy Przygodzicami a Antoninem.

Odwilż przyszła szybciej niż się spodziewaliśmy

No i po wielkich mrozach. Dwudniowa przygoda z prawdziwa zimą zakończyła się poranną odwilżą. Jeszcze wczoraj dzień kończył się 10-stopniowym mrozem, a rankiem termometry pokazywały już 1 stopień na plusie. Do końca tygodnia minusowa temperatura może nawiedzać nas tylko w nocy, co może powodować liczne problemy, bo topniejący śnieg będzie ponownie zamarzać. Dzieciaki miały choć trochę frajdy. Śnieg spadł akurat na końcówkę (ostatni weekend) ferii. Dobre i to. Poniżej zdjęcia ze Strug oraz Antonina. Strugi - osada pomiędzy Antoninem a Przygodzicami. W tym domu mieszka kilka rodzin, a budynek widnieje nawet na starych pocztówkach.  

fot. archiwum

Osada przy drodze krajowej nr 11, między Przygodzicami a Antoninem. Wzmiankowana w dokumentach kościelnych w II połowie XVIII w. W pierwszym dwudziestoleciu XIX w. powstał tutaj folwark wchodzący w skład Dóbr Przygodzickich Radziwiłłów. W 1821 r. folwark Strugi liczył 4 domy i 53 mieszkańców. W latach 90. XIX w. liczył już 9 domów i 93 mieszkańców. Po dawnym folwarku po prawej stronie drogi z Przygodzic do Antonina zachował się budynek inwentarski z 1867 r., dawna obora i stajnia. Obok parterowy, murowany dom mieszkalny z 1902 r. nakryty dachami naczółkowymi z mieszkalnymi facjatami. Po 1945 r. zamieniony w leśniczówkę „Przeryte". W obrębie obejścia znajduje się także murowany dom mieszkalny z 1887 r. oraz budynek inwentarski, drwalnik i stodoła (nieco z tyłu). Obecnie poza kilkoma budynkami prywatnymi, po lewej stronie drogi z Przygodzic do Antonina znajduje się niewielki Zajazd „Strugi" z punktem gastronomicznym i parkingiem samochodowym. Strugi zamieszkuje kilkanaście osób.


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie