Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Odwilż przyszła szybciej niż się spodziewaliśmy

No i po wielkich mrozach. Dwudniowa przygoda z prawdziwa zimą zakończyła się poranną odwilżą. Jeszcze wczoraj dzień kończył się 10-stopniowym mrozem, a rankiem termometry pokazywały już 1 stopień na plusie. Do końca tygodnia minusowa temperatura może nawiedzać nas tylko w nocy, co może powodować liczne problemy, bo topniejący śnieg będzie ponownie zamarzać. Dzieciaki miały choć trochę frajdy. Śnieg spadł akurat na końcówkę (ostatni weekend) ferii. Dobre i to. Poniżej zdjęcia ze Strug oraz Antonina. Strugi - osada pomiędzy Antoninem a Przygodzicami. W tym domu mieszka kilka rodzin, a budynek widnieje nawet na starych pocztówkach.  

fot. archiwum

Osada przy drodze krajowej nr 11, między Przygodzicami a Antoninem. Wzmiankowana w dokumentach kościelnych w II połowie XVIII w. W pierwszym dwudziestoleciu XIX w. powstał tutaj folwark wchodzący w skład Dóbr Przygodzickich Radziwiłłów. W 1821 r. folwark Strugi liczył 4 domy i 53 mieszkańców. W latach 90. XIX w. liczył już 9 domów i 93 mieszkańców. Po dawnym folwarku po prawej stronie drogi z Przygodzic do Antonina zachował się budynek inwentarski z 1867 r., dawna obora i stajnia. Obok parterowy, murowany dom mieszkalny z 1902 r. nakryty dachami naczółkowymi z mieszkalnymi facjatami. Po 1945 r. zamieniony w leśniczówkę „Przeryte". W obrębie obejścia znajduje się także murowany dom mieszkalny z 1887 r. oraz budynek inwentarski, drwalnik i stodoła (nieco z tyłu). Obecnie poza kilkoma budynkami prywatnymi, po lewej stronie drogi z Przygodzic do Antonina znajduje się niewielki Zajazd „Strugi" z punktem gastronomicznym i parkingiem samochodowym. Strugi zamieszkuje kilkanaście osób.


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie