Najnowszy post

Wybory Parlamentarne 2023 - PODSUMOWANIE

Pora na standardowe podsumowanie tegorocznych Wyborów Parlamentarnych w Gminie Przygodzice. Ten post będzie analizą wyników oraz subiektywnym komentarzem do wyborczej sytuacji. W tekście znajdziecie podział na frekwencje i poszczególne komisje wyborcze. 

Odwilż przyszła szybciej niż się spodziewaliśmy

No i po wielkich mrozach. Dwudniowa przygoda z prawdziwa zimą zakończyła się poranną odwilżą. Jeszcze wczoraj dzień kończył się 10-stopniowym mrozem, a rankiem termometry pokazywały już 1 stopień na plusie. Do końca tygodnia minusowa temperatura może nawiedzać nas tylko w nocy, co może powodować liczne problemy, bo topniejący śnieg będzie ponownie zamarzać. Dzieciaki miały choć trochę frajdy. Śnieg spadł akurat na końcówkę (ostatni weekend) ferii. Dobre i to. Poniżej zdjęcia ze Strug oraz Antonina. Strugi - osada pomiędzy Antoninem a Przygodzicami. W tym domu mieszka kilka rodzin, a budynek widnieje nawet na starych pocztówkach.  

fot. archiwum

Osada przy drodze krajowej nr 11, między Przygodzicami a Antoninem. Wzmiankowana w dokumentach kościelnych w II połowie XVIII w. W pierwszym dwudziestoleciu XIX w. powstał tutaj folwark wchodzący w skład Dóbr Przygodzickich Radziwiłłów. W 1821 r. folwark Strugi liczył 4 domy i 53 mieszkańców. W latach 90. XIX w. liczył już 9 domów i 93 mieszkańców. Po dawnym folwarku po prawej stronie drogi z Przygodzic do Antonina zachował się budynek inwentarski z 1867 r., dawna obora i stajnia. Obok parterowy, murowany dom mieszkalny z 1902 r. nakryty dachami naczółkowymi z mieszkalnymi facjatami. Po 1945 r. zamieniony w leśniczówkę „Przeryte". W obrębie obejścia znajduje się także murowany dom mieszkalny z 1887 r. oraz budynek inwentarski, drwalnik i stodoła (nieco z tyłu). Obecnie poza kilkoma budynkami prywatnymi, po lewej stronie drogi z Przygodzic do Antonina znajduje się niewielki Zajazd „Strugi" z punktem gastronomicznym i parkingiem samochodowym. Strugi zamieszkuje kilkanaście osób.


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie