Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Spore dofinansowanie na budowę i rozbudowę dwóch dróg w Przygodzicach

Dobrze opracowana przez urzędników z gminy dokumentacja pozwoliła na uzyskanie dotacji z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Jest spora szansa na dwie poważne realizacje dróg w Przygodzicach. Mowa o budowie drogi w okolicach terenów inwestycyjnych oraz rozbudowę ulicy Kasztanowej w Przygodzicach. Gmina będzie miała okazję sfinalizować sprawę wyprostowania drogi w ciągu ulicy Kasztanowej. 
Pełna lista zadań przyjętych do dofinansowania RFRD znajduje się pod tym linkiem:

https://www.poznan.uw.gov.pl/system/files/zalaczniki/listy_zadan_przyjetych_do_dofinansowania_rfrd_2021_-_gminna_podstawowa.pdf?fbclid=IwAR2fBDZ3T8lLJiZUTZPuqcv1qOqYD5shCek3kJascEzqFp_bO31I5ol8oA0

Znajdziemy tam dwie pozycje związane z naszą gminą. 


Pozycja 49 na liście: 


Budowa drogi gminnej na terenach inwestycyjnych w Przygodzicach dz. nr 1716/8 oraz 1716/19

Przewidywana realizacja: kwiecień - wrzesień 2021

Wartość projektu: 2,5 mln zł

Wnioskowana kwota dofinansowania: 1,5 mln zł

Poziom dofinansowania: 60%

Deklarowana kwota środków własnych: 1 mln


Ciekawostka: planowana budowa drogi gminnej ma połączyć ulicę Inżynierską z drogą Mostową na Osiedlu Biniewskim. Nie będzie natomiast bezpośrednio się z nią łączyła, więc nie ma obaw o to, że będą tam (ulicą Mostową) jeździły samochody ciężarowe. To sprawi, że za torami powstanie dość długi odcinek w dół, który będzie prowadzić obok tzw. kipy. Powstanie też świetny skrót do cmentarza dla mieszkańców osiedla Biniewskiego. 


Pozycja 97 na liście: 


Rozbudowa drogi gminnej - ul. Kasztanowa

Przewidywana realizacja: kwiecień - sierpień 2021

Wartość projektu: 1,6 mln zł

Wnioskowana kwota dofinansowania: 961 tys.

Poziom dofinansowania: 60%

Deklarowana kwota środków własnych: 641 tys.

Ciekawostka: w ostatnich latach na jaw wyszło, że prawdopodobnie ktoś błędnie kiedyś zaprojektował drogę Kasztanową. Realny przebieg drogi w przynajmniej jednym fragmencie (w okolicach skrzyżowania z ulicami Witosa i Kwiatowej) odbiegał od właściwego. Około 2 lata temu gmina zaczęła prostować wreszcie te błędy - zgłosiła się m.in. do właścicieli z wnioskiem o wykupienie działek. Jak widać już wcześniej samorząd planował przebudowę tej drogi. Teraz się uda. 
Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie