Najnowszy post

Ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia burzami, które mogę powodować realne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia wydano dla naszego regionu. Miejscami może padać grad oraz mogą powstawać trąby powietrzne. Uważajcie na siebie od godziny 15:00 do północy.   

„Odyseja Antonińska 2021” za nami

W sobotę 7 sierpnia zakończyła się pierwsza edycja festiwalu „Odyseja Antonińska 2021”. Wydarzenie przyjęło formułę festiwalu podróży i regionu. Zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach przedsięwzięcie jest jednym z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w ostatnich latach.
Godzinę - właśnie tyle miał każdy z prelegentów, aby zaciekawić widza oraz wciągnąć go do swojego świata, świata podróży małych i dużych. Lokalnych i międzynarodowych. Nadmorskich i górskich. Przez 4 dni byliśmy więc we wnętrzach nieistniejącej już gorzelni w Przygodzicach, ale także na Dachu Świata. Na łące w Dolinie Baryczy, ale też w Rumunii.

Konstelacja podróżników była naprawdę znakomita i aż trudno uwierzyć, że w tym dość trudnym pandemicznym czasie udało się organizatorom tak świetnie to zorganizować. Była darmowa kawa i herbata, a także coś dla duszy, czyli koncerty, wycieczki oraz inne aktywności skupione wokół idei festiwalu.

Festiwal Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2021” przeszedł do historii i dziś nie wyobrażam sobie Antonina w lato 2022 roku bez tego wydarzenia.

Dziękuję Marcinowi Biegańskiemu, który wpadł na pomysł organizacji tego festiwalu, że dał mi szansę na opowiedzenia historii o czasach dla Przygodzic historycznych. Podczas mojej godzinnej prelekcji zabrałem widzów na wycieczkę po 3 starych budynkach: Świniarni, Gorzelni oraz Dworku Jana Jerzego Przebendowskiego. Oto prezentacja multimedialna, która skupia się na eksploracji tychże nieruchomości.

Moja prezentacja nazywała się „Przygodzicki Urbex, czyli o reliktach przeszłości” i możecie ją zobaczyć pod tym linkiem:

Niestety ze względu na zaplanowany wcześniej wyjazd mogłem być tylko pierwszego dnia na festiwalu, ale naprawdę dobrze się tam bawiłem. 


Oficjalna notatka prasowa organizatorów: 


Premierowa edycja Festiwalu Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2021”

Festiwal Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2021” to niezwykłe wydarzenie, łączące doświadczenie wypraw po całym globie z doświadczeniem lokalnym, czyli tajemnicami Doliny Baryczy, nazywanej przez miłośników przyrody ósmym cudem świata. Podczas pierwszej edycji "Odysei Antonińskiej", która czeka nas od 4 do 7 sierpnia na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Lido w Antoninie, będzie można wziąć udział w kilkunastu spotkaniach z szeroko pojętymi podróżnikami i wysłuchać ich prelekcji. Organizator festiwalu - Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach - przygotował również serię koncertów, wycieczek regionopoznawczych, projekcji filmowych i warsztatów.

„Odyseję Antonińską” wieńczy spotkanie z jednym z najwybitniejszych himalaistów świata - Krzysztofem Wielickim. Tytuł jego książki "Mój wybór" jest zarazem tytułem wykładu festiwalowego. Obok Krzysztofa Wielickiego w antonińskim Lido zagoszczą tak ciekawe postacie jak m.in.: członek The Explorers Club Marcin Klósak, zdobywca Korony Ziemi Mariusz Szczuraszek, uznany fotograf przyrody Robert Kaczmarek, nagradzani reżyserzy Jarosław Wszędybył i Marcin Biegański czy kultowy dziennikarz sportowy Jakub Biłuński.

Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na profilu facebook.com/odyseja2021

ODYSEJA ANTONIŃSKA 2021 - PROGRAM

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest bezpłatny.

Dzień pierwszy (4 sierpnia)

16.00 – Uroczyste otwarcie festiwalu

16.30 – Dr hab. Michał Jarnecki – „Królestwo Bhutanu”

17.30 – Tomek Wojciechowski – „Przygodzicki Urbex, czyli o reliktach przeszłości”

18.30 – Grzegorz Kowalski – „Pod górę – o 28 pasmach gór znajdujących się w Polsce”

19.30 – Maciej Klósak – „Wyspa Pohnpei, w państwie Mikronezja”

20.30 – Koncert zespołu „Wyspa”

Dzień drugi (5 sierpnia)

16.00 – Jakub Biłuński – „Opowieści bokserskie” + projekcja filmu „Piotrowsky” (reż. Marcin

Biegański, 2017, 30 min.)

17.30 – Maciej Pająk – „Trzy rejsy Macieja i nuta poezji”

18.30 – Ks. Rafał Brukarczyk CM – „Zwyczaje plemion w: Shahafatra - Madagaskar, Aymara - Boliwia –

Trinitarios, Miskitos – Honduras, Bariba – Benin”

19.30 – Mariusz Szczuraszek – „Korona Ziemi”

21.00 – Koncert trio „Unknown Artist”

21.30 – Ognisko integracyjne

Dzień trzeci (6 sierpnia)

16.00 – Krzysztof „Fis” Dera – „Z rowerowych wojaży po Wielkopolsce - powiat ostrowski w obiektywie

Krzysztofa Dery”

17.00 – Agnieszka Łukaszyk – „Archeologiczne wyprawy – Azja i Afryka”

18.00 – Jarosław Wszędybył – „O końcu świata w Dolinie Łez - ostatniej europejskiej wiosce

trędowatych”

19:00 – Występ Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego

19.30 – Janusz Jurek – „Uchwycić Nowy Jork”

20.30 – Jacek Podgórski – „Opowieści spod żagli – o jachtach i żeglowaniu”

21.30 – Projekcja filmu „Pływak” (reż. Marcin Biegański, 2021, 30 min.)

Dzień czwarty (7 sierpnia)

14.00 – Michał Miedziński – „O Parkach Narodowych Finlandii”

15.00 – Łukasz Kiełtyka, Kinga Szewczyk-Kiełtyka, Robert Kaczmarek – „Magia Gminy Przygodzice w Dolinie

Baryczy”.

16.00 – Koncert zespołu śpiewaczego „Baryczanki” z Przygodzic

16.30 – Kinga, Mateusz, Leon Grochowscy - „O akcji sprzątania na Zanzibarze i podróżach z

dzieckiem”

17.30 – Bogusław Wawrzyniak – „Moja Norwegia”

18.30 – Koncert kapeli „Boćki” z Przygodzic

19.00 – Krzysztof Wielicki – „Mój wybór”

20.00 – Uroczyste zakończenie festiwalu

20.30 – Koncert zespołu „De Indigo”

21.30 – Ognisko integracyjne

Wycieczki:

Czwartek

Godz. 13.00 – Wycieczka po rezerwacie Wydymacz.

Godz. 14.00 – Zwiedzanie obiektów Nadleśnictwa Antonin.

Piątek

Godz. 13.00 – „Dolina Baryczy blisko nas” – m.in. Antonin (Pałac Radziwiłłów, Kaplica Radziwiłłów),

Stawy Przygodzickie, Glinianka w Przygodzicach.

Sobota

Godz. 10.00 – „Dolina Baryczy, której nie znacie” – Moja Wola, Goszcz, wieża widokowa w

Grabownicy, Stawy Milickie, Milicz.

Godz. 13.00 – Wycieczka po rezerwacie Wydymacz.

Godz. 14.00 – Zwiedzanie obiektów Nadleśnictwa Antonin.

Na wszystkie wycieczki obowiązują zapisy mailowe na adres: turystyka@przygodzice.pl, udział w

wyprawach jest bezpłatny.
Wydarzenia towarzyszące festiwalowi:

Warsztaty żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych poprowadzi doświadczony kapitan jachtowy

Jacek Podgórski – na warsztaty obowiązują zapisy mailowe na adres: turystyka@przygodzice.pl

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

„Kolory Świata” – wystawa prac malarskich autorstwa Aleksandry Hanaj-Podgórskiej.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie