Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

„Odyseja Antonińska 2021” za nami

W sobotę 7 sierpnia zakończyła się pierwsza edycja festiwalu „Odyseja Antonińska 2021”. Wydarzenie przyjęło formułę festiwalu podróży i regionu. Zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach przedsięwzięcie jest jednym z ciekawszych wydarzeń kulturalnych w ostatnich latach.
Godzinę - właśnie tyle miał każdy z prelegentów, aby zaciekawić widza oraz wciągnąć go do swojego świata, świata podróży małych i dużych. Lokalnych i międzynarodowych. Nadmorskich i górskich. Przez 4 dni byliśmy więc we wnętrzach nieistniejącej już gorzelni w Przygodzicach, ale także na Dachu Świata. Na łące w Dolinie Baryczy, ale też w Rumunii.

Konstelacja podróżników była naprawdę znakomita i aż trudno uwierzyć, że w tym dość trudnym pandemicznym czasie udało się organizatorom tak świetnie to zorganizować. Była darmowa kawa i herbata, a także coś dla duszy, czyli koncerty, wycieczki oraz inne aktywności skupione wokół idei festiwalu.

Festiwal Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2021” przeszedł do historii i dziś nie wyobrażam sobie Antonina w lato 2022 roku bez tego wydarzenia.

Dziękuję Marcinowi Biegańskiemu, który wpadł na pomysł organizacji tego festiwalu, że dał mi szansę na opowiedzenia historii o czasach dla Przygodzic historycznych. Podczas mojej godzinnej prelekcji zabrałem widzów na wycieczkę po 3 starych budynkach: Świniarni, Gorzelni oraz Dworku Jana Jerzego Przebendowskiego. Oto prezentacja multimedialna, która skupia się na eksploracji tychże nieruchomości.

Moja prezentacja nazywała się „Przygodzicki Urbex, czyli o reliktach przeszłości” i możecie ją zobaczyć pod tym linkiem:

Niestety ze względu na zaplanowany wcześniej wyjazd mogłem być tylko pierwszego dnia na festiwalu, ale naprawdę dobrze się tam bawiłem. 


Oficjalna notatka prasowa organizatorów: 


Premierowa edycja Festiwalu Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2021”

Festiwal Podróży i Regionu „Odyseja Antonińska 2021” to niezwykłe wydarzenie, łączące doświadczenie wypraw po całym globie z doświadczeniem lokalnym, czyli tajemnicami Doliny Baryczy, nazywanej przez miłośników przyrody ósmym cudem świata. Podczas pierwszej edycji "Odysei Antonińskiej", która czeka nas od 4 do 7 sierpnia na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Lido w Antoninie, będzie można wziąć udział w kilkunastu spotkaniach z szeroko pojętymi podróżnikami i wysłuchać ich prelekcji. Organizator festiwalu - Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach - przygotował również serię koncertów, wycieczek regionopoznawczych, projekcji filmowych i warsztatów.

„Odyseję Antonińską” wieńczy spotkanie z jednym z najwybitniejszych himalaistów świata - Krzysztofem Wielickim. Tytuł jego książki "Mój wybór" jest zarazem tytułem wykładu festiwalowego. Obok Krzysztofa Wielickiego w antonińskim Lido zagoszczą tak ciekawe postacie jak m.in.: członek The Explorers Club Marcin Klósak, zdobywca Korony Ziemi Mariusz Szczuraszek, uznany fotograf przyrody Robert Kaczmarek, nagradzani reżyserzy Jarosław Wszędybył i Marcin Biegański czy kultowy dziennikarz sportowy Jakub Biłuński.

Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na profilu facebook.com/odyseja2021

ODYSEJA ANTONIŃSKA 2021 - PROGRAM

Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest bezpłatny.

Dzień pierwszy (4 sierpnia)

16.00 – Uroczyste otwarcie festiwalu

16.30 – Dr hab. Michał Jarnecki – „Królestwo Bhutanu”

17.30 – Tomek Wojciechowski – „Przygodzicki Urbex, czyli o reliktach przeszłości”

18.30 – Grzegorz Kowalski – „Pod górę – o 28 pasmach gór znajdujących się w Polsce”

19.30 – Maciej Klósak – „Wyspa Pohnpei, w państwie Mikronezja”

20.30 – Koncert zespołu „Wyspa”

Dzień drugi (5 sierpnia)

16.00 – Jakub Biłuński – „Opowieści bokserskie” + projekcja filmu „Piotrowsky” (reż. Marcin

Biegański, 2017, 30 min.)

17.30 – Maciej Pająk – „Trzy rejsy Macieja i nuta poezji”

18.30 – Ks. Rafał Brukarczyk CM – „Zwyczaje plemion w: Shahafatra - Madagaskar, Aymara - Boliwia –

Trinitarios, Miskitos – Honduras, Bariba – Benin”

19.30 – Mariusz Szczuraszek – „Korona Ziemi”

21.00 – Koncert trio „Unknown Artist”

21.30 – Ognisko integracyjne

Dzień trzeci (6 sierpnia)

16.00 – Krzysztof „Fis” Dera – „Z rowerowych wojaży po Wielkopolsce - powiat ostrowski w obiektywie

Krzysztofa Dery”

17.00 – Agnieszka Łukaszyk – „Archeologiczne wyprawy – Azja i Afryka”

18.00 – Jarosław Wszędybył – „O końcu świata w Dolinie Łez - ostatniej europejskiej wiosce

trędowatych”

19:00 – Występ Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego

19.30 – Janusz Jurek – „Uchwycić Nowy Jork”

20.30 – Jacek Podgórski – „Opowieści spod żagli – o jachtach i żeglowaniu”

21.30 – Projekcja filmu „Pływak” (reż. Marcin Biegański, 2021, 30 min.)

Dzień czwarty (7 sierpnia)

14.00 – Michał Miedziński – „O Parkach Narodowych Finlandii”

15.00 – Łukasz Kiełtyka, Kinga Szewczyk-Kiełtyka, Robert Kaczmarek – „Magia Gminy Przygodzice w Dolinie

Baryczy”.

16.00 – Koncert zespołu śpiewaczego „Baryczanki” z Przygodzic

16.30 – Kinga, Mateusz, Leon Grochowscy - „O akcji sprzątania na Zanzibarze i podróżach z

dzieckiem”

17.30 – Bogusław Wawrzyniak – „Moja Norwegia”

18.30 – Koncert kapeli „Boćki” z Przygodzic

19.00 – Krzysztof Wielicki – „Mój wybór”

20.00 – Uroczyste zakończenie festiwalu

20.30 – Koncert zespołu „De Indigo”

21.30 – Ognisko integracyjne

Wycieczki:

Czwartek

Godz. 13.00 – Wycieczka po rezerwacie Wydymacz.

Godz. 14.00 – Zwiedzanie obiektów Nadleśnictwa Antonin.

Piątek

Godz. 13.00 – „Dolina Baryczy blisko nas” – m.in. Antonin (Pałac Radziwiłłów, Kaplica Radziwiłłów),

Stawy Przygodzickie, Glinianka w Przygodzicach.

Sobota

Godz. 10.00 – „Dolina Baryczy, której nie znacie” – Moja Wola, Goszcz, wieża widokowa w

Grabownicy, Stawy Milickie, Milicz.

Godz. 13.00 – Wycieczka po rezerwacie Wydymacz.

Godz. 14.00 – Zwiedzanie obiektów Nadleśnictwa Antonin.

Na wszystkie wycieczki obowiązują zapisy mailowe na adres: turystyka@przygodzice.pl, udział w

wyprawach jest bezpłatny.
Wydarzenia towarzyszące festiwalowi:

Warsztaty żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych poprowadzi doświadczony kapitan jachtowy

Jacek Podgórski – na warsztaty obowiązują zapisy mailowe na adres: turystyka@przygodzice.pl

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

„Kolory Świata” – wystawa prac malarskich autorstwa Aleksandry Hanaj-Podgórskiej.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie