Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Burza w styczniu. Poważny incydent burzowy z 17 stycznia 2022

O tym incydencie pogodowym będziemy mówić jeszcze przez lata, a serwisy zajmujące się opisywaniem zjawisk pogodowych będą wspominać zdarzenie z poniedziałku 17 stycznia 2022 roku przez wiele lat, chyba że tak znaczące fronty pogodowe, podobne do tych z incydentów letnich będą się powtarzały zimą znacznie częściej.
Prognozy

Co ciekawe prognozy pogody bardzo szczegółowo przewidziały ten incydent pogodowy. Regionalne Centrum Bezpieczeństwa wydało alert pogodowy w postaci SMS-a. Prognozy zakładały, że przez znaczną część Polski przetoczy się potężny, rozbudowany front, przypominający fronty burzowe letnie, charakteryzujące się tym samym, co w miesiącach letnich - wyładowaniami, silnymi podmuchami wiatru oraz sporymi opadami. Tak też było.

Prognoza na 16/17 stycznia w aplikacji windy.com

Alert RCB, który otrzymaliśmy na komórki.Burza w styczniu

Burza przyszła do nas z północy. Najpierw jednak dość silnie wiało już od kilku godzin. Porywy wiatru sięgały 76 km/h - taką wartość w samo poniedziałkowe południe odnotowała stacja meteorologiczna położona najbliżej gminy Przygodzice, czyli na terenie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Ostrowie. 

Stacja meteorologiczna zamontowana na terenie RZZO zanotowała znaczne podmuchy wiatru, który ustał natychmiast po przejściu frontu. Jak to zawsze w tego typu frontach bywa w pewnym momencie zrobiło się ciemno i w okolicach Chynowy, Przygodziczek i Antonina zagrzmiało kilka razy. Burzy towarzyszył silny wiatr oraz znaczne opady śniegu. Zaraz po burzy wyszło piękne słońce, co widać zresztą na zdjęciach z Jankowa Przygodzkiego oraz stawu Trzcielin Wielki.
A tak wyglądał ten front na radarach oraz grafikach udostępnianych przez łowców burz oraz serwisy pogodowe. 

Mapa wyładowań na terenie Polski - 17 stycznia 2022

Radary pogodowe

Wyładowania w Polsce 17 stycznia 2022


To nie koniec incydentów pogodowych w tym tygodniu. W czwartek 20 stycznia w ciągu zaledwie godziny gminę Przygodzice pokryła całkiem spora (jak na ten czas) warstwa białego puchu. Około godziny 8:30 zaczęło padać, a śnieżyca ustała po godzinie 10:00. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie