Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Burza w styczniu. Poważny incydent burzowy z 17 stycznia 2022

O tym incydencie pogodowym będziemy mówić jeszcze przez lata, a serwisy zajmujące się opisywaniem zjawisk pogodowych będą wspominać zdarzenie z poniedziałku 17 stycznia 2022 roku przez wiele lat, chyba że tak znaczące fronty pogodowe, podobne do tych z incydentów letnich będą się powtarzały zimą znacznie częściej.
Prognozy

Co ciekawe prognozy pogody bardzo szczegółowo przewidziały ten incydent pogodowy. Regionalne Centrum Bezpieczeństwa wydało alert pogodowy w postaci SMS-a. Prognozy zakładały, że przez znaczną część Polski przetoczy się potężny, rozbudowany front, przypominający fronty burzowe letnie, charakteryzujące się tym samym, co w miesiącach letnich - wyładowaniami, silnymi podmuchami wiatru oraz sporymi opadami. Tak też było.

Prognoza na 16/17 stycznia w aplikacji windy.com

Alert RCB, który otrzymaliśmy na komórki.Burza w styczniu

Burza przyszła do nas z północy. Najpierw jednak dość silnie wiało już od kilku godzin. Porywy wiatru sięgały 76 km/h - taką wartość w samo poniedziałkowe południe odnotowała stacja meteorologiczna położona najbliżej gminy Przygodzice, czyli na terenie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Ostrowie. 

Stacja meteorologiczna zamontowana na terenie RZZO zanotowała znaczne podmuchy wiatru, który ustał natychmiast po przejściu frontu. Jak to zawsze w tego typu frontach bywa w pewnym momencie zrobiło się ciemno i w okolicach Chynowy, Przygodziczek i Antonina zagrzmiało kilka razy. Burzy towarzyszył silny wiatr oraz znaczne opady śniegu. Zaraz po burzy wyszło piękne słońce, co widać zresztą na zdjęciach z Jankowa Przygodzkiego oraz stawu Trzcielin Wielki.
A tak wyglądał ten front na radarach oraz grafikach udostępnianych przez łowców burz oraz serwisy pogodowe. 

Mapa wyładowań na terenie Polski - 17 stycznia 2022

Radary pogodowe

Wyładowania w Polsce 17 stycznia 2022


To nie koniec incydentów pogodowych w tym tygodniu. W czwartek 20 stycznia w ciągu zaledwie godziny gminę Przygodzice pokryła całkiem spora (jak na ten czas) warstwa białego puchu. Około godziny 8:30 zaczęło padać, a śnieżyca ustała po godzinie 10:00. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie