Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Generalny Pomiar Ruchu w gminie Przygodzice - jak zmienił się ruch po otwarciu obwodnicy Ostrowa?

Znamy wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR), który prowadzony jest co 5 lat na drogach krajowych oraz wojewódzkich. Generalnie aut jeździ po polskich drogach więcej i jest to trend ogólnoeuropejski. Dla nas istotny jest fakt, że to pierwszy pomiar od momentu otwarcia obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, więc powinien on powiedzieć nam w jaki sposób zmieniło się natężenie ruchu głównie w Przygodzicach, przez które przejeżdżała krajowa "11". 

GPR stanowi podstawowe źródło informacji o ruchu drogowym w Polsce. Został po raz kolejny przeprowadzony na istniejącej sieci dróg krajowych (w tym także na odcinkach koncesyjnych), z wyjątkiem tych odcinków dróg, które znajdują się w miastach na prawach powiatu i w związku z tym nie są administrowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), a także na drogach wojewódzkich przez właściwych terytorialnie zarządców.

Generalny Pomiar Ruchu 2015 a 2020/2021

Aut na naszych drogach jest więcej, ale jest to tendencja ogólnopolska, na co zresztą zwraca uwagę sama Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w raporcie. 

- Pomiędzy GPR 2015, a GPR 2020/21 na sieci dróg krajowych objętej pomiarem ruchu zanotowano wzrost ruchu średnio o 21% względem roku 2015. Dynamika wzrostu ruchu na całej sieci dróg krajowych była wyższa niż w poprzednim okresie pięcioletnim, jednak nie była ona równomierna – na drogach międzynarodowych zarejestrowano 27% wzrostu, a na pozostałych drogach krajowych 15% - czytamy w dokumencie. 

Jeśli chodzi o naszą gminę, to musimy pamiętać, że podczas ostatniego pomiaru 5 lat temu nie była otwarta obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego w ciagu drogi ekspresowej S11, więc cały ruch "jedenastki" przetaczał się przez Przygodzice. Wówczas zanotowano średni ruch na poziomie 12 593 pojazdów na dobę. Dziennie średnio 5893 pojazdy skręcały z "11" na krajową "25" w stronę Wrocławia, a 10 074 pojazdów jechały dalej "11" w stronę Katowic. 

Pomiar 2020/2021 dał nam odpowiedź jak rozłożył się ruch w regionie, ale jednocześnie utwierdził nas w przekonaniu, że może i Przygodzice odetchnęły z ulgą, ale nie aż tak znacząco. Otóż średnio dziennie aktualnie przejeżdża przez centrum wioski aż 7728 pojazdów. Pięć tysięcy pojazdów mniej na dobę to na pewno sporo, bo to spadek o 38,7%, ale szczerzę: myślałem, że ruch spadnie o conajmniej połowę jak nie więcej. 

Moment otwarcia obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. 12 lipca 2017 rokPunkt pomiaru zlokalizowany pod wiaduktem drogi w stronę Chynowej pokazał, że obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego średnio dziennie przejeżdżało 11 803 pojazdów, można zatem przypuszczać, że po spotkaniu się tych dwóch liczb otrzymalibyśmy pokaźną sumę 19 500 pojazdów, ale na odcinku Strugi - Antonin (skrzyżowanie z drogą wojewódzką 444 w stronę Mikstatu) podróżowało średnio 15 364 pojazdy dziennie. 

Punkt pomiarowy 90419 zlokalizowany pod wiaduktem drogi w stronę Chynowy


Co ciekawe: ruch na odcinku Antonin - Ostrzeszów zmalał o około 500 aut dziennie (10074 w 2015 - 9547 w 2020/2021), a w stronę Wrocławia zwiększył się o ok. 600 (5893 w 2015 do 6527 w 2021/2021). Dość znacząco wzrósł natomiast ruch na odcinku Antonin - Mikstat z 2237 pojazdów średni na dobę w 2015 roku do 3959 pojazdów na 24 godziny). 

Generalny Pomiar Ruchu 2015

Generalny Pomiar Ruchu 2020/2021

Jeden z punktów Generalnego Pomiaru Ruchu miał miejsce przy Góreczniku na drodze wojewódzkiej DW490. 
Zachęcam Was do zapoznania się z całym raportem:Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie