Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

W rolnictwie pozostają tylko duzi gracze. Są wyniki spisu rolnego

W 2021 roku Główny Urząd Statystyczny przedstawił wraz z ostatnim dniem marca wyniki Powszechnego Spisu Rolnego. Od 1 września do 30 listopada pytano rolników o to jakim areałem zarządzają oraz jaka jest specyfika ich gospodarstwa. Wyniki pokazują tak naprawdę tendencję w polskim rolnictwie, którą widać o wielu lat: na (nomen omen) polu gry pozostają tylko najwięksi, a rolników z roku na roku jest mniej. 

zdjęcie poglądowe


To drugi spis rolny odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej. Od 2004 roku wiele się na polskiej wsi zmieniło. Wiele na lepsze, choć jak znam życie znajdą się i tacy, którzy powiedzą: kiedyś było lepiej. Mają prawo tak sądzić. Jeszcze 20 lat temu każdy hodował w domu drób, a i w niektórych mniejszych gospodarstwach zdarzały się świnie czy krowy. Swojski ser, mleko od krowy, pyszne własnoręcznie wyrabiane masło, kwaśne mleko i chleb z pieca wypalanego drewnem - to moje dzieciństwo. Moja Babcia Czesia pomagała w Gospodarstwie u Państwa Rossów, więc i ja też często tam gościłem. 

Na przestrzeni tych ostatnich 20 lat polskie rolnictwo przeżyło metamorfozę. Mniejsze gospodarstwa znikały z map wsi, a na polu gry pozostawali tak naprawdę duzi gracze. Stopniowo rosła średnia powierzchnia polskiego gospodarstwa, a i inwentarza raczej przybywało, a nie ubywało. Oczywiście małe gospodarstwa funkcjonowały i do dziś sporo z nich wcale nie daje produktów na rynek. Zwiększyła się natomiast liczba dużych graczy, którzy dodatkowo prężnie rozwijają swoje gospodarstwa pod kątem technologicznym. 

Według danych GUS liczba gospodarstw w Polsce wyniosła 1 317 tysięcy, o 190 tysięcy mniej niż w 2010 o 13%.  

źródła: https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/mniej-gospodarstw-wieksza-powierzchnia-gus-podal-wyniki-spisu-rolnego/?fbclid=IwAR3rlLUIHoJJcFLzELerin2lPrhgCeOaRqihJmFjO-OmDhBy_FChbFNFKck


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie