Najnowszy post

XXIII Targi rolno-ogrodnicze w Przygodzicach [ZAPOWIEDŹ]

28 kwietnia w Przygodzicach ruszają 23. Targi rolno-ogrodnicze. Będzie to okazja do zakupu artykułów szkółkarskich, sadowniczych i ogrodniczych, a także maszyn i urządzeń do produkcji rolno-ogrodniczej, sprzętu i wyposażenia gospodarstw i ogrodów. Od lat kiermasz promuje rodzimych producentów z różnych branż, a także instytucje i organizacje rolnicze, wreszcie lokalne grupy, które podejmują inicjatywy w społecznościach wiejskich.

Górecznikowa zagroda ma nowego mieszkańca: to młody lemur

Ciekawostka przyrodnicza z naszej gminy. Wczoraj w zagrodzie ze zwierzętami na Góreczniku przyszedł na świat lemur. Młode z mamą czują się dobrze. Spędzają teraz czas na wzajemnym ogrzewaniu się w uciskach. 

Lemury trafiły do zagrody na Góreczniku wiosną 2021 roku i od razu stały się największą atrakcją Parku Przygód. Julian i jego rodzinka wzbudzały ogromne zainteresowanie, szczególnie podczas pokazowego karmienia kiedy to goście Parku mogli podziwiać zgrabne dłonie tych zwierząt. 

Żużlowiec Tomasz Gapiński przy budce z lemurami na Góreczniku

Wczoraj opiekunowie zwierząt w zagrodzie zauważyli, że w ogrzewanej budce lemurów przybył jeden osobnik. Podejrzewali ciążę samiczki, ale partnerka Juliana skutecznie ukrywała tę tajemnicę. Ciąża samicy lemura trwa 4,5 miesiąca. Zaraz po urodzeniu młody lemur przyczepił się do futra matki i tak będzie tkwił przy niej do 2 tygodnia życia. Potem przeniesie się na grzbiet samicy i tam będzie dorastać. Pracownicy zagrody skonsultowali się z poprzednim właścicielem i otrzymali pakiet informacji o tym jak pomóc maleństwu i mamie w przetrwaniu. Okazuje się, że nie są to aż tak bardzo wymagające zwierzęta.  Póki na zewnątrz panuje dość niska temperatura mama z młodym nie powinni zbyt często opuszczać ogrzewanej budki. Należy pamiętać także o tym, aby mały cały czas był przy mamie.


Rodzinny Park Przygód i Edukacji Górecznik znajduje się w Antoninie, przy dawnej drodze krajowej numer "11". Obiekt jest aktualnie otwarty codziennie w godzinach funkcjonowania Karczmy Góreczniki, czyli 12:00 - 22:00. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych, chyba że kupi się coś w Karczmie, wtedy można do zagród wejść za darmo. 


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie