Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią strażacy ochotnicy wrócili do tradycji czuwania nad grobem pańskim. To jednej z najstarszych znanych wielkanocnych strażackich zwyczajów. Dwóch strażaków w kompletnym bezruchu, na zamianę, pilnuje symbolicznej instalacji w kościele NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach.
Jak piszą strażacy na swoim profilu facebookowym:
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powróciliśmy do wieloletniej tradycji stania przy Grobie Pańskim w Naszej Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach.
Być może nie wszyscy wiedzą, że jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich, która nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Zwyczaj ten wywodzi się prosto ze średniowiecza i wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami z Palestyny do Polski w 1163 roku. Z początku honorowe warty prowadziło królewskie wojsko, dworzanie lub mieszczanie. Przez setki lat tradycja nie wygasła, a w Polsce to właśnie Ochotnicze Straże Pożarne dbają o zwyczaj pełnienia honorowej warty już od Wielkiego Piątku po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej, aż do uroczystego nabożeństwa - Rezurekcji.
Komentarze
Prześlij komentarz
Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:
1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!
2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!
3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!
4) Używanie wulgaryzmów zabronione!
5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.