Najnowszy post

Kolejny market dużej sieci powstaje w Przygodzicach

O tych planach mówiło się już w Przygodzicach od dawna. Na działce przy ulicy Wrocławskiej powstaje sklep znanej sieci. 

Strażacy ochotnicy znów przy grobie pańskim

Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią strażacy ochotnicy wrócili do tradycji czuwania nad grobem pańskim. To jednej z najstarszych znanych wielkanocnych strażackich zwyczajów. Dwóch strażaków w kompletnym bezruchu, na zamianę, pilnuje symbolicznej instalacji w kościele NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach. Jak piszą strażacy na swoim profilu facebookowym: 


Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powróciliśmy do wieloletniej tradycji stania przy Grobie Pańskim w Naszej Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach.
Być może nie wszyscy wiedzą, że jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich, która nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Zwyczaj ten wywodzi się prosto ze średniowiecza i wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami z Palestyny do Polski w 1163 roku. Z początku honorowe warty prowadziło królewskie wojsko, dworzanie lub mieszczanie. Przez setki lat tradycja nie wygasła, a w Polsce to właśnie Ochotnicze Straże Pożarne dbają o zwyczaj pełnienia honorowej warty już od Wielkiego Piątku po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej, aż do uroczystego nabożeństwa - Rezurekcji.

 

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie