Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Strażacy ochotnicy znów przy grobie pańskim

Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią strażacy ochotnicy wrócili do tradycji czuwania nad grobem pańskim. To jednej z najstarszych znanych wielkanocnych strażackich zwyczajów. Dwóch strażaków w kompletnym bezruchu, na zamianę, pilnuje symbolicznej instalacji w kościele NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach. Jak piszą strażacy na swoim profilu facebookowym: 


Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, powróciliśmy do wieloletniej tradycji stania przy Grobie Pańskim w Naszej Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach.
Być może nie wszyscy wiedzą, że jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich, która nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Zwyczaj ten wywodzi się prosto ze średniowiecza i wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami z Palestyny do Polski w 1163 roku. Z początku honorowe warty prowadziło królewskie wojsko, dworzanie lub mieszczanie. Przez setki lat tradycja nie wygasła, a w Polsce to właśnie Ochotnicze Straże Pożarne dbają o zwyczaj pełnienia honorowej warty już od Wielkiego Piątku po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej, aż do uroczystego nabożeństwa - Rezurekcji.

 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie