Najnowszy post

Nowe zasady grupy "Przygodzicki bazarek" na Facebooku

Szanowni uczestnicy Grupy, sporo nas tutaj 💪🏻 ale z przykrością muszę przyznać, że zrobił się tutaj mały bałagan. To oczywiście moja wina, więc od nowego roku 2024 mam chęć stworzenia tutaj miejsca, gdzie klient indywidualny będzie mógł skutecznie sprzedać coś niepotrzebnego ze swojego domu, a przedsiębiorca będzie miał okazję sprzedać swój towar lub zareklamować swoją usługę.

Dobra robota w Gminie Przygodzice

Urzędnicy z Gminy Przygodzice są liderami w pozyskiwaniu, realizacji i rozliczaniu projektów, które współfinansowała w latach 2014-2022 Unia Europejska. Wydatki inwestycyjne na osobę w gminie to nieco ponad 2500 złotych, co plasuje nasz samorząd na pierwszym miejscu w powiecie, w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz w całym regionie Doliny Baryczy (część woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego). 
W rankingu branżowego Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” nasza gmina zajmuje 274. miejsce na 1523 polskie samorządy wiejskie. W ostatniej perspektywie udało się pozyskać środki zewnętrzne na inwestycje: 
  • odnawialnych źródeł energii (OZE) 
  • wodno-kanalizacyjne 
  • infrastrukturalne drogowe 
  • termomodernizacyjne 
  • oświatowe 
  • związane ze zniwelowaniem wykluczenia cyfrowego 
  • turystyczno-rekreacyjne 
  • kulturalne 
Wśród konkretnych inwestycji dotowanych przez UE znajdziemy m.in
  • modernizację Domu Marszałka Piłsudskiego (WRPO) - inwestycja w trakcie
  • żłobek w Wysocku Małym (RFIL, Maluch+ 2021, WRPO-EPS, budżet państwa) - inwestycja zrealizowana
Dom Ludowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego po modernizacji, grudzień 2022Żłobek w Wysocku Małym po wybudowaniu, grudzień 2022

W planach jest potężna inwestycja na Terenach Inwestycyjnych Powiatu Ostrowskiego - wiadukt ponad linią kolejową 272 w okolicach ulicy Mostowej w Przygodzicach z dofinansowaniem na poziomie 20 mln złotych (RPIS). Wcześniej gmina uzbroiła teren w wodociąg, kanalizację oraz drogę. 

Kolejną dużą inwestycją, która czeka na swoją kolej będzie unijny projekt budowy przydomowych oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej. Ponadto samorząd przymierza się do wyremontowania ulicy Bursztynowej w Przygodzicach oraz Wysocku Małym. 

Biorąc pod uwagę łączną wysokość dotacji w przeliczeniu na mieszkańca liderami są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. W każdym z nich dotacje w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tysięcy złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W sumie w 51 samorządach kwota ta przekroczyła 5 tysięcy złotych na osobę. W naszym przypadku było to 2500 złotych na osobę, co dało nam 274 miejsce w rankingu. W regionie lepsze wyniki miała gmina Czajków w powiecie ostrzeszowskim (3140,37), a daleko za nami, bo na 397. miejscu znalazła się gmina Kraszewice w tym samym powiecie. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie