Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Dobra robota w Gminie Przygodzice

Urzędnicy z Gminy Przygodzice są liderami w pozyskiwaniu, realizacji i rozliczaniu projektów, które współfinansowała w latach 2014-2022 Unia Europejska. Wydatki inwestycyjne na osobę w gminie to nieco ponad 2500 złotych, co plasuje nasz samorząd na pierwszym miejscu w powiecie, w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz w całym regionie Doliny Baryczy (część woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego). 
W rankingu branżowego Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” nasza gmina zajmuje 274. miejsce na 1523 polskie samorządy wiejskie. W ostatniej perspektywie udało się pozyskać środki zewnętrzne na inwestycje: 
  • odnawialnych źródeł energii (OZE) 
  • wodno-kanalizacyjne 
  • infrastrukturalne drogowe 
  • termomodernizacyjne 
  • oświatowe 
  • związane ze zniwelowaniem wykluczenia cyfrowego 
  • turystyczno-rekreacyjne 
  • kulturalne 
Wśród konkretnych inwestycji dotowanych przez UE znajdziemy m.in
  • modernizację Domu Marszałka Piłsudskiego (WRPO) - inwestycja w trakcie
  • żłobek w Wysocku Małym (RFIL, Maluch+ 2021, WRPO-EPS, budżet państwa) - inwestycja zrealizowana
Dom Ludowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego po modernizacji, grudzień 2022Żłobek w Wysocku Małym po wybudowaniu, grudzień 2022

W planach jest potężna inwestycja na Terenach Inwestycyjnych Powiatu Ostrowskiego - wiadukt ponad linią kolejową 272 w okolicach ulicy Mostowej w Przygodzicach z dofinansowaniem na poziomie 20 mln złotych (RPIS). Wcześniej gmina uzbroiła teren w wodociąg, kanalizację oraz drogę. 

Kolejną dużą inwestycją, która czeka na swoją kolej będzie unijny projekt budowy przydomowych oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej. Ponadto samorząd przymierza się do wyremontowania ulicy Bursztynowej w Przygodzicach oraz Wysocku Małym. 

Biorąc pod uwagę łączną wysokość dotacji w przeliczeniu na mieszkańca liderami są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. W każdym z nich dotacje w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tysięcy złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W sumie w 51 samorządach kwota ta przekroczyła 5 tysięcy złotych na osobę. W naszym przypadku było to 2500 złotych na osobę, co dało nam 274 miejsce w rankingu. W regionie lepsze wyniki miała gmina Czajków w powiecie ostrzeszowskim (3140,37), a daleko za nami, bo na 397. miejscu znalazła się gmina Kraszewice w tym samym powiecie. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie