Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Gmina Przygodzice dobra do życia

3. miejsce w południowej Wielkopolsce oraz wysokie 46. miejsce w Wielkopolsce dla gminy Przygodzice w rankingu Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra dla życia”. W zestawieniu brano pod uwagę m.in. poziom edukacji, dochody własne gminy na mieszkańca, infrastrukturę kulturalną czy przeciętne wynagrodzenie, ale także walory estetyczne krajobrazu. Zajęliśmy wysokie, bo 334. miejsce w kraju na blisko 2500 gmin. 
W rankingu PAP uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce i podzielono je na kategorie. Nasza gmina trafiła do kategorii E, czyli Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców.
Wskaźnik jakości życia, jaki w tym zestawieniu uzyskaliśmy to 57,92.

Wynik został uzyskany na podstawie analizy 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in.:
  • poziom edukacji,
  • dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca,
  • infrastruktura kulturalna,
  • przeciętne wynagrodzenie,
  • walory estetyczne krajobrazu,
Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.
Zestawienie opracowane zostało przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk.
„Samorząd jest bardzo istotny, on może pewne rzeczy lepiej zorganizować, zapewnić lepszą efektywność, ale pewnych stałych rzeczy się nie zmieni, tak jak położenie geograficzne. Jeśli gmina jest położona w sąsiedztwie dużego miasta, to już jest łatwiej, są większe dochody, są najczęściej bogatsi mieszkańcy, jest bliżej do usług. Jeśli gmina ma warunki przyrodnicze, to też nie przeniesie się parku narodowego do dużego miasta” – powiedział prof. Śleszyński.

Co ciekawe wyprzedziliśmy nawet Odolanów, który ze względu na rozbudowaną strefę inwestycyjną oraz obecność m.in. firmy GAZ-System oraz innych dużych przedsiębiorców powinien teoretycznie nas pobić w tym rankingu. Wysoko, bo na 30. miejscu w Wielkopolsce jest Ostrzeszów. Zaraz za nim mamy Baranów w gminie Kępno. Stosunkowo wysoko mamy też Sulmierzyce. 

Źródło informacji + link do raportów:

https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/wyniki?fbclid=IwAR1zn2wojGO6mtATD8gAXQLJox7qR6FEooEmmBIeMgczprG4AX4itTaKOEE

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie