Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Dom Ludowy w Przygodzicach po remoncie. Urząd Gminy z rewitalizacją na miarę XXI wieku

Dom Ludowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Przygodzicach, czyli de facto budynek Urzędu Gminy w Przygodzicach doczekał się gruntownego remontu. Siedziba zlokalizowana jest przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 2 i została gruntownie przebudowana, unowocześniona i jednocześnie dostosowana do wymogów ustawy o dostępności publicznej.

Historia budynku


Dom Ludowy w Przygodzicach — pierwszy imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wielkopolsce, oddano do użytku 8 grudnia 1933 r. Przylegająca do części frontowej część zachodnia budynku, tworząca wraz z frontem kształt litery "T", była kiedyś salą widowiskową i świetlicą, a nawet biblioteką. Na piętrze przed laty znajdowały się lokale mieszkalne.

Remont 

Informację o remoncie wraz z wieściami o przenosinach opublikowano w maju 2021 roku. Na czas remontu pracę urzędu zorganizowano w czterech tymczasowych lokalizacjach:
  • w Chacie Regionalnej przy ul. PTR 1, gabinet wójta ulokowano w pomieszczeniu muzealnym w stojącej opodal urzędu Chacie Regionalnej. W tym samym budynku funkcjonuje teraz sekretariat placówki;
  • w budynku dawnej rehabilitacji mieszczącym się przy Placu Powstańców Wielkopolskich 3; 
  • w budynkach Gminnego Ośrodka Kultury;
  • w budynkach Zakładu Usług Komunalnych;
O remoncie pisał portal wlkp24.infoKoniec remontu


Urząd Gminy w Przygodzicach wrócił do ponownego funkcjonowania po remoncie dokładnie 30 stycznia. Inwestycję zrealizowano z dofinansowaniem Unii Europejskiej w kwocie ok. 1 mln zł w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 2,4 mln zł.

Remont budynku opisuje portal wlkp24.info

Wystrój tego budynku był przykładem stylistyki czasów PRL-u. Wąskie korytarze i wszechobecna drewniana boazeria na ścianach. Teraz wszystko się zmieniło, bo siedziba magistratu w Przygodzicach przeszła gruntowny remont. Po reliktach przeszłości nie ma już śladu, a wchodzących do przygodzickiego urzędu wita jasny, przestronny hol z recepcją.

Siedziba urzędu gminy Przygodzice po gruntownej modernizacji już po przekroczeniu progu przykuwa uwagę. Jeśli ktoś pamięta, jak ten budynek wyglądał wewnątrz jeszcze kilkanaście miesięcy temu, to wchodząc do niego dzisiaj, można się bardzo zdziwić. – Całość realizowana była w formule zaprojektuj i wybuduj. Pierwszym krokiem było zrobienie takiej szczegółowej inwentaryzacji wszystkich pomieszczeń. Z uwagi na to, że jest to budynek mający już bardzo wiele lat, cała budowa musiała być realizowana pod okiem konserwatora zabytków. Dokonaliśmy całkowitej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, termomodernizacji całego obiektu, ta część frontowa była ocieplana od wewnątrz – mówi Lucyna Koczorowska, zastępca wójta gminy Przygodzice.

Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne. Wymieniono instalacje sanitarną i elektryczną. Jedną z widocznych zmian jest przeniesienie klatki schodowej na druga stronę budynku. – Zgodnie z wymogami ustawy o dostępności, zastosowaliśmy wszystkie wymogi, do których jesteśmy zobowiązani się dostosować. Zostały wyremontowane toalety dla osób niepełnosprawnych zarówno na parterze, jak i na piętrze, mamy również platformę, która umożliwia dostęp do pierwszego piętra, podjazd dla osób niepełnosprawnych – dodaje Lucyna Koczorowska.

Siedziba urzędu gminy Przygodzice to tak naprawdę Dom Ludowy im. marszałka Józefa Piłsudskiego wybudowany w 1933 roku. Dawniej była to sala widowiskowa, świetlica, biblioteka, a także małe pomieszczenia mieszkalne na piętrze. W latach 70. XX wieku budynek zaadaptowano na magistrat. – Budowali ten dom nasi przodkowie, akurat ja mogę powiedzieć, że nasi praojcowie i dzięki temu, że bardzo mądrze podeszli do tej inwestycji, do tej funkcjonalności obiektu, on może teraz służyć nam – tłumaczy Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.

Dom Ludowy w Przygodzicach to teraz zupełnie inne miejsce, niż przed gruntownym remontem. Przestrzenie wewnątrz m.in. dzięki zastosowaniu jasnych kolorów zachęcają, by wejść i w przyjaznej atmosferze załatwić urzędowe sprawy. – Inwestycja jest częścią dużego projektu partnerskiego, który zawiązaliśmy z gminą Odolanów, Nowe Skalmierzyce i gminą Ostrów Wielkopolski. Wartość tych wszystkich przedsięwzięć, w sumie siedem obiektów, to ponad dziesięć milionów złotych, z czego dofinansowanie to kwota ponad czterech miliony złotych. Jeśli chodzi o ten urząd, to wartość inwestycji to ponad dwa miliony czterysta tysięcy złotych, natomiast dofinansowanie, które przypadło na ten urząd to około miliona złotych – mówi Piotr Kryszczak z urzędu gminy Przygodzice. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie