Najnowszy post

XXIII Targi rolno-ogrodnicze w Przygodzicach [ZAPOWIEDŹ]

28 kwietnia w Przygodzicach ruszają 23. Targi rolno-ogrodnicze. Będzie to okazja do zakupu artykułów szkółkarskich, sadowniczych i ogrodniczych, a także maszyn i urządzeń do produkcji rolno-ogrodniczej, sprzętu i wyposażenia gospodarstw i ogrodów. Od lat kiermasz promuje rodzimych producentów z różnych branż, a także instytucje i organizacje rolnicze, wreszcie lokalne grupy, które podejmują inicjatywy w społecznościach wiejskich.

Kandydaci do rady powiatu ostrowskiego w wyborach samorządowych 2024 - analiza

Wybory samorządowe 2024 już w niedzielę. Przyglądamy się wszystkim kandydatom na listach do rady powiatu ostrowskiego i analizujemy kto może otrzymać mandat, a komu będzie ciężko cieszyć się z bycia radnym. Jedno ustalmy na początku - w wyborach samorządowych rzadziej głosujemy na partię polityczną, a częściej na konkretnego człowieka. 

Spośród osób związanych z Gminą Przygodzice startujący z nr 1 Tomasz Ziąbka oraz z nr 3 Piotr Kryszczak z listy KKW Koalicji Obywatelskiej, a także „dwójka” KW Prawo i Sprawiedliwość Łukasz Marciniak mają naszym zdaniem największe szanse na zdobycie mandatu radnego w powiecie. Oczywiście, statystycznie rzecz biorąc. W układzie sił w Radzie Powiatu Ostrowskiego stosuje się bowiem metodę D’Hondta, której cechą „firmową” jest to, że na odchyleniach od proporcjonalności korzystają największe komitety. W naszym okręgu nr 6 będą to najprawdopodobniej KKW Koalicji Obywatelskiej oraz KW Prawo i Sprawiedliwość. Z pierwszego zarówno Piotr Kryszczak jak i Tomasz Ziąbka mają dużą szansę otrzymania mandatu radnego. KW Prawo i Sprawiedliwość również wystawiło dwójkę kandydatów z naszej gminy. Radnym ma szansę zostać – utożsamiany z Marleną Maląg - Łukasz Marciniak. Tutaj o mandacie może zadecydować tzw. twardy elektorat PIS-u, ale w wyborach samorządowych nie jest on aż tak bardzo zgodny z instrukcją partyjną, jak w wyborach parlamentarnych. Drugi kandydat PiS z naszej gminy - Paweł Piwoń z Dębnicy okupuje ostatnie miejsce na liście, a jego szansę, aby zasiadać w Radzie Powiatu są „matematyczne”. Dodajmy jeszcze, że po przegranych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość boryka się ze spadkiem popularności, co nie jest zresztą niczym nowym - podobnie bywało w poprzednich latach z Koalicją Obywatelską. 

W okręgu nr 6, w którym głosować będą mieszkańcy gmin: Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie oraz mieszkańcy miasta i gminy Odolanów, do obsadzenia jest 7 mandatów. Kandydatów jest aż 43. Ze względu na konieczność współpracy naszej gminy z powiatem, mającej na celu prowadzenie wspólnej polityki rozwoju, w naszym wspólnym interesie jest, aby głos reprezentantów gminy był słyszalny, a postulaty naszych mieszkańców zostały przedstawione organom powiatu do rozpatrzenia. 

Największe nadzieje pokładają osoby reprezentujące silną drużynę Starosty Pawła Rajskiego – Tomasz Ziąbka i Piotr Kryszczak. Startujący z „jedynką” w KKW Koalicji Obywatelskiej Tomasz Ziąbka to jedyna osoba, która w poprzednich wyborach samorządowych uzyskała bezpośrednio mandat radnego powiatowego. Startujący z „trójką” Piotr Kryszczak to z kolei kompetentny urzędnik skutecznie pozyskujący środki zewnętrzne dla naszej Gminy oraz Prezes Wielkopolskiego Partnerstwa dla Doliny Baryczy. Oboje kandydaci liczą na głosy mieszkańców gminy, bo jest to szansa dla naszego samorządu na jeszcze silniejszą reprezentację wśród radnych. Słyszymy takie głosy, że wielu mieszkańców ma za złe "naszym" radnym powiatowym tej kadencji, że pomimo skutecznej sprzedaży przez starostwo powiatowe działek na terenach inwestycyjnych faktycznie stosunkowo mało pieniędzy wróciło w postaci inwestycji na terenie naszego samorządu. Trzeba jednocześnie nadmienić, że może nie bezpośrednio, ale pośrednio sporo środków zostało zainwestowanych w szpital, co jest oczywiście korzystne dla mieszkańców naszej gminy. 

Choć KKW Koalicji Obywatelskiej liczy na trzy mandaty to bardziej prawdopodobne naszym zdaniem wydają się tylko dwa. Przy bardzo dobrej mobilizacji mieszkańców naszej gminy obaj wyżej wymienieni kandydaci powinni jednak zasiadać w radzie powiatu. Z drugiego politycznego bieguna w walce o mandat radnego włączy się Łukasz Marciniak. Kandydat PiS wysokie drugie miejsce na liście zawdzięcza głównie dobrym relacjom z Marleną Maląg oraz Piotrem Trybkiem. Na mandat radnego liczy również Barbara Szymanowska – nr 2 KWW Porozumienie Służy Ludziom - Trzecia Droga. W poprzednich wyborach była liderką PSL-u, co nie pozwoliło jej jednak dostać się bezpośrednio do powiatu. Choć PSL uzyskał aż dwa mandaty, to więcej głosów uzyskała dwójka startujących za nią partyjnych kolegów. W 2021 roku zmarł jednak radny i zarazem były wójt Gminy Sośnie Michał Wilczura, a jego miejsce uzupełniła właśnie Barbara Szymanowska. Mimo aktywnej kampanii zostanie ponownie radną stoi pod dużym znakiem zapytania. W 2018 roku nie pomogła pozycja liderki na liście, teraz nie pomaga brak zapowiadanej wcześniej koalicja PSL z Polską 2050. PSL posądzane jest o zdradę Polski 2050 i jej ewentualną powyborczą koalicję z PiS. 

Barbara Szymanowska nie będzie miała też łatwo, bo dotychczas najwięcej głosów oddawano na nią w Jankowie Przygodzkim, gdzie do zeszłego roku pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej. Tam przybył jej jednak groźny konkurent – Krystian Piasecki z KWW WIELKOPOLSKA 2050. Piasecki jest liderem na liście, jednak partii tej może nie udać się uzyskać nawet jednego mandatu. Zwłaszcza jeśli głosy „podbierze” mu lokalna konkurentka. Innymi kandydatami do rady powiatu z naszej gminy – z dużo mniejszymi szansami powodzenia – są: przedstawicielka biura prasowego ostrowskiego magistratu Anna Woźnica oraz Eustachia Tomczak startująca z KWW Beaty Klimek Z Sercem Do Mieszkańców; prowadząca rodzinną firmę Folwark Jeździecki Jurand Agnieszka Kątna-Dolata z KWW Porozumienie Służy Ludziom - Trzecia Droga; pielęgniarka Anna Idzior oraz Sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Andrzej Baraniak z KWW WIELKOPOLSKA 2050; a także – wspomniany na początku - Paweł Piwoń reprezentujący KW Prawo i Sprawiedliwość. Ich szanse, co już zostało cześciowo wyartykułowane, oceniamy jednak dość nisko. 

Zespół bloga www.gminaprzygodzice.info

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie