Najnowszy post

Robert Wnuk wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu „Sołtys Roku 2024”

Robert Wnuk, sołtys Sołectwa Przygodzice, znalazł się w gronie dziesięciu laureatów ogólnopolskiego konkursu „Sołtys Roku 2024”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 13 czerwca w siedzibie Senatu RP w Warszawie. Wyróżnienia wręczyła marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Przygodzice: Ulica Burszynowa połączyła wioskę z Wysockiem

Dobiegła końca przebudowa ulicy Bursztynowej – jednej z ważniejszych lokalnych tras, która łączy Przygodzice z Wysockiem Małym. Nowa nawierzchnia, odwodnienie, kanalizacja oraz modernizacja infrastruktury technicznej – to tylko część szeroko zakrojonych działań, jakie zrealizowano w ramach tej inwestycji.

Burszynowa przed remontem.




Prace budowlane poprzedziła realizacja kluczowych instalacji podziemnych: sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, kanału technologicznego oraz przebudowa sieci teletechnicznych. Dodatkowo, w sąsiedztwie łowiska Glinianka powstał funkcjonalny parking, który ułatwi korzystanie z tego rekreacyjnego terenu.

– Ze względu na trudne ukształtowanie terenu i wymagające warunki glebowe konieczne było kompleksowe rozwiązanie problemów związanych z melioracją i odwodnieniem drogi – podkreśla Lucyna Koczorowska, zastępca wójta Gminy Przygodzice.

W ramach robót wykonano jezdnię o zmiennej szerokości – od 4 do 5 metrów, odwodnienie w postaci rowów i kanalizacji deszczowej, a także zjazdy do posesji. Inwestycja nie tylko poprawi komfort poruszania się mieszkańców i rolników, ale także zwiększy dostępność komunikacyjną terenów w tej części gminy.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu unijnemu. Jak zaznacza Piotr Kryszczak, Kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Promocji w Urzędzie Gminy Przygodzice, przebudowa ulicy Bursztynowej została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

– Łączna kwota pozyskanych dotacji wyniosła 1 839 225 zł, co stanowi znaczną część całkowitego kosztu inwestycji, który zamknął się w kwocie 2 890 500 zł. To efekt dobrej współpracy z Lokalną Grupą Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” oraz skutecznego wykorzystania dostępnych funduszy – informuje urzędnik.

Docelowo ulica Bursztynowa mierzy 1137 metrów długości i – w zależności od odcinka – ma od 4 do 5 metrówszerokości. To kolejna droga, która – dzięki skutecznej polityce inwestycyjnej samorządu – zyskała nowe życie i realnie poprawiła codzienność mieszkańców.

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie