Najnowszy post

Robert Wnuk wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu „Sołtys Roku 2024”

Robert Wnuk, sołtys Sołectwa Przygodzice, znalazł się w gronie dziesięciu laureatów ogólnopolskiego konkursu „Sołtys Roku 2024”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 13 czerwca w siedzibie Senatu RP w Warszawie. Wyróżnienia wręczyła marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Przygodzice: Powstanie wiadukt nad linią kolejową, który połączy byłą "11" z terenami inwestycyjnymi

Gmina Przygodzice rozpoczyna przygotowania do realizacji jednej z największych i najbardziej kosztownych inwestycji infrastrukturalnych w historii powiatu ostrowskiego. Na budowę nowoczesnego wiaduktu nad linią kolejową oraz rozbudowę sieci dróg łączących tereny inwestycyjne z ul. Wrocławską i drogą ekspresową S11 przeznaczonych zostanie blisko 20 milionów złotych. Całość zostanie sfinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.



Krok po kroku ku lepszej infrastrukturze


Samorząd Gminy Przygodzice od lat rozwija lokalną strefę aktywności gospodarczej, konsekwentnie rozbudowując infrastrukturę drogową. Wcześniejsze działania – m.in. budowa drogi dojazdowej za ponad 2 mln zł – stworzyły solidne fundamenty pod dalszy rozwój. Teraz czas na kolejny etap: budowę wiaduktu nad torami kolejowymi oraz nowej drogi wewnętrznej, która zintegruje strefę z kluczowymi szlakami transportowymi.



Jak podkreśla wójt Gminy Przygodzice, Krzysztof Rasiak, inwestycja zostanie zrealizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. – Mamy gotowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz koncepcję tej inwestycji, poparte rządowym dofinansowaniem. Możemy przystąpić do przygotowań do przetargu. To będzie ogromne wyzwanie zarówno dla inwestora, jak i przyszłego wykonawcy – zapowiada wójt.

W tle stary, istniejący wiadukt drogowy na linii kolejowej, który zostanie zastąpiony nowym rozwiązaniem komunikacyjnym.



Inwestycja, która rozwiąże realne problemy

Nowy układ komunikacyjny nie tylko usprawni dojazd do rozrastającej się strefy przemysłowej, ale też umożliwi swobodny transport wielkogabarytowy. To kluczowe z punktu widzenia działalności wielu firm działających już w Przygodzicach. Lepszy dostęp do drogi ekspresowej i wojewódzkiej ma znacząco poprawić logistykę – zarówno w zakresie dostaw surowców, jak i dystrybucji gotowych produktów.

W tle była krajowa "11", obecnie Droga Wojewódzka DW490, z którą połączy się planowana inwestycja. 


Decyzja formalna już zapadła

Zgoda na realizację inwestycji została wydana przez Starostę Powiatu Ostrowskiego 28 kwietnia 2025 r. (decyzja nr RPA.6740.ID.10.2025). Dotyczy ona pierwszego etapu projektu: „Budowa wiaduktu drogowego wraz z siecią dróg na terenach aktywizacji gospodarczej w Przygodzicach”. To jeden z ostatnich elementów formalnych, które umożliwiają rozpoczęcie procedury przetargowej.

Strefa, która przyciąga inwestorów

Gospodarcze tereny inwestycyjne w Przygodzicach obejmują obecnie około 100 hektarów, z czego dostępnych jest już tylko kilkanaście. Swoją działalność prowadzą tu przedsiębiorstwa z branży mechatronicznej, drzewnej i meblarskiej. Rosnące zainteresowanie tym obszarem wymusza kolejne inwestycje w infrastrukturę, a planowana budowa wiaduktu ma być impulsem do dalszego rozwoju strefy.

Gmina Przygodzice pokazuje, że lokalny samorząd może skutecznie sięgać po środki zewnętrzne i przeprowadzać ambitne projekty, które wpływają realnie na rozwój gospodarczy regionu. Start inwestycji planowany jest na najbliższe miesiące – wszystko wskazuje na to, że będzie to kluczowy etap w transformacji komunikacyjnej i gospodarczej gminy.



Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie