Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Szlaki rowerowe w powiecie ostrowskim i gminie Przygodzice

SZLAK ROWEROWY

KOD: POS-219n
DŁUGOŚĆ: 64,5 km
KOLOR: niebieski


Ostrów Wielkopolski – Wysocko Małe - Chynowa - Przygodziczki - Antonin - Ludwików - Dębnica - Huta - Odolanów - Garki - Sośnie – Moja Wola

Do  Wysocka Małego w gminie Przygodzice szlak ten dociera od ul. Kamiennej w Ostrowie Wielkopolskim. Na skrzyżowaniu dróg w Wysocku kierujemy się w stronę stacji uzdatniania wody w Chynowej mijając bardzo ciekawe fragmenty łąk. Następnie udajemy się do Przygodziczek, skąd krzyżując się z drogą krajową nr 11 kierujemy się do Antonina. Początkowo przejeżdżając wzdłuż rezerwatu „Wydymacz” i parku przy pałacu Radziwiłłów jedziemy w kierunku Ludwikowa, a następnie Dębnicy. W tej miejscowości kończy się odcinek rowerowego szlaku niebieskiego na terenie gminy Przygodzice, a dalej zmierza on już do gminy Odolanów i Sośnie.


SZLAK ROWEROWY
DOOKOŁA POWIATU OSTROWSKIEGO


KOD: POS-102c
DŁUGOŚĆ: 201,3 km
KOLOR: czerwony

Bronów – Koryta – Ligota – Korytnica – Głogowa – Raszków – Pogrzybów – Walentynów –Janków Zaleśny – Cegły – PKP Daniszyn – Chruszczyny – Kurhany – Gliśnica – Kaczory – Odolanów – Raczyce – Uciechów – Bogdaj – Możdżanów – Moja Wola – Cieszyn – Pawłów – Kuźnica Kącka – Chojnik – Kałkowskie – Czarnylas – Ludwików – Antonin – Mikstat – Kotłów – Strzyżew – Namysłaki – Kania – Raduchów – Wielowieś – Masanów – Ołobok – Sławin – Psary – Śliwniki – Skalmierzyce – Boczków – Biskupice – Kotowiecko – Droszew – Gałązki – Gutów – Sobótka – Grudzielec – Bronów


Na terenie gminy Przygodzice szlak ten rozpoczyna się w Czarnymlesie, gdzie biegnie od strony wsi sołeckiej Kałkowskie. Przy szlaku, w Czarnymlesie możemy podziwiać min. kościół poewangelicki p.w. NMP Niepokalanie Poczętej z 1850 r. zbudowany z cegieł i kostek rudy darniowej, nietynkowany, 1-nawowy, od zachodu kwadratowa wieża z zegarami zakończona 4 szczytami, a następnie kolejny kościół ewangelicko-luterański z końca XIX w. murowany, nietynkowany, neogotycki,1-nawowy. Następnie udajemy się w kierunku Ludwikowa, a stamtąd dalej do Antonina, gdzie obok pomnikowych dębów można zobaczyć pałac myśliwski Radziwiłłów, neoromańską kaplicę grobową Radziwiłłów p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej, rezerwat przyrody „Wydymacz” i zwiedzić ośrodek rekreacyjno-sportowy „Lido”. Dalej przekraczając granice gminy Przygodzice szlak ten biegnie w kierunku Mikstatu.


Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek południowy TTR-S


Transwielkopolska Trasa Rowerowa (zielone znaki) -  odcinek południowy zwany przez niektórych wielkopolskimi Himalajami wiedzie z Poznania przez Środę Wielkopolską, Miłosław, Żerków, Jarocin, Pleszew, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Antonin, Ostrzeszów po Siemianice leżące w powiecie kępińskim, najbardziej na południe wysunięty skrawek województwa wielkopolskiego (trasa liczy około 280 km). Autorem trasy jest Andrzej Kaleniewicz z Poznania.


W granicach gminy PrzygodziceOd ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim jedziemy prosto do Jankowa Przygodzkiego. Za kościołem skręcamy w kierunku Nadstawek. Pojawiają się zielone znaki Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej. Dojeżdżamy do miejscowości Trzcieliny. Po lewej stronie widać Trzcielin Wielki, największy staw w wielkopolskiej części parku krajobrazowego „Dolina Baryczy". Mijamy wieś Trzcieliny. Szlak rowerowy z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina odbija w lewo do punktu widokowego. Jedziemy jednak prosto szosą. Po dwóch kilometrach skręcamy w lewo, zgodnie ze znakami czerwonego szlaku pieszego i drogowskazem do Nadstawek. Trasa prowadzi teraz drogą gruntową. Po około 40 metrach zostawiamy czerwony szlak i skręcamy na leśną drogę w lewo. Wkrótce las się kończy. Przybywa piachu. Po prawej mijamy cmentarz, za którym pojawia się gładki asfalt. Wjeżdżamy do Dębnicy. Po lewej widać kościół a na wprost - budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Jedziemy ul. Ociepki, skręcamy w prawo w ul. Ostrowską, następnie 700 m dalej - w lewo w ul. Litewską, w kierunku Ludwikowa. Wjeżdżamy w las. Obok przystanku szlak skręca w lewo. Dojeżdżamy do osady Kocięba. W osadzie tej przejeżdżamy między kilkoma atrakcyjnymi stawami stawami i skręcamy w prawo. Trasa prowadzi teraz wzdłuż strumienia w kierunku żółtej tablicy informacyjnej. Wracamy na lokalny szlak rowerowy Ostrów Wielkopolski-Antonin. Przed nami rezerwat „Wydymacz". Jedziemy dalej, pomiędzy drzewami wyłania się charakterystyczna bryła pałacu myśliwskiego książąt Radziwiłłów w Antoninie. Przy tablicy z „ptasim budzikiem" szlak skręca w prawo. Jeśli ktoś ma czas i ochotę zwiedzić pałac, powinien odbić w lewo. Po wizycie w pałacu wracamy na TTR i jedziemy granicą parku krajobrazowego w kierunku Ostrzeszowa, mijając po lewej stronie staw Szperek i ośrodek wypoczynkowy „Lido".


Ambonka, punkt widokowy na trasie z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina. 

opracował: Robert Kaczmarek/ zdjęcia: Robert Kaczmarek, archiwum

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie