Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Dworek Przebendowskiego w Przygodzicach odkrywa swoje tajemnice

Dworek Przebendowskiego w Przygodzicach - już wkrótce może znaleźć nowego właściciela. Do jego sprzedaży szykuje się już aktualny właściciel - Powiat Ostrowski. Zanim jednak ktoś poczyni tam jakiekolwiek remonty, my postanowiliśmy zwiedzić ten obiekt od środka. Oto relacja z tego wypadu. Początek naszej wyprawy to piwnica z lewej strony wejścia głównego. Drzwi do piwnicy są od dawna otwarte na oścież. Kiedyś krążyły legendy o tych pomieszczeniach - według pewnej pani, która mieszkała w blokach przy ulicy PTR - w jednej ze ścian miały być zamurowane dwie zakonnice. Niestety nikt nie jest w stanie poświadczyć, czy ta legenda jest choć w 1 procencie prawdziwa. Druga z opowieści - bardziej prawdopodobna - to ta, która mówi, że od tego Dworku do kapliczki w Wysocku Małym prowadzi podziemny tunel. Nikt go nigdy nie odkrył, zwłaszcza że widocznego wejścia do niego w piwnicach budynku nie widać. 

Pierwsze pomieszczenie jest zawalone rupieciami. Butelki, stare rzeczy, buty, podstawowe urządzenia domowe etc. Na ścianach i w zakamarkach spore pajęczyny. W powietrzu unosi się zapach stęchlizny i zgnilizny. Słychać piski szczurów. Po lewo od wejścia mamy kolejne pomieszczenia. Te są o wiele większe. Jedyne źródło światła to małe okienka po bokach. Nasza uwagę przykuwa sklepienie sufitu. Jest nisko, więc musimy chodzić praktycznie na klęczkach. Drugie pomieszczenie prowadzi nas do trzeciego. Ta komora piwnicy jest zdecydowanie największa. Na ścianie z boku jest tylko jedno małe okienko. Na końcu widać zasypane wejście - prawdopodobnie do kolejnych pomieszczeń. Postanawiamy zbadać dokąd prowadzi.

Trzeba wejść innym wejściem. Z planów budynku wynika, że powinno być jeszcze jedno wejście do piwnicy - od wewnątrz budynku. Otwieramy drzwi i zaraz na wprost widać kręte zejście do komórki. Jest trochę tajemnicze i kręte. W piwnicy  dużo śmieci, widać pozostałość po mieszkańcach. W ostatnie z komór po prawej stronie jest jeszcze kilkadziesiąt albo nawet kilkaset kilogramów węgla. W tle słychać piski szczurów. z opowiadań wynika, że są ogromne.

Historię tej wycieczki po podziemiach Dworku Przebendowskiego w Przygodzicach opowiada ten filmik:Wycieczkę po tych tajemniczych miejscach możecie również zobaczyć w tej fotorelacji:

Komentarze

  1. Moi dziadkowie oraz siostra mojej babci opowiadała że w Przygodzicach jest zejście do podziemnego tunelu prowadzącego do Wysocka Wielkiego.W czasie wojny Niemcy zeszli do tunelu i kilkanaście metrów przeszli ale się ze strachu wrócili -ponoć było tam sporo ludzkich szkieletow i bali się iść dalej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie