Najnowszy post

Tomasz Kołak (1898-1936)

Tomasz Kołak to kolejna zasłużona dla naszej Gminy postać, warta szerszej wzmianki na blogu. Regionalistka Danuta Jonak po raz kolejny sięga do źródeł i opisuje tę personę związaną z Czarnymlasem. 

Uczcili pamięć poległych

15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej obchodzone jest corocznie święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.


W Przygodzicach w tym dniu w kościele Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy odbyła się uroczysta msza święta z okazji 90-tej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej. Mszę świętą odprawiono w intencji poległych na polu chwały mieszkańców z Gminy Przygodzice: Jana Czekalskiego, Jana Fludra, Jana Jurczaka, Franciszka Stachurskiego i Stefana Zielezińskiego oraz pozostałych uczestników, którzy brali udział w wojnie: Stanisława Adamka, Józefa Osiewałę, Władysława Skupińskiego, Jana Rasiaka, Józefa Dybula, Wojciecha Świtonia, Jana Szymczaka, Stanisława Cielucha oraz Ignacego Wojtkowiaka. Po mszy przed pomnikiem 64 poległych w I wojnie światowej, powstaniu wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej w Przygodzicach zostały złożone symboliczne wiązanki z kwiatów i znicze przez członków Klubu Oficerów Rezerwy, Radę Sołecką Przygodzic, Radnych Przygodzic Towarzystwo Miłośników Przygodzic i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Przygodzic. Modlitwę przy pomniku odmówił z ministrantami i przybyłymi po mszy św. mieszkańcami ks. proboszcz Marcin Tajsner a o poległych w wojnie przypomniał w krótkim wystąpieniu Edmund Radziszewski.
















Zdjęcia: Zenon Walczak

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie