Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Jak głosować?

Głosowanie to metoda podejmowania decyzji polegająca na tym, że każdy z uczestników oddaje swój głos według własnych przekonań. Informacja o tym, jak oddać ważny głos jest umieszczona przede wszystkim na każdej karcie do głosowania.


 Aby głos był ważny, w kratce na karcie do głosowania należy postawić znak „x”. Punkt przecięcia kresek tworzących znak „x” musi się znaleźć w obrębie kratki. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.
Kiedy głos jest ważny?


W wyborach na wójta można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak „x" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. W przypadku, gdy wyborca postawi znak „x'' przy kilku nazwiskach albo nie postawi w ogóle - głos jest nieważny.

Wybory do rady gminy w gminach poniżej 20 tys. mieszkańców (w tym gminy Przygodzice)

Wybory w gminach poniżej 20 tys. mieszkańców odbywają się na zasadzie większościowej, czyli radnymi zostają ci kandydaci, na których głosowało najwięcej osób. Głosuje się stawiając znak „x" w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu. W przypadku okręgu wyborczego nr 6 (Przygodzice, PKP, Strugi) wybiera się 3 radnych, więc podczas głosowania można postawić znak „x” kratce z lewej strony obok nazwiska przy 1, 2 lub 3 kandydatach. W przypadku, gdy wyborca postawi znak „x'' przy więcej niż 3 nazwiskach albo nie postawi w ogóle - głos jest nieważny. W pozostałych okręgach wyborczych wybiera się następująca liczbę radnych: Antonin, Ludwików – 1, Chynowa, Bogufałów, Przygodziczki – 2, Czarnylas, Hetmanów – 1, Dębnica – 2, Janków Przygodzki, Trzcieliny, Pardalin, Osiedle 40-lecia PRL – 2, Topola – Osiedle – 1, Topola Wielka – 1 i Wysocko Małe, Smardów – 2.

Wybory do rady powiatu

Wybory do rady powiatu są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. U nas w gminie w każdym z okręgów wyborca stawiamy znak „x'' przy 1 kandydacie. W przypadku, gdy wyborca postawi znak „x'' przy więcej niż 1 nazwisku albo nie postawi w ogóle - głos jest nieważny.

Wybory do sejmiku województwa wielkopolskiego

Wybory do sejmiku województwa są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu. W przypadku, gdy wyborca postawi znak „x'' przy więcej niż 1 nazwisku albo nie postawi w ogóle - głos jest nieważny.

Zapraszam do trafnego i przemyślanego głosowania!

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie