Najnowszy post

Ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia burzami, które mogę powodować realne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia wydano dla naszego regionu. Miejscami może padać grad oraz mogą powstawać trąby powietrzne. Uważajcie na siebie od godziny 15:00 do północy.   

Zlot bocianolubów w Chynowej

Od 13 do 14 lutego br. w Chynowej (gm. Przygodzice) odbywało się ogólnopolskie seminarium robocze ekonomistów i przyrodników. Obie grupy dyskutowały na temat możliwości, jakie niesie z sobą "bociania turystyka" w kontekście Gminy Przygodzice. Nie od dziś wiadomo, że Przygodzice słyną z bocianiego gniazda zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy. Jak podkreślali podczas semonarium przyrodnicy pierwsze bociany mogą przylecieć już pod koniec marca. Relację ze spotkania ekonomistów z bocianolubami prezentuje TV Proart. 

"Bocian wskaźnikiem dóbr środkowiskowych"


Czy bociania turystyka może nieść z sobą jakieś profity? Bocian biały, bo właśnie ten ptak był glównym bohaterem dwudniowego seminarium roboczego w Gospodarstwie Agroturystycznym Agro-Spa w Chynowej od zawsze towarzyszy kulturze i życiu Polaka. To niejako symbol - szczególnie tu w Przygodzicach, gdzie od dawna osiedlają się te sympatyczne białe ptaki. Ekonomiści i przyrodnicy, którzy w dniach 13-14 lutego przyjechali do Chynowy dyskutowali na temat roli przyrody i jej ewentualnej wartości materialnej. Ile kosztuje zniszczenie przyrody i jakie to ma konsekwencje?

- Bociany są naszym symbolem - mówił podczas seminarium Edmund Radziszewski, regionalista i przedstawiciel Gminnego Punktu Informacyjnego w Przygodzicach.
- Gdyby dzisiaj Gmina Przygodzice otrzymywała herb, to bocian byłby takim symbolem. Znalazł by się w tym herbie - dodał Radziszewski.

Podczas semonarium (oczywiście pewnie wcześniej!) okazało się, że przyroda może mieć swoją wartość ekonomiczną. Nierzadko zdarza się tak (co potwierdza dr Jakub Kronenberg z  Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego), że gniazada bocianie są  jedynym elementem, dzięki któremu niektóre miejscowości są znane na mapie.

- Do "bocianich wiosek" tj. Kłopot i Żywkowo przyjeżdzają turyści z kraju i zagranicy tylko po to, żeby zobaczyć bociany w takiej ilości, w jakiej tam występują - dodał Kronenberg.

Według Pawła Dolaty z PwG OTOP pierwsze bociany zawitają do powiatu ostrowskiego pod koniec marca tego roku. Dzięki zaangażowaniu wielu osób możliwe jest notowanie kiedy dokładnie boćki przylatują i jak długo przesiadują w danym miejscu. Według szacunków w całym powiecie ostrowskim bociany zasiedlą około 100 gniazd.

Relację ze zlotu bocianolubów prezentuje TV Proart. Oto materiał:

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie