Najnowszy post

XXIII Targi rolno-ogrodnicze w Przygodzicach [ZAPOWIEDŹ]

28 kwietnia w Przygodzicach ruszają 23. Targi rolno-ogrodnicze. Będzie to okazja do zakupu artykułów szkółkarskich, sadowniczych i ogrodniczych, a także maszyn i urządzeń do produkcji rolno-ogrodniczej, sprzętu i wyposażenia gospodarstw i ogrodów. Od lat kiermasz promuje rodzimych producentów z różnych branż, a także instytucje i organizacje rolnicze, wreszcie lokalne grupy, które podejmują inicjatywy w społecznościach wiejskich.

Zlot bocianolubów w Chynowej

Od 13 do 14 lutego br. w Chynowej (gm. Przygodzice) odbywało się ogólnopolskie seminarium robocze ekonomistów i przyrodników. Obie grupy dyskutowały na temat możliwości, jakie niesie z sobą "bociania turystyka" w kontekście Gminy Przygodzice. Nie od dziś wiadomo, że Przygodzice słyną z bocianiego gniazda zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy. Jak podkreślali podczas semonarium przyrodnicy pierwsze bociany mogą przylecieć już pod koniec marca. Relację ze spotkania ekonomistów z bocianolubami prezentuje TV Proart. 

"Bocian wskaźnikiem dóbr środkowiskowych"


Czy bociania turystyka może nieść z sobą jakieś profity? Bocian biały, bo właśnie ten ptak był glównym bohaterem dwudniowego seminarium roboczego w Gospodarstwie Agroturystycznym Agro-Spa w Chynowej od zawsze towarzyszy kulturze i życiu Polaka. To niejako symbol - szczególnie tu w Przygodzicach, gdzie od dawna osiedlają się te sympatyczne białe ptaki. Ekonomiści i przyrodnicy, którzy w dniach 13-14 lutego przyjechali do Chynowy dyskutowali na temat roli przyrody i jej ewentualnej wartości materialnej. Ile kosztuje zniszczenie przyrody i jakie to ma konsekwencje?

- Bociany są naszym symbolem - mówił podczas seminarium Edmund Radziszewski, regionalista i przedstawiciel Gminnego Punktu Informacyjnego w Przygodzicach.
- Gdyby dzisiaj Gmina Przygodzice otrzymywała herb, to bocian byłby takim symbolem. Znalazł by się w tym herbie - dodał Radziszewski.

Podczas semonarium (oczywiście pewnie wcześniej!) okazało się, że przyroda może mieć swoją wartość ekonomiczną. Nierzadko zdarza się tak (co potwierdza dr Jakub Kronenberg z  Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego), że gniazada bocianie są  jedynym elementem, dzięki któremu niektóre miejscowości są znane na mapie.

- Do "bocianich wiosek" tj. Kłopot i Żywkowo przyjeżdzają turyści z kraju i zagranicy tylko po to, żeby zobaczyć bociany w takiej ilości, w jakiej tam występują - dodał Kronenberg.

Według Pawła Dolaty z PwG OTOP pierwsze bociany zawitają do powiatu ostrowskiego pod koniec marca tego roku. Dzięki zaangażowaniu wielu osób możliwe jest notowanie kiedy dokładnie boćki przylatują i jak długo przesiadują w danym miejscu. Według szacunków w całym powiecie ostrowskim bociany zasiedlą około 100 gniazd.

Relację ze zlotu bocianolubów prezentuje TV Proart. Oto materiał:

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie