Najnowszy post

Jak do tej pory mamy mokry i zimny rok 2023 w Gminie Przygodzice

Mamy już prawie koniec maja, a prawdziwej wiosny jak nie widać, tak nie widać.  Maj w tym roku jest wyjątkowo zimny i stosunkowo mokry, przynajmniej w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Pamiętam, że bywały już jednak takie maje w przeszłości i to w cale nie zwiastowało niczego złego. Ale trochę narzekamy, że powinno być ciepło, a nie jest. Cieszą się natomiast właściciele niektórych upraw: mokry maj może oznaczać dobre zbiory. Zadowoleni są też leśnicy: po raz pierwszy od wielu lat zapełniły się leśne akweny m.in.  staw Piec Dolny w okolicach miejscowości Strugi pomiędzy Przygodzicami a Antoninem.

Do którego kościoła uczęszczali Przygodziczanie pod koniec XVIII wieku?

W "Orędowniku ostrowskim" z 2 sierpnia 1939 roku pojawia się wzmianka o tym, jak wyglądała sytuacja parafian z Przygodzic a konkretnie to, gdzie mogli uczęszczać do kościoła pod koniec XVIII wieku. Okazuje się, że choć bliżej mieli do parafii w Wysocku Wielkim, to w 1779 roku prawdopodobnie chętniej koszystali z tego w Ostrowie Wielkopolskim. Wszystko przez uciążliwe drogi, a tak na nie narzekamy kilka wieków później....
Wzmianka o parafianach z Przygodzic pojawia się na trzeciej stronie "Orędownika ostrowskiego" z 2 sierpnia 1939 roku. Autor artykułu przytacza tutaj książkę dr Andrzeja Wojtkowskiego "Przeszłość parafii ostrowskiej", w której napisano:


"W 1779 roku Pruślin wraz z innymi wsiami odłączono od Wysocka i przyłączono do parafii ostrowskiej z tego powodu, że "miał dostęp do kościoła parafialnego niezwykle uciążliwy"

Tak dr Wojtkowski opisuje stan ówczesnych dróg, które prowadziły do kościoła w Wysocku Wielkim.


"drogi piaszczyste prowadziły przez wzgórza, lasy, haszcze, gdy tymczasem droga do Ostrowa była równa i wygodna"

I dalej pojawia się wzmianka o Przygodzicach:


"Przygodzice miały wprawdzie bliżej do Wysocka, niż do Ostrowa. Ale i tu droga prowadziła przez wzgórza, a w razie deszczów i powodzi w ogóle z niej korzystać nie było można tak, że wierni nie mogli uczęszczać na nabożeństwa; gdy tym czasem droga do Ostrowa, aczkolwiek dalsza, była o wiele wygodniejsza"


Teraz narzekamy, ale tak źle nie jest. Do Ostrowa prowadzi krajówka, a do Wysocka całkiem niezła (nie licząc zimy!) powiatówka. No ale po co to wszystko, skoro parafianie w Przygodzicach od ponad 60 lat mają swój kościół :)Oto fragment, który opisuje sytuacje parafian z 1779 roku. 


Źródło:

Orędownik Ostrowski: pismo na powiat ostrowski i miasto Ostrów, Odolanów, Mikstat, Sulmierzyce, Raszków i Skalmierzyce 1939.08.02 R.88 Nr92

Komentarze

  1. Fajnie, więcej takich smaczków dawajcie. To ciekawe jest. Tak trzymać :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcemy więcej takich "newsów" ... Fajnie jest poznawać historię Naszego terenu !

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie