Najnowszy post

Kulturalne podsumowania roku 2020 w gminie Przygodzice. Wywiad z Robertem Karczmarkiem dyrektorem GOK

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa wiele branż nie może normalnie funkcjonować. W mediach najwięcej mówi się o podmiotach działających w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Mniej i tak trochę po macoszemu mówi się o szeroko rozumianej kulturze. Tymczasem wiele instytucji kultury od dłuższego czasu jest zamkniętych, niektóre przeniosły swoją działalność do przestrzeni wirtualnej. Jak w tych trudnych warunkach radzi sobie Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach? O problemach, z jakimi borykał się GOK w 2020 roku, o podjętych środkach zaradczych oraz o wyzwaniach jakie postawił sobie w 2021 roku z jego dyrektorem Robertem Kaczmarkiem rozmawiał Grzegorz Kowalski.

Towarzystwo Miłośników Przygodzic podróżowało śladami pierwszych Piastów - fotorelacja

W sobotę, 4 czerwca br. Towarzystwo Miłośników Przygodzic przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury i Koła Gospodyń Wiejskich w Przygodzicach było organizatorem wycieczki historyczno-krajoznawczej „Śladami pierwszych Piastów”, w której uczestniczyło 37 osób. Grupa odwiedziła m.in. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach - tzw. duży skansen. Serwis http://www.gminaprzygodzice.info/ prezentuje obszerną fotorelację z wycieczki autorstwa Roberta Kaczmarka oraz Wacława Urbankiewicza.

Pierwszym punktem w programie naszego wyjazdu był Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy). Jest to muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu popularnie nazywane „dużym skansenem”, które gromadzi, zabezpiecza i eksponuje przede wszystkim przedmioty związane z życiem i działalnością mieszkańców wsi i miasteczek z obszaru Wielkopolski historycznej. Ze względu na wielkość i obszar badawczy jest ono uznawane za główne muzeum skansenowskie dla Wielkopolski i jedno z najważniejszych muzeów tego typu w Polsce. Położone w przepięknym plenerze nad jeziorem Lednica prezentuje ponad 50 obiektów tradycyjnego budownictwa chłopskiego, dworskiego, sakralnego i folwarcznego, przeniesione z różnych stron Wielkopolski. W większości tych obiektów eksponowane są wystroje dawnych wnętrz i obejść. Spacerując wśród pól i między opłotkami muzealnych zagród można zobaczyć wyposażenie starej kuźni, zajść do chałupy chłopskiej, wyciszyć się w wiejskim kościele, wspiąć się na wzgórze, na którym stoją różne typy wiatraków i podziwiać wspaniałą panoramę jeziora Lednica, a dalej zatrzymać się na wiejskim cmentarzu, zajrzeć do wnętrza osiemnastowiecznej kaplicy, by w końcu, zaczerpnąwszy nieco atmosfery dworu, odpocząć w otaczającym go parku.

Po dwóch godzinach pobytu na terenie muzeum wybraliśmy się nieco dalej na wyspę Jeziora Lednica, gdzie znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu zwanego Lednicą lub Ostrowem Lednickim, związanego z czasami panowania pierwszych władców z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Dzięki intensywnym pracom archeologicznym, prowadzonym w przeszłości oraz w przeciągu ostatnich dekad, jak i w wyniku badań szeregu współpracujących z archeologią dyscyplin badawczych, można dzisiaj w miarę precyzyjnie określić rolę i znaczenie tego grodu w organizacyjno-terytorialnej strukturze wczesnego państwa polskiego.

Po olbrzymich emocjach związanych z pobytem w obu miejscach wróciliśmy z całą grupą promem do pobliskiej restauracji na przepyszny obiad. Całości towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera. Kolejna wycieczka Towarzystwa już jesienią. Do zobaczenia!

fot. R. Kaczmarek, W. Urbankiewicz

Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie