Najnowszy post

Ulica Ceglana w Przygodzicach do remontu

Gmina Przygodzice poinformowała o możliwych utrudnieniach dla mieszkańców oraz korzystających z ulicy Ceglanej w Przygodzicach. Od 28 sierpnia oficjalnie rozpoczyna się remont tej drogi. Tak długo wyczekiwany przez mieszkańców, ale także wędkarzy oraz turystów, którzy chcą się dostać do popularnej "Glinianki".

Towarzystwo Miłośników Przygodzic podróżowało śladami pierwszych Piastów - fotorelacja

W sobotę, 4 czerwca br. Towarzystwo Miłośników Przygodzic przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury i Koła Gospodyń Wiejskich w Przygodzicach było organizatorem wycieczki historyczno-krajoznawczej „Śladami pierwszych Piastów”, w której uczestniczyło 37 osób. Grupa odwiedziła m.in. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach - tzw. duży skansen. Serwis http://www.gminaprzygodzice.info/ prezentuje obszerną fotorelację z wycieczki autorstwa Roberta Kaczmarka oraz Wacława Urbankiewicza.

Pierwszym punktem w programie naszego wyjazdu był Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy). Jest to muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu popularnie nazywane „dużym skansenem”, które gromadzi, zabezpiecza i eksponuje przede wszystkim przedmioty związane z życiem i działalnością mieszkańców wsi i miasteczek z obszaru Wielkopolski historycznej. Ze względu na wielkość i obszar badawczy jest ono uznawane za główne muzeum skansenowskie dla Wielkopolski i jedno z najważniejszych muzeów tego typu w Polsce. Położone w przepięknym plenerze nad jeziorem Lednica prezentuje ponad 50 obiektów tradycyjnego budownictwa chłopskiego, dworskiego, sakralnego i folwarcznego, przeniesione z różnych stron Wielkopolski. W większości tych obiektów eksponowane są wystroje dawnych wnętrz i obejść. Spacerując wśród pól i między opłotkami muzealnych zagród można zobaczyć wyposażenie starej kuźni, zajść do chałupy chłopskiej, wyciszyć się w wiejskim kościele, wspiąć się na wzgórze, na którym stoją różne typy wiatraków i podziwiać wspaniałą panoramę jeziora Lednica, a dalej zatrzymać się na wiejskim cmentarzu, zajrzeć do wnętrza osiemnastowiecznej kaplicy, by w końcu, zaczerpnąwszy nieco atmosfery dworu, odpocząć w otaczającym go parku.

Po dwóch godzinach pobytu na terenie muzeum wybraliśmy się nieco dalej na wyspę Jeziora Lednica, gdzie znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu zwanego Lednicą lub Ostrowem Lednickim, związanego z czasami panowania pierwszych władców z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Dzięki intensywnym pracom archeologicznym, prowadzonym w przeszłości oraz w przeciągu ostatnich dekad, jak i w wyniku badań szeregu współpracujących z archeologią dyscyplin badawczych, można dzisiaj w miarę precyzyjnie określić rolę i znaczenie tego grodu w organizacyjno-terytorialnej strukturze wczesnego państwa polskiego.

Po olbrzymich emocjach związanych z pobytem w obu miejscach wróciliśmy z całą grupą promem do pobliskiej restauracji na przepyszny obiad. Całości towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera. Kolejna wycieczka Towarzystwa już jesienią. Do zobaczenia!

fot. R. Kaczmarek, W. Urbankiewicz

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie