Najnowszy post

Leśnicy uratowali bielika

Nadleśnictwo Antonin opublikowało właśnie na swoim facebooku film, na którym leśnik wypuszcza bielika na wolność. Zdezorientowany drapieżnik na początku nie wie jak się zachować, ale po chwili wraca do swojego domu - lasu. 3 ostatnie tygodnie spędził w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy Nadleśnictwie Grodziec.

W Przygodzicach powstaje wyjątkowe arboretum

Mieszkańcy Przygodzic oraz całej gminy znają to miejsce dobrze lub doskonale. Droga prowadząca od przygodzickiego cmentarza aż po rzekę Barycz i następnie Stawy Przygodzickie to przede wszystkim szlak pieszy, ale trakt wykorzystywany jest też przez rowerzystów. Dzięki "Inicjatywie lokalnej" na tym odcinku posadzono ok. 30 drzew, które z biegiem czasu będą tworzyć wyjątkową alejkę. Arboretum będzie opisane, powstaną tam tabliczki z nazwami drzew. Przy okazji prac udało się nieco oczyścić teren, a gmina zamierza wyrównać także drogę. Efekty prac będzie widać zapewne za kilka lat. 

Droga przy której posadzono drzewa prowadzi z cmentarza w Przygodzicach aż do rzeki Barycz i dalej do Stawów Przygodzickich. To odcinek o długości około 450 metrów. Oto mapka poglądowa. 



Posadzono tam drzewa z typowo polskiego krajobrazu, czyli topole, lipy, klony, olchy. Dla urozmaicenia dodano też drzewa owocowe. Nasadzenia śródpolne są ważnie nie tylko ze względu na utrzymanie ekosystemu (to ostoja ptaków i zwierząt), ale także ochraniają przed wiatrem.




Założeniem tej inicjatywy jest to, aby latem można było się zatrzymać i poczytać o tych drzewach. Każde z nich będzie opisane. Przy okazji wzmacniane są korytarze ekologiczne. Przygodzicki projekt jest jednym z kilkunastu podobnych w całej Polsce. Koordynatorem inicjatywy lokalnej jest Robert Kaczmarek. Mapka na Google Maps. 



Więcej zdjęć z procesu sadzenia.

na pierwszym planie: Dorota Chmielowiec-Tyszko z Fundacji Eko Rozjowu oraz Robert Kaczmarek.
w tle: pracownicy sadzący drzewa.










































Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie