Najnowszy post

Jak do tej pory mamy mokry i zimny rok 2023 w Gminie Przygodzice

Mamy już prawie koniec maja, a prawdziwej wiosny jak nie widać, tak nie widać.  Maj w tym roku jest wyjątkowo zimny i stosunkowo mokry, przynajmniej w porównaniu z ostatnim dziesięcioleciem. Pamiętam, że bywały już jednak takie maje w przeszłości i to w cale nie zwiastowało niczego złego. Ale trochę narzekamy, że powinno być ciepło, a nie jest. Cieszą się natomiast właściciele niektórych upraw: mokry maj może oznaczać dobre zbiory. Zadowoleni są też leśnicy: po raz pierwszy od wielu lat zapełniły się leśne akweny m.in.  staw Piec Dolny w okolicach miejscowości Strugi pomiędzy Przygodzicami a Antoninem.

W Przygodzicach powstaje wyjątkowe arboretum

Mieszkańcy Przygodzic oraz całej gminy znają to miejsce dobrze lub doskonale. Droga prowadząca od przygodzickiego cmentarza aż po rzekę Barycz i następnie Stawy Przygodzickie to przede wszystkim szlak pieszy, ale trakt wykorzystywany jest też przez rowerzystów. Dzięki "Inicjatywie lokalnej" na tym odcinku posadzono ok. 30 drzew, które z biegiem czasu będą tworzyć wyjątkową alejkę. Arboretum będzie opisane, powstaną tam tabliczki z nazwami drzew. Przy okazji prac udało się nieco oczyścić teren, a gmina zamierza wyrównać także drogę. Efekty prac będzie widać zapewne za kilka lat. 

Droga przy której posadzono drzewa prowadzi z cmentarza w Przygodzicach aż do rzeki Barycz i dalej do Stawów Przygodzickich. To odcinek o długości około 450 metrów. Oto mapka poglądowa. 



Posadzono tam drzewa z typowo polskiego krajobrazu, czyli topole, lipy, klony, olchy. Dla urozmaicenia dodano też drzewa owocowe. Nasadzenia śródpolne są ważnie nie tylko ze względu na utrzymanie ekosystemu (to ostoja ptaków i zwierząt), ale także ochraniają przed wiatrem.




Założeniem tej inicjatywy jest to, aby latem można było się zatrzymać i poczytać o tych drzewach. Każde z nich będzie opisane. Przy okazji wzmacniane są korytarze ekologiczne. Przygodzicki projekt jest jednym z kilkunastu podobnych w całej Polsce. Koordynatorem inicjatywy lokalnej jest Robert Kaczmarek. Mapka na Google Maps. 



Więcej zdjęć z procesu sadzenia.

na pierwszym planie: Dorota Chmielowiec-Tyszko z Fundacji Eko Rozjowu oraz Robert Kaczmarek.
w tle: pracownicy sadzący drzewa.










































Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie