Najnowszy post

Nowe zasady grupy "Przygodzicki bazarek" na Facebooku

Szanowni uczestnicy Grupy, sporo nas tutaj 💪🏻 ale z przykrością muszę przyznać, że zrobił się tutaj mały bałagan. To oczywiście moja wina, więc od nowego roku 2024 mam chęć stworzenia tutaj miejsca, gdzie klient indywidualny będzie mógł skutecznie sprzedać coś niepotrzebnego ze swojego domu, a przedsiębiorca będzie miał okazję sprzedać swój towar lub zareklamować swoją usługę.

Ptasia grypa jest blisko!

Dziś w sąsiedniej gminie Mikstat, w sąsiednim powiecie ostrzeszowskim wykryto drugie w tym roku ognisko ptasiej grypy. Oczywiście ten zjadliwy typ wirusa, który powoduje masowe upadki (zgony) drobiu nie jest szkodliwy dla człowieka, ale obecność H5N8 w promieniu kilkunastu czy nawet dwudziestu kilku kilometrów z pewnością powinien zaniepokoić hodowców drobiu z terenu gminy Przygodzice. Ptasia grypa powoduje, że giną całe stada i choć należy się odszkodowanie za utracony chów, to niestety nikt nie wróci gospodarzom pieniędzy za czas poświęcony przy pracy ze zwierzętami. Właściciele gospodarstwa - Państwo Krawczykowie - mogą mówić o sporym pechu. W grudniu 2015 roku spłonął im kurnik w Chynowej i stracili 20 tysięcy kurczaków. Tym razem w gospodarstwie, w którym wykryto ptasią grypę jest do ubicia około 11 tysięcy kaczek, a w sąsiednim budynku - należącym do ojca właściciela zakażonego chowu 26 tysięcy kurzych broilerów. One także zostaną zagazowane i zutylizowane. 


W Ostrzeszowie zwołano dziś sztab kryzysowy, który omówił podejrzenie wystąpienia drugiego ogniska ptasiej grypy w powiecie. Wcześniej 17 stycznia odkryto pierwsze w Bierzowie (gm. Kobyla Góra). Miejscowość jest oddalona od Przygodzic o około 30 kilometrów. Do granicy gminy Przygodzice to już zaledwie 20 kilometrów. Ferma drobiu, na której pojawił się wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków położona jest w Kaliszkowicach Kaliskich w gminie Mikstat. Ptasia grypa jest już zdecydowanie bliżej. Do ogniska Przygodzcie dzieli tylko 20 kilometrów. Gmina Przygodzice leży zaledwie 7-8 kilometrów od miejsca wykrycia zagrożenia. 


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie