Najnowszy post

Rekordowa temperatura w lutym. Tak ciepło nie było od 30 lat

25 lutego 2021 padł rekord temperatury w lutym, oczywiście od momentu notowania. Termometry w Makowie Podhalańskim pokazały aż 22,1 stopnia. Jest to najwyższa temperatura w historii lutowych pomiarów. Poprzednio ustanowiony rekord pochodzi z 25 lutego 1990 r. z tej samej stacji zlokalizowanej na południu Polski. W gminie Przygodzice także było wczoraj gorąco, ale czy padł rekord temperatury? Tego nie jestem w stanie powiedzieć, bo statystyk tutaj nikt nie prowadzi. Na pewno temperatura zbliżyła się do 20 stopni. 

Ptasia grypa jest blisko!

Dziś w sąsiedniej gminie Mikstat, w sąsiednim powiecie ostrzeszowskim wykryto drugie w tym roku ognisko ptasiej grypy. Oczywiście ten zjadliwy typ wirusa, który powoduje masowe upadki (zgony) drobiu nie jest szkodliwy dla człowieka, ale obecność H5N8 w promieniu kilkunastu czy nawet dwudziestu kilku kilometrów z pewnością powinien zaniepokoić hodowców drobiu z terenu gminy Przygodzice. Ptasia grypa powoduje, że giną całe stada i choć należy się odszkodowanie za utracony chów, to niestety nikt nie wróci gospodarzom pieniędzy za czas poświęcony przy pracy ze zwierzętami. Właściciele gospodarstwa - Państwo Krawczykowie - mogą mówić o sporym pechu. W grudniu 2015 roku spłonął im kurnik w Chynowej i stracili 20 tysięcy kurczaków. Tym razem w gospodarstwie, w którym wykryto ptasią grypę jest do ubicia około 11 tysięcy kaczek, a w sąsiednim budynku - należącym do ojca właściciela zakażonego chowu 26 tysięcy kurzych broilerów. One także zostaną zagazowane i zutylizowane. 


W Ostrzeszowie zwołano dziś sztab kryzysowy, który omówił podejrzenie wystąpienia drugiego ogniska ptasiej grypy w powiecie. Wcześniej 17 stycznia odkryto pierwsze w Bierzowie (gm. Kobyla Góra). Miejscowość jest oddalona od Przygodzic o około 30 kilometrów. Do granicy gminy Przygodzice to już zaledwie 20 kilometrów. Ferma drobiu, na której pojawił się wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków położona jest w Kaliszkowicach Kaliskich w gminie Mikstat. Ptasia grypa jest już zdecydowanie bliżej. Do ogniska Przygodzcie dzieli tylko 20 kilometrów. Gmina Przygodzice leży zaledwie 7-8 kilometrów od miejsca wykrycia zagrożenia. 


Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie