Najnowszy post

Dobra robota w Gminie Przygodzice

Urzędnicy z Gminy Przygodzice są liderami w pozyskiwaniu, realizacji i rozliczaniu projektów, które współfinansowała w latach 2014-2022 Unia Europejska. Wydatki inwestycyjne na osobę w gminie to nieco ponad 2500 złotych, co plasuje nasz samorząd na pierwszym miejscu w powiecie, w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz w całym regionie Doliny Baryczy (część woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego). 

Ptasia grypa jest blisko!

Dziś w sąsiedniej gminie Mikstat, w sąsiednim powiecie ostrzeszowskim wykryto drugie w tym roku ognisko ptasiej grypy. Oczywiście ten zjadliwy typ wirusa, który powoduje masowe upadki (zgony) drobiu nie jest szkodliwy dla człowieka, ale obecność H5N8 w promieniu kilkunastu czy nawet dwudziestu kilku kilometrów z pewnością powinien zaniepokoić hodowców drobiu z terenu gminy Przygodzice. Ptasia grypa powoduje, że giną całe stada i choć należy się odszkodowanie za utracony chów, to niestety nikt nie wróci gospodarzom pieniędzy za czas poświęcony przy pracy ze zwierzętami. Właściciele gospodarstwa - Państwo Krawczykowie - mogą mówić o sporym pechu. W grudniu 2015 roku spłonął im kurnik w Chynowej i stracili 20 tysięcy kurczaków. Tym razem w gospodarstwie, w którym wykryto ptasią grypę jest do ubicia około 11 tysięcy kaczek, a w sąsiednim budynku - należącym do ojca właściciela zakażonego chowu 26 tysięcy kurzych broilerów. One także zostaną zagazowane i zutylizowane. 


W Ostrzeszowie zwołano dziś sztab kryzysowy, który omówił podejrzenie wystąpienia drugiego ogniska ptasiej grypy w powiecie. Wcześniej 17 stycznia odkryto pierwsze w Bierzowie (gm. Kobyla Góra). Miejscowość jest oddalona od Przygodzic o około 30 kilometrów. Do granicy gminy Przygodzice to już zaledwie 20 kilometrów. Ferma drobiu, na której pojawił się wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków położona jest w Kaliszkowicach Kaliskich w gminie Mikstat. Ptasia grypa jest już zdecydowanie bliżej. Do ogniska Przygodzcie dzieli tylko 20 kilometrów. Gmina Przygodzice leży zaledwie 7-8 kilometrów od miejsca wykrycia zagrożenia. 


Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie