Najnowszy post

Kulturalne podsumowania roku 2020 w gminie Przygodzice. Wywiad z Robertem Karczmarkiem dyrektorem GOK

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa wiele branż nie może normalnie funkcjonować. W mediach najwięcej mówi się o podmiotach działających w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Mniej i tak trochę po macoszemu mówi się o szeroko rozumianej kulturze. Tymczasem wiele instytucji kultury od dłuższego czasu jest zamkniętych, niektóre przeniosły swoją działalność do przestrzeni wirtualnej. Jak w tych trudnych warunkach radzi sobie Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach? O problemach, z jakimi borykał się GOK w 2020 roku, o podjętych środkach zaradczych oraz o wyzwaniach jakie postawił sobie w 2021 roku z jego dyrektorem Robertem Kaczmarkiem rozmawiał Grzegorz Kowalski.

Niesie pomoc od 110 lat. OSP Przygodzice z wiekowym jubileuszem

Została powołana do życia w 1907 po to, by służyć lokalnej społeczności. I tak jest do dziś. W 2017 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Przygodzicach obchodzi swoje 110-lecie. Jubileusz połączono z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka. Uroczystość z udziałem sztandarów z wielu innych jednostek z terenu całego powiatu odbyła się wczoraj 14 maja w Przygodzicach. Poprzedziły ją przemarsz do miejscowego kościoła oraz msza święta w intencji druhów. W obchodach uczestniczyło kilkaset osób, łącznie z parlamentarzystami, włodarzami lokalnych samorządów oraz władzami Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorami obchodów byli starosta ostrowski Paweł Rajski, Zarząd Oddziału Powiatowego  ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolskim, wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Przygodzicach. Poniżej fotografie oraz kilka filmików z imprezy, a także relacja lokalnej Telewizji Proart. 


Z kronikarskiego obowiązku muszę powiedzieć, że korowód złożony z pocztów sztandarowych wyruszył spod Chaty Regionalnej, gdzie strażacy się wcześniej zebrali. W kościele miejscowym kościele Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Przygodzicach strażaków przywitał ksiądz proboszcz Marcin Taisner, ale nie on jeden był gospodarzem mszy świętej. Koncelebrowali ją także delegat Biskupa kaliskiego ks. Prałat Aleksander Gendera oraz ks. Piotr Kuświk - Powiatowy Kapelan strażaków. 





Poczty sztandarowe prowadzone przez orkiestrę dętą z Ołoboku weszły do kościoła.





Na zdjęciu delegat biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka ksiądz Aleksander Gendera. 




Na zdjęciu m.in. Andrzej Morta (były komendant PSP w Ostrowie Wielkopolskim - od lewej), Przemysław Kaźmierczak ( prezes ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolskim, Jacek Wiśniewski - obecny komendant PSP w Ostrowie. W pierwszym rzędzie Janina Wojtasiak, przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice, Krzysztof Rasiak wójt Gminy Przygodzice oraz Kazimierz Niziołek, radny Gminy Przygodzice. 

Poczty sztandarowe.


Po mszy świętej strażacy oraz zaproszeni goście przeszli w pochodzie spod kościoła do miejscowego Ośrodka Kultury i Sportu. To właśnie tam znajduje się remiza OSP Przygodzice i tam wręczono m.in. pamiątkowe medale oraz medale dla zasłużonych strażaków. Uroczystość trwała około godziny. 






Przemawia Przemysław Kaźmierczak - członek prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego a także Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP w Ostrowie Wielkopolskim. 


Wyróżnienia oraz medale otrzymali nie tylko strażacy. 

Zaproszeni goście.







Oto relacja Telewizji Proart z obchodów. 












Komentarze

Archiwum BLOGA

Pokaż więcej

Jesteśmy też na Instagramie