Najnowszy post

Pierwszy bocian w gnieździe już jest. Rozpoczynamy bociani sezon 2023

No to możemy oficjalnie otworzyć bociani sezon 2023! Wczoraj na monitorowanym gnieździe w Przygodzicach pojawił się pierwszy w tym sezonie bocian.  Wcześniej widziano go na łąkach przygodzickich, a potem pokazał się światu. Serwis bociany.przygodzice.pl przeżywa prawdziwe oblężenie.  Zdziwił się pewnie, bo zobaczył nowo wyremontowany budynek Urzędu Gminy. Wiosna! 

Niesie pomoc od 110 lat. OSP Przygodzice z wiekowym jubileuszem

Została powołana do życia w 1907 po to, by służyć lokalnej społeczności. I tak jest do dziś. W 2017 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Przygodzicach obchodzi swoje 110-lecie. Jubileusz połączono z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka. Uroczystość z udziałem sztandarów z wielu innych jednostek z terenu całego powiatu odbyła się wczoraj 14 maja w Przygodzicach. Poprzedziły ją przemarsz do miejscowego kościoła oraz msza święta w intencji druhów. W obchodach uczestniczyło kilkaset osób, łącznie z parlamentarzystami, włodarzami lokalnych samorządów oraz władzami Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorami obchodów byli starosta ostrowski Paweł Rajski, Zarząd Oddziału Powiatowego  ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolskim, wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Przygodzicach. Poniżej fotografie oraz kilka filmików z imprezy, a także relacja lokalnej Telewizji Proart. 


Z kronikarskiego obowiązku muszę powiedzieć, że korowód złożony z pocztów sztandarowych wyruszył spod Chaty Regionalnej, gdzie strażacy się wcześniej zebrali. W kościele miejscowym kościele Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Przygodzicach strażaków przywitał ksiądz proboszcz Marcin Taisner, ale nie on jeden był gospodarzem mszy świętej. Koncelebrowali ją także delegat Biskupa kaliskiego ks. Prałat Aleksander Gendera oraz ks. Piotr Kuświk - Powiatowy Kapelan strażaków. 

Poczty sztandarowe prowadzone przez orkiestrę dętą z Ołoboku weszły do kościoła.

Na zdjęciu delegat biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka ksiądz Aleksander Gendera. 
Na zdjęciu m.in. Andrzej Morta (były komendant PSP w Ostrowie Wielkopolskim - od lewej), Przemysław Kaźmierczak ( prezes ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolskim, Jacek Wiśniewski - obecny komendant PSP w Ostrowie. W pierwszym rzędzie Janina Wojtasiak, przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice, Krzysztof Rasiak wójt Gminy Przygodzice oraz Kazimierz Niziołek, radny Gminy Przygodzice. 

Poczty sztandarowe.


Po mszy świętej strażacy oraz zaproszeni goście przeszli w pochodzie spod kościoła do miejscowego Ośrodka Kultury i Sportu. To właśnie tam znajduje się remiza OSP Przygodzice i tam wręczono m.in. pamiątkowe medale oraz medale dla zasłużonych strażaków. Uroczystość trwała około godziny. 


Przemawia Przemysław Kaźmierczak - członek prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego a także Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP w Ostrowie Wielkopolskim. 


Wyróżnienia oraz medale otrzymali nie tylko strażacy. 

Zaproszeni goście.Oto relacja Telewizji Proart z obchodów. 
Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie