Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Strażacki śmigus-dyngus w Przygodzicach. Tradycja powraca?

Było sporo śmiechu i dobrej zabawy. Nikt na nikogo się za oblanie nie obrażał i można powiedzieć, że tradycja mokrego dyngusa została przez młodzież z OSP Przygodzice wskrzeszona. Dziś przy przygodzickiej remizie OSP druhowie zorganizowali wielką bitwę na sikawki, wiadra, pistolety i przede wszystkim strażackie węże. Nikt nie ucierpiał. Coś mi się wydaje, że Lane Poniedziałki w tej postaci będą się powtarzać co roku. W pewnym momencie dotarły nawet jednostki OSP z Dębnicy oraz Wysocka Małego. Chłopakom się oberwało. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z "wielkiego lania" wody. Według tradycji śmigus-dyngus miał gwarantować szczęście, jeśli oberwało się z wody. Polewali chłopcy, obrywały zazwyczaj dziewczyny. Taki dodatkowy rodzaj zalotów.... Według opowiadań moich rodziców i dziadków nikt się wcześniej na oblanie w Lany Poniedziałek nie obrażał. A dziś? Mandaty, pouczenia, straż miejska patrolująca ulice.Tradycja lania w Poniedziałek Wielkanocny nie zamarła, ale powiedzmy sobie została lekko uśpiona przez nadgorliwość i hiperpoprawność obyczajową. W takiej formie, w jakiej dziś Śmigusa-Dyngusa zorganizowali strażacy z naszej gminy, zwyczaj przetrwa zapewne jeszcze długo. Warto dodać, że druhowie z OSP Przygodzice nie byli pierwszymi w gminie, którzy taką formę rozrywki  w tym roku zaproponowali. Trzeba to oddać druhom z Wysocka Małego, którzy jako pierwsi zaprosili na taki Lany Poniedziałek na swoim facebooku. Bitwa w Wysocku Małym rozegrała się o godzinie 12:30. W ślad za nimi poszli ochotnicy z Przygodzic.FOTORELACJA:

Komentarze

  1. Tradycja Śmigusa Dyngusa mówi o pewnej symbolice polewania wodą. Jak widać na załączonych obrazkach, OSP dla zabawy zmarnowała tysiące litrów wody, którą można by "wylać" w pożytecznym celu. W dobie deficytu wody i tzw. suszy wieloletniej, znów zabrakło mądrego i gospodarskiego spojrzenia. A wystarczyło w ramach Dyngusa podlać okoliczne ogródki - mieszkańcy wtedy przyklasnęliby sikawkowym. Karygodna dziecinada!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie