Najnowszy post

Zielone światło dla budowy dalszego odcinka S11 w kierunku Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała właśnie ważną decyzję, która otwiera drogę do budowy kolejnego odcinka S11. Chodzi o ekspresówkę w kierunku Kępna, która zupełnie zmieni charakter Antonina. Wieś nie będzie już miejscowością przy drodze krajowej, co może znacznie zmienić życie jej mieszkańców na lepsze. Czy pozycja turystyczna Antonina jest wypracowana na tyle, aby utrzymał status miejscowości idealnej do wypoczynku? 

Mglisty poranek w Dolinie Baryczy

W perspektywie najbliższych kilku dni mamy pierwszy tej jesieni śnieg - pokazuje to wiele modeli pogodowych. Tymczasem trwa piękna polska i wyjątkowo „złota” jesień. Dziś rano w niektórych miejscach w naszej gminie znów pojawiły się gęste mgły - szczególnie w okolicach łąk przygodzickich, przez które przepływa rzeka Barycz. W połączeniu ze wschodzącym słońcem mamy kilka całkiem przepięknych obrazków 😉
Bagienny początek

Barycz to rzeka licząca sobie 133 km długości. Wpada ona do Odry na wysokości Wyszanowa. Barycz charakteryzuje się bardzo małym spadkiem, który wynosi średnio ok. 0, 035% i jest to jeden z najmniejszych spadków wśród polskich rzek. Było to przyczyną tworzenia się wzdłuż niej rozległych bagien, mokradeł, torfowisk i podmokłych łąk. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa bara, które oznacza bagno.

Jedną z największych jej ciekawostek, nawet na skalę europejską jest zjawisko bifurkacji. Wody tej rzeki w początkowym jej biegu pomiędzy Ostrowem a Kotłowem nie mają określonego kierunku odpływu lub też odpływają jednocześnie w dwóch kierunkach – na zachód przez Odolanów i Milicz do Odry (Barycz Właściwa) oraz na wschód uchodząc do Ołoboku i Prosny (Barycz Leniwa). Tak więc Barycz ma dwa ujścia do dwóch różnych rzek. Powierzchnia zlewni wynosi ponad 5,5 tys. Km2, z czego 38% przypada na Dolny Śląsk, a 62% na Wielkopolskę.

Obecny układ rzeczny jest daleki od pierwowzoru. Pierwotnie rzeka tworzyła liczne rozlewiska i płynęła wieloma korytami. Liczne dopływy i płaski teren zostały wykorzystane do budowy licznych stawów rybnych. Ingerencja człowieka ukształtowała na nowo krajobraz Doliny Baryczy. Na rzece pojawiły się liczne budowle hydrologiczne służące do piętrzenia i regulacji wody. Pojawiły się też wały przeciwpowodziowe. Jedyny nieobwałowany odcinek rzeki na którym zachowały się liczne starorzecza, a na którym Barycz meandruje to odcinek pomiędzy Miliczem a Sułowem.


źródło: http://barycz.pl/index_turystyka.php?dzial=6

Rzeka Barycz - widok od strony mostu na drodze krajowej nr "11"

Widok na łąki przygodzickie z perspektywy chodnika prowadzącego w stronę Górecznika. 

I jeszcze jeden widoczek na łąki przygodzickie. 

Górecznik - widok na drewniane tarasy na wodzie. 

Rodzinny Park Przygód Górecznik - piękne widoczki.

Widok z okna pokoju hotelowego Hotelu Górecznik. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie