Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Od jutra las jest znów dla nas

Rząd zniósł zakaz wchodzenia do lasu, Lasy Państwowe wydały rekomendację: jeśli chcesz wejść, to rób to z domownikami, unikaj miejsc popularnych, wybierz mniej popularne godziny. Przypominam, że w lesie nie obowiązuje obowiązek noszenia masek ochronnych, ale na parkingach leśnych warto mieć przy sobie ochronę. Zamknięcie lasów nastąpiło przed świętami wielkanocnymi i odbiło się szerokim echem w sieci. Negatywnie komentowano tę decyzję. 

Otwarcie lasów jest paradoksalnie jedną z pierwszych decyzji, jaką rząd podjął w celu ponownego ruszenia gospodarki. Dziś jest to krytykowane, ale chyba znacznie bardziej krytykowane było zamknięcie duktów leśnych. Decyzja rządu nie była zrozumiała, zwłaszcza że nadchodziły święta wielkanocne, ale z drugiej strony po co otwarty las, skoro w celach rekreacyjnych do tej pory nie można było się przemieszczać. Tylko pytam: dlaczego sklepy ogrodnicze były otwarte? Zakupy w nich należą do kategorii niezbędnych życiowych potrzeb? Absurd. Od jutra będziemy się mogli poruszać w celach rekreacyjnych. Do ogrodniczego też. Lasy Państwowe wydały rekomendację: Od poniedziałku 20 kwietnia następuje I etap odmrożenia gospodarki, którą 16 kwietnia zapowiedział premier RP Mateusz Morawicki. Polityk PIS mówi wówczas, że oprócz otwarcia lasów i parków wprowadzone zostaną nowe zasady w handlu i usługach: 

 • w sklepach do 100 mkw. 4 osoby na stanowisko kasowe; 
 • w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na powierzchni 15 mkw; 
 • limit osób w miejscach kultu religijnego ulegnie zwiększeniu do 1 osoby na 15 mkw; 
 • osoby powyżej 13 roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego; 
Place zabaw pozostają zamknięte. 
W najbliższej przyszłości uruchomione mają zostać m.in. hotele oraz sklepy budowlane. Informacja oficjalna ze strony: 


Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:
 • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
 • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
 • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.
Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany!
Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?

DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:
 • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
 • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
Życie społeczne
 • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:
 • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
 • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
 • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
Życie społeczne
 • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
 • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:
 • Otwarcie salonów masażu i solariów
 • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
Życie społeczne
 • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym
Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie