Najnowszy post

Nowe zasady grupy "Przygodzicki bazarek" na Facebooku

Szanowni uczestnicy Grupy, sporo nas tutaj 💪🏻 ale z przykrością muszę przyznać, że zrobił się tutaj mały bałagan. To oczywiście moja wina, więc od nowego roku 2024 mam chęć stworzenia tutaj miejsca, gdzie klient indywidualny będzie mógł skutecznie sprzedać coś niepotrzebnego ze swojego domu, a przedsiębiorca będzie miał okazję sprzedać swój towar lub zareklamować swoją usługę.

Od jutra las jest znów dla nas

Rząd zniósł zakaz wchodzenia do lasu, Lasy Państwowe wydały rekomendację: jeśli chcesz wejść, to rób to z domownikami, unikaj miejsc popularnych, wybierz mniej popularne godziny. Przypominam, że w lesie nie obowiązuje obowiązek noszenia masek ochronnych, ale na parkingach leśnych warto mieć przy sobie ochronę. Zamknięcie lasów nastąpiło przed świętami wielkanocnymi i odbiło się szerokim echem w sieci. Negatywnie komentowano tę decyzję. 

Otwarcie lasów jest paradoksalnie jedną z pierwszych decyzji, jaką rząd podjął w celu ponownego ruszenia gospodarki. Dziś jest to krytykowane, ale chyba znacznie bardziej krytykowane było zamknięcie duktów leśnych. Decyzja rządu nie była zrozumiała, zwłaszcza że nadchodziły święta wielkanocne, ale z drugiej strony po co otwarty las, skoro w celach rekreacyjnych do tej pory nie można było się przemieszczać. Tylko pytam: dlaczego sklepy ogrodnicze były otwarte? Zakupy w nich należą do kategorii niezbędnych życiowych potrzeb? Absurd. Od jutra będziemy się mogli poruszać w celach rekreacyjnych. Do ogrodniczego też. Lasy Państwowe wydały rekomendację: Od poniedziałku 20 kwietnia następuje I etap odmrożenia gospodarki, którą 16 kwietnia zapowiedział premier RP Mateusz Morawicki. Polityk PIS mówi wówczas, że oprócz otwarcia lasów i parków wprowadzone zostaną nowe zasady w handlu i usługach: 

 • w sklepach do 100 mkw. 4 osoby na stanowisko kasowe; 
 • w sklepach powyżej 100 mkw. - 1 osoba na powierzchni 15 mkw; 
 • limit osób w miejscach kultu religijnego ulegnie zwiększeniu do 1 osoby na 15 mkw; 
 • osoby powyżej 13 roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego; 
Place zabaw pozostają zamknięte. 
W najbliższej przyszłości uruchomione mają zostać m.in. hotele oraz sklepy budowlane. Informacja oficjalna ze strony: 


Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:
 • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
 • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
 • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.
Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany!
Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?

DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:
 • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
 • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
Życie społeczne
 • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:
 • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
 • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
 • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
Życie społeczne
 • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
 • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:
 • Otwarcie salonów masażu i solariów
 • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
Życie społeczne
 • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym
Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie