Najnowszy post

Nowe zasady grupy "Przygodzicki bazarek" na Facebooku

Szanowni uczestnicy Grupy, sporo nas tutaj 💪🏻 ale z przykrością muszę przyznać, że zrobił się tutaj mały bałagan. To oczywiście moja wina, więc od nowego roku 2024 mam chęć stworzenia tutaj miejsca, gdzie klient indywidualny będzie mógł skutecznie sprzedać coś niepotrzebnego ze swojego domu, a przedsiębiorca będzie miał okazję sprzedać swój towar lub zareklamować swoją usługę.

Wawrzynek wilczełyko w Rezerwacie Przyrody "Wydymacz"

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to absolutnie niezwykła roślina: piękna i śmiercionośna zarazem. Kwitnie zanim pojawią się na krzewie liście, co w oczywisty sposób definiuje ją jako zwiastun wiosny i tak faktycznie jest. W Nadleśnictwie Antonin to nie bocian, a właśnie wawrzynek jest symbolem wiosny. Kwiaty na krzewie pojawiają się bowiem wcześniej niż boćki na gniazdach.O tej porze roku jest najpiękniejszy. Kwiaty wawrzynka wilczełyko mają teraz fuksjowy kolor, a krzew wyróżnia się w monotonnym, jeszcze zimowym leśnym krajobrazie. Lasy Nadleśnictwa Antonin jeszcze nie są pobudzone po zimowym śnie, a wawrzynek już pięknie kwitnie.

Wawrzynek wilczełyko to niewielki krzew, który dorasta zwykle do 1,5 metra. Kwitnie zazwyczaj w marcu lub na początku kwietnia, ale gdy zima jest łagodna, to kwiaty mogą pojawić się na krzewie już w lutym albo nawet styczniu.

Krzew jest w Polsce chroniony i niestety z roku na rok jest go coraz mniej. W Nadleśnictwie Antonin wawrzynek może być spokojny o swoje przetrwanie. Stanowisko tego krzewu znajduje się bowiem w Rezerwacie Przyrody „Wydymacz”, co daje mu odpowiednią ochronę.

Co ciekawe: choć piękny, to wawrzynek jest trujący. Cząstka „wilcze” w nazwie znalazła się nieprzypadkowo. Sugestia, że roślina jest niebezpieczna dla człowieka jest słuszna. Wszystkie części wawrzynka są trujące. Zawierają dafninę i dafnetynę - silne toksyczne związki kumarynowe. Zjedzenie 10-12 owoców (czerwone jagódki, które dojrzewają w czerwcu i lipcu) wawrzynka to dla dorosłego człowieka niemal pewna śmierć. Niestety kuleczki mogą być atrakcyjne dla dzieciaków, a tylko kilka powoduje ogromne zagrożenie dla małego organizmu. Ciekawostką jest fakt, że np. kosy i kwiczoły mogą zjadać owoce wawrzynka bez opamiętania.

Wawrzynka można mieć także w ogrodzie, ale ze względu na toksyczne owoce odradzam takie rozwiązanie.

Przy okazji prosimy: podczas spacerów szanujcie zieleń w lasach. To nasze wspólne dobro.

Zdjęcia Rezerwatu Przyrody "Wydymacz" o poranku 31 marca 2021. Fotografie mojego autorstwa. 

Ostatnie chwile dębu antonińskiego.

Wejście do Rezerwatu Przyrody "Wydymacz"
Staw "Wydymacz" w Rezerwacie PrzyrodyWawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)


Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie