Najnowszy post

Leśnicy uratowali bielika

Nadleśnictwo Antonin opublikowało właśnie na swoim facebooku film, na którym leśnik wypuszcza bielika na wolność. Zdezorientowany drapieżnik na początku nie wie jak się zachować, ale po chwili wraca do swojego domu - lasu. 3 ostatnie tygodnie spędził w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy Nadleśnictwie Grodziec.

Wawrzynek wilczełyko w Rezerwacie Przyrody "Wydymacz"

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to absolutnie niezwykła roślina: piękna i śmiercionośna zarazem. Kwitnie zanim pojawią się na krzewie liście, co w oczywisty sposób definiuje ją jako zwiastun wiosny i tak faktycznie jest. W Nadleśnictwie Antonin to nie bocian, a właśnie wawrzynek jest symbolem wiosny. Kwiaty na krzewie pojawiają się bowiem wcześniej niż boćki na gniazdach.



O tej porze roku jest najpiękniejszy. Kwiaty wawrzynka wilczełyko mają teraz fuksjowy kolor, a krzew wyróżnia się w monotonnym, jeszcze zimowym leśnym krajobrazie. Lasy Nadleśnictwa Antonin jeszcze nie są pobudzone po zimowym śnie, a wawrzynek już pięknie kwitnie.

Wawrzynek wilczełyko to niewielki krzew, który dorasta zwykle do 1,5 metra. Kwitnie zazwyczaj w marcu lub na początku kwietnia, ale gdy zima jest łagodna, to kwiaty mogą pojawić się na krzewie już w lutym albo nawet styczniu.

Krzew jest w Polsce chroniony i niestety z roku na rok jest go coraz mniej. W Nadleśnictwie Antonin wawrzynek może być spokojny o swoje przetrwanie. Stanowisko tego krzewu znajduje się bowiem w Rezerwacie Przyrody „Wydymacz”, co daje mu odpowiednią ochronę.

Co ciekawe: choć piękny, to wawrzynek jest trujący. Cząstka „wilcze” w nazwie znalazła się nieprzypadkowo. Sugestia, że roślina jest niebezpieczna dla człowieka jest słuszna. Wszystkie części wawrzynka są trujące. Zawierają dafninę i dafnetynę - silne toksyczne związki kumarynowe. Zjedzenie 10-12 owoców (czerwone jagódki, które dojrzewają w czerwcu i lipcu) wawrzynka to dla dorosłego człowieka niemal pewna śmierć. Niestety kuleczki mogą być atrakcyjne dla dzieciaków, a tylko kilka powoduje ogromne zagrożenie dla małego organizmu. Ciekawostką jest fakt, że np. kosy i kwiczoły mogą zjadać owoce wawrzynka bez opamiętania.

Wawrzynka można mieć także w ogrodzie, ale ze względu na toksyczne owoce odradzam takie rozwiązanie.

Przy okazji prosimy: podczas spacerów szanujcie zieleń w lasach. To nasze wspólne dobro.

Zdjęcia Rezerwatu Przyrody "Wydymacz" o poranku 31 marca 2021. Fotografie mojego autorstwa. 

Ostatnie chwile dębu antonińskiego.

Wejście do Rezerwatu Przyrody "Wydymacz"




Staw "Wydymacz" w Rezerwacie Przyrody



Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)






































Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie