Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Jasiek okazał się Jaśką. Niezwykła historia bociana z Przygodzic

Jasiek z Przygodzic odnaleziony w Lewkowie. Bocian zaobrączkowany 4 lata temu w słynnym bocianim gnieździe w Przygodzicach osiedlił się w monitorowanym gnieździe przy ulicy Kwiatkowskiej w Lewkowie w gminie Ostrów Wielkopolski, 13 kilometrów od miejsca, w którym przyszedł na świat. W zasadzie nie Jasiek,  bo szybko okazało się, że to jednak Jaśka, która znalazła partnera i ma szansę na lęg w tym sezonie. To dopiero drugi stwierdzony na gnieździe bocian spośród 45 zaobrączkowanych w Przygodzicach. Ta historia rozpoczyna się prawdopodobnie 23 maja 2018 roku. To właśnie wtedy mógł wykluć się Jasiek, o czym zresztą informowaliśmy na facebookowym profilu przygodzickiego bloga. Skąd o tym wiemy? Otóż gdy na początku lipca Jaśka obrączkowali Rafał Markowski i Paweł Dolata z ekipy projektu "Blisko bocianów" był największym bocianem z lęgu, zatem można przypuszczać, że wykluł się jako pierwszy. Jasiek opuścił gniazdo prawdopodobnie 10 sierpnia, o czym informowali użytkownicy na forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl. I ślad po Jaśku zaginął....

Aż do 15 sierpnia 2020 roku, gdy bociana udało się rozpoznać po obrączce w miejscowości Nemešany koło Levoczy na Słowacji. Czy przebywał tam w tym okresie lęgowym? A może wracał z Polski? Tego się już pewnie nie dowiemy, ale możemy się domyślać scenariusza: wracał z Polski, a było już dość późno. 

Dzięki obrączce i temu, że można do odpowiedniej instytucji zgłosić fakt dojrzenia bociana "zaczipowanego" podczas obrączkowania wiemy, że Jaśka widziano w okolicach Rawicza w Wielkopolsce dokładnie 17 kwietnia 2021 roku. Według informacji zamieszczonej na facebookowym profilu "Bociany z Przygodzic www.bociany.przygodzice.pl" oraz na w/w bocianim forum przebywał w grupie 4 boćków na żerowisku. Dojrzeli go Marcin Tobółka oraz Alejandro Lopez-Garcia w ramach badań bocianów przez Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Skoro żerował, to mógł szukać tam miejsca do lęgu, ale postanowił wybrać rodzinne strony. 

9 maja dojrzałem go w gnieździe w Lewkowie. Dzięki uprzejmość administratora portalu www.bociany.tv udało mi się odczytać obrączkę na nodze boćka i zgłosić ten fakt do bazy, w której zarejestrowano całą historię tego ptaka. Jasiek okazał się jednak Jaśką :) Po dłuższej obserwacji okazało się, że to samiczka. Bociany można rozpoznać dopiero w momencie kopulacji, ponieważ ciała samic i samców są właściwie identyczne. Jaja w gnieździe są na tę chwilę 3. Jaśkę można podglądać pod tym adresem: 


To w sumie dość duża sensacja, bo to dopiero drugi zaobrączkowany w Przygodzicach bocian odnaleziony na gnieździe, a na przestrzeni lat 2006-2020 obrączki udało się założyć aż 45 ptakom. Pierwsza była Tosia - bocian zaobrączkowany w Przygodzicach w 2008 roku. Znaleziono ją po kilku latach w Woli Droszewskiej w gminie Godziesze Wielkie w powiecie kaliskim, zaledwie 20 km od Przygodzic. W 2016 roku została przyłapana na żerowaniu na łąkach. W 2018 roku bocianoluby dojrzały ją jak wysiaduje 3 jajka na gnieździe w Woli Droszewskiej, a rok później wróciła w to samo miejsce na lęg. 

Bociany żyją średnio 8-10 lat. Statystyki powstały właśnie na podstawie rekordów w bazie zaobrączkowanych bocianów. Poniżej Jaśka z partnerem na gnieździe w Lewkowie.


Tomasz Wojciechowski, fot. screen z portalu www.bociany.tv

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie