Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

Raport po weekendowej wichurze 29/30 stycznia 2022

Od soboty 29 stycznia do poniedziałku 31 stycznia dmuchało i to całkiem mocno. Wszystko za sprawą niżu #Nadia, który powstał nad Skandynawią i który przez Niemców został zakwalifikowany jako Orkan o nazwie Malik. Silny wiatr łamał gałęzie i słabsze drzewa. W Jankowie przy Ostrowskiej próbował przewrócić słup energetyczny. Nikt nie ucierpiał. Oto raport podparty zdjęciami miejscowych jednostek OSP. 

fot. OSP Janków PrzygodzkiI znów zaczynam od prognoz, a te tym razem były znów całkiem dokładne i przewidujące całą sytuację. Początkowo były na pewno bardziej niepokojące, ale na szczęście rzeczywistość okazała się nieco bardziej łagodna, co nie oznacza, że zniszczeń nie było. Szczegółowo opisałem je we wcześniejszym poście: https://www.gminaprzygodzice.info/2022/01/ostrzezenie-przed-silnym-wiatrem.html

źródło: www.wxcharts.com

Do Polski z północy wkroczył niż Nadia, który został w Niemczech sklasyfikowany jako Orkan pod nazwą Malik. Wiać zaczęło już w sobotę, ale kulminacja miała nastąpić falami: najpierw w niedzielę rano, a potem w samo południe. Tak też się stało. Wiało z prędkością dochodzącą w porywach do 95 km/h - to wartość odnotowana o północy z soboty na niedzielę przez stację meteorologiczną systemu RESOS-Met zlokalizowaną przy ulicy Topolowej w Ostrowie. 

95 km/h - wartość porywów wiatru odnotowana przez stację marki Davis przy ulicy Topolowej w Ostrowie Wielkopolskim. 


Zobaczcie jak zmieniało się ciśnienie oraz temperatura: w momencie największych wiatrów - w nocy z soboty na niedzielę słupki rtęci pokazały aż 8 stopni Celsjusza.
Strażakom ochotnikom z miejscowych OSP bardzo przydała się w ten weekend wiedza zdobyta na ostatnich szkoleniach z cięcia drewna, które to szkolenie jednostki odbyły w Nadleśnictwie Antonin. Powalone na jezdnie gałęzie oraz całe drzewa - to były najczęstsze przyczyny weekendowych interwencji druhów.

fot. OSP Przygodzice

fot. OSP Przygodzice

fot. OSP Przygodzice

fot. OSP Przygodzice

fot. OSP Przygodzice


W Jankowie Przygodzkim przy ulicy Ostrowskiej wiatr uszkodził słup energetyczny. Interweniowali nie tylko strażacy, ale także energetyka.

fot. Janków Przygodzki

fot. Janków Przygodzki

fot. Janków Przygodzki

fot. Janków Przygodzki

fot. Janków Przygodzki

fot. Janków PrzygodzkiW kilku miejscowościach zabrakło prądu: Antonin, Czarnylas, Chynowa, Przygodziczki. W kilku brakowało dodatkowo wody: Antonin oraz Chynowa (Przygodziczki).


Oto kilka interwencji strażaków z naszej gminy, info za Ostrów na sygnale


Od najnowszych:


Niedziela 30 stycznia:

9:42 - DK11 Antonin - powalone drzewa na drogę


fot. OSP ORW Antonin


6:57 - Topola Wielka tzw. "Las Ostrowski" powalone drzewo na drogę.

2.30 - Trasa Nadstawki - Trzcieliny powalone drzewo na drogę.

2:01 - Trasa Huta - Nadstawki powalone drzewo na drogę.

1:15 - Dębnica w kierunku na Ludwików powalone drzewa na drogę.

1:11 - Zerwana linia energetyczna i powalone drzewo na drogę w Dębnicy.

00:37 - Powalone drzewa na drogę Przygodzice ulica Wrocławska


29.01.2022


16:11 Miejscowość Trzcieliny - powalone drzewo na drogę.

fot. Janków Przygodzki

W Wysocku Małym przy Ostrowskiej wiatr powalił drzewo. 

fot. OSP Wysocko Małe

fot. OSP Wysocko Małe

fot. OSP Wysocko Małe

fot. OSP Wysocko Małe

Podsumowanie: wiało oczywiście groźnie, bez dwóch zdań. Skala zniszczeń jest jednak mniejsza, niż można się było spodziewać. Wpływ na to miało oczywiście kilka czynników: m.in. to, że wraz ze sporym wiatrem do naszej gminy nie dotarły burze, jak 17 stycznia. 

W całym kraju strażacy interweniowali w sumie ponad 18 000 razy. 

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie