Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Dębnica bez wody w kranach. Problem narasta od lat

Od kilku dni mieszkańcy Dębnicy borykają się z poważnym bytowym problemem: w kranach nie ma wody. Aby wyprać coś, umyć się muszą pojechać do centrum wsi, gdzie Gmina Przygodzice ustanowiła "Zastępczy punkt poboru wody". Mieszkańcy wioski otoczonej stawami są zbulwersowani i pytają jak to możliwe, że w XXI wieku mogło dojść do takiej sytuacji? Problemem jest susza, ale jednocześnie problem znany jest już od lat. Czy jest szansa na jego rozwiązanie? 
Fakty są takie: 

  • od kilku dni w kranach mieszkańców Dębnicy nie ma wody
Pokazuje to film nadesłany przez jedną z mieszkanek Dębnicy, która nie ukrywa zbulwersowania.

 


I to by było na tyle. Ten jeden szalenie istotny dla bytu każdego gospodarstwa domowego element jest zaburzony przez suszę. A wiosna zapowiadała się obiecująco, o czym pisałem już na blogu wcześniej: 


Mamy jednak lato w pełni, od dwóch tygodni temperatura jest wysoka a jeśli pada, to przez chwilę i są to zazwyczaj nawalne deszcze, które nie poprawiają sytuacji. Susza w tym roku uderzyła wcześniej. Wody w kranach w Dębnicy jest jak na lekarstwo, a jeśli jest, to tylko w określonych godzinach. Podobne sytuacje zdarzały się już w przeszłości. 

Centrum wsi Dębnica z lotu ptaka. 

Paradoks polega na tym, że Dębnica jest otoczona stawami. 


Doraźnym sposobem na niskie ciśnienie ma być "Zastępczy punkt poboru wody", który zlokalizowano w centrum wsi. Cysterna z napisem "Woda pitna" i logiem ostrowskiej spółki Wodkan oraz kilka zbiorników typu mauzer mają być rozwiązaniem problemu. Ponadto strażacy rozwożą wodę do potrzebujących gospodarstw i firm. 

Zastępczy punkt poboru wody ustanowiony został w sercu wsi Dębnica. 

Postawiono tam m.in. cysternę z napisem "Woda pitna".


Z wody można skorzystać także obok remizy z pojemników typu mauzer. 

Dlaczego w kranach nie ma wody? O tej porze roku pobór wody jest większy aniżeli możliwości przepompowni. Zarówno Dębnica, jak i Czarnylas korzystają z tego samego ujęcia wody. Problem pojawia się latem już od kilku dobrych lat. Portal ostrow24.tv nieoficjalnie napisał, że powód:

ma leżeć po stronie grupy mieszkańców, która wykorzystuje wodę z kranów do podlewania m.in. trawników. Ujęcie wody pitnej nie ma takiej wydajności, żeby pozwolić na podlewanie przydomowych terenów zielonych (źródło: https://www.ostrow24.tv/news/184056-mieszkancy-od-tygodnia-sa-bez-wody.html)
Jednocześnie to samo medium nieoficjalnie pisze o tym, że zwołany został sztab kryzysowy w gminie, na którym ustalono doraźne rozwiązanie w postaci budowy nitki. Samorząd Gminy Przygodzice, która odpowiada za dostarczenie wody do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw ma zamiar zbudować awaryjny 2,5-kilometrowy odcinek wodociągu z Ludwikowa do Dębnicy, który ma rozłożyć pobór wody na te dwie miejscowości. Trwa jednocześnie inwestycja na terenie przepompowni w Czarnymlesie. Ale rezultaty tych inwestycji będą odczuwalne dopiero za kilka miesięcy, a poważny problem występuje już dziś. 

W innych miejscowościach także mogą się pojawiać się okresowe problemy z wodą spowodowane suszą. Gmina na razie milczy w tej sprawie, a jasny komunikat mógłby nieco uspokoić skołatane nerwy mieszkańców. W zamian za to są nieoficjalne komunikaty mediów, które dolewają oliwy do ognia. 

Komentarze

  1. ciekawe czy już przydomowe baseny są napełnione

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie