Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Ulica Bursztynowa w Przygodzicach do remontu

 Połączy Przygodzice z Wysokiem Małym i będzie stanowić doskonały dojazd do otoczenia Stawu "Glinianka". Ponadto stworzy zupełnie nowy trakt rowerowy - mowa o ulicy Bursztynowej w Przygodzicach, która doczeka się remontu dzięki dofinansowaniu z PROW. 
Jako młody człowiek często korzystałem z tej drogi, aby skutecznie dostać się do wschodniego Ostrowa. Dziś widzę świetną opcję dla rowerzystów - gdy ulica Bursztynowa powstanie może stanowić kapitalny skrót do Doliny Baryczy. Jadący ze wschodniej części Ostrowa Wielkopolskiego rowerzyści będą mogli skorzystać z ulicy Kamiennej, następnie części ulicy Ostrowskiej w Wysocku Małym, poprzez skrót - ulicę Spokojną dostać się na Jankowską i następnie ulicą Bursztynową dotrzeć do Przygodzic. To nie koniec turystycznej trasy: wystarczy że rowerzysta przetnie drogę wojewódzką DW490 i skieruje się w stronę ulicy Mostowej i nowej drogi do terenów inwestycyjnych, a znajdzie się na pięknym wzgórzu z widokiem na Dolinę Baryczy. Gdy zjedzie na dół będzie już u progu obszaru Natura 2000 i terenów przyrodniczych wokół stawów przygodzickich. 

Ulica Bursztynowa w Przygodzicach, widok od strony osiedla Biniewskiego

Ulica Bursztynowa w Przygodzicach, Staw "Glinianka" w tle

Ulica Bursztynowa i osiedle "Biniewskie" w Przygodzicach. W tle stawy przygodzickie.

Aktualności ze strony www.przygodzice.pl, które mówią konkretnie o podpisaniu umowy na dofinansowanie z PROW. 

Remanent PROW

http://przygodzice.pl/asp/remanent-prow,6,artykul,1,3828


  Gmina Przygodzice pozyskała 2 mln 415 tys. zł dofinansowania na budowę ulicy Bursztynowej, która łączy Przygodzice i Wysocko Małe. Trakt biegnie w sąsiedztwie zrewitalizowanego przed trzema laty terenu wokół łowiska "Glinianka".

Umowa o dofinansowaniu została oficjalnie podpisana w czwartek w przygodzickim Gminnym Ośrodku Kultury (GOK) przez Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego oraz Wójta Gminy Przygodzice, Krzysztofa Rasiaka.
Wójt podkreślił przy tej okazji znaczenie tej inwestycji jako połączenia, które skróci dystans między tymi miejscowościami. Wyraził zadowolenie z przyznanych środków oraz podziękował za wsparcie władzom urzędu marszałkowskiego. "Budowa ulicy Bursztynowej przyczyni się do poprawy infrastruktury drogowej oraz stworzy nowe ramy komunikacyjne dla mieszkańców Przygodzic i Wysocka Małego" - prognozuje Krzysztof Rasiak.
"Na przykładzie gminy Przygodzice widać to bardzo wyraźnie, jak w sposób zasadniczy środki wpływają na to, jak gmina się rozwija. Mam na myśli tę i poprzednie umowy o dofinansowanie. Chcę zaznaczyć, że Przygodzice to jest jedyna gmina z całego powiatu, która otrzymała to wsparcie. Panie wójcie, gratuluję i cieszę się, że skutecznie - jak zawsze - pozyskujecie te środki. Życzę, aby udało się zrealizować te plany i zamierzenia i żebyśmy mogli spotkać się na ul. Bursztynowej już na jej otwarciu. Cieszę się, że są z nami radni i sołtys, by mieli poczucie, że te środki wpłyną na rozwój ich miejscowości" - powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Podczas konferencji obecny był również poseł Andrzej Grzyb, który zauważył, że pozyskane przez gminę środki stanowią pewnego rodzaju remanent Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. "Ja myślę, że dobrze jest, gdy w ramach remanentu nie ma manka, a jest pewnego rodzaju superata. W ramach PROW okazało się, że są jeszcze pieniądze, które nie są wydane, a które można przeznaczyć na tę inwestycję". Parlamentarzysta życzył wszystkim mieszkańcom Przygodzic i Wysocka Małego satysfakcji z tego, co będzie zrobione i pogratulował samorządowcom skutecznego przygotowania wniosku.
Podczas spotkania głos zabrał mieszkający w Przygodzicach Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet"Powiem po naszemu - w tym fyrtlu [fyrtel to określenie dzielnicy często stosowane w gwarze poznańskiej] to nie są pierwsze i mam nadzieję ostatnie środki marszałkowskie. Jestem dumny, że trafiły do moich Przygodzic i tu zostaną dobrze zainwestowane" - mówił do zebranych.
W podpisaniu umowy uczestniczyli również: zastępca wójta Lucyna Koczorowska, Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak, jej zastępca z Przygodzic Kazimierz Niziołek, radni: Narcyz Perz  z Topoli Wielkiej (Przewodniczący Komisji Budżetu, Planowania i Rozwoju Gospodarczego) i Dariusz Górski ze Smardowa, skarbnik gminy Alicja Marek, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet, sołtys Przygodzic Robert Wnuk oraz pracownicy urzędu gminy.
Przyznana dotacja na budowę ulicy Bursztynowej stanowi 63,63 proc. wartości planowanej inwestycji drogowej, zgodnie z konkursowymi kryteriami.

Tomasz Wojtasik

Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie