Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

"Z miłości do dźwięku". Studio "SKAPA BRAT" w Przygodzicach [FOTO]

Tą informacją kontynuujemy cykl naszych quasi-reportaży o ludziach z pasją, którzy mieszkają w naszej gminie. Mało kto wie, że w Przygodzicach z powodzeniem funkcjonuje studio nagraniowe. Tak, tak. Co prawda amatorskie, zrobione własnym sumptem, ale wciąż doskonalące się i co najważniejsze z widokiem na przyszłość. Studio nazywa się "SKAPA BRAT" i działa od 2010 roku. Powstało w nim już kilka produkcji, obok których miłośnicy polskiego rapu nie mogą przejść obojętnie. Postaram się choć na moment przybliżyć Wam tą ciekawą inicjatywę. Początki, jak zawsze z resztą, nie były usłane różami. Zaczęło się w czerwcu 2010 roku. To właśnie wtedy w studiu "SKAPA BRAT" powstał pierwszy kawałek. Rezydentem i założycielem studia był i jest DJ Czapa, którego muzyczne korzenie od zawsze praktycznie głęboko leżały w rapie. Do końca 2010 roku powstało jeszcze kilka innych utworów. Nie odpowiadały one jednak standardom dzisiejszego rynku muzycznego, a to dlatego, że nagrane były bez użycia profesjonalnego sprzętu. Wokal nagywano wówczas na mikrofonie dynamicznym lub na innym pożyczanym sprzęcie. W 2010 roku powstały m.in.: SKAPA SQUAD - Nie będe mówił (feat. Adamcio)
SKAPA SQUAD - Robimy rap
SKAPA SQUAD - Pozerzy
SKAPA SQUAD - Siemamno (feat. Muszla)
SKAPA SQUAD - 10 pijaków (feat. Byle Byle Crew, Głębia Dźwięku)

I nie myślcie sobie, że kawałki były robione do szuflady. Szersza publika miała okazje je usłyszeć m.in. na imprezach organizowanych przez DJ'a Czapę w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach oraz w Cafe Piano w Ostrowie Wielkopolskim.


W grudniu 2010 roku studio stało się także miejscem, gdzie zaczęło kwitnąć ostrowskie podziemie. Głównie działo się to za sprawą audycji hip-hopowych "Radio Gada" (www.radio-gada.blogspot.com), podczas których Mokry i DJ Czapa opowiadali o i zapowiadali imprezy przez siebie organizowane. W audycjach znalazł się także czas na prezentację dokonań ostrowskiego podziemia i raperów z okolic tego miasta. Twórcy audycji na razie zawiesili nadawanie, ale obiecują powrócić jeszcze we wrześniu tego roku.


Przerwa w nadawaniu nie jest przypadkowa: ten czas DJ Czapa i Mokry spędzają przy zupełnie nowym projekcie, który nazywa się "Ostrowski Rap" - www.ostrowskirap.pl. To kolaboracja djów, raperów, bitboxerów oraz producentów, którzy dążą do jednego - nagrania i wydania płyty pod szyldem właśnie "Ostrowskiego Rapu". 2 czerwca 2011 roku obyło się pierwsze spotkanie, które pozwoliło ustalić kierunek projektu oraz zaangażowanie poszczególnych osób. Więcej szczegołów na ten temat znajdziecie na stronie projektu:

http://ostrowskirap.pl/2011/06/projekt-ostrowski-rap-sesja-1-relacja/#more-495

Jak podkreśla DJ Czapa na razie projekt "Ostrowski Rap" porusza się tempem żółwim, mimo tego w kilku studiach na terenie Ostrowa i jego okolic (w tym w studiu "SKAPA BRAT" w Przygodzicach) powstalo już kilka utworów.

Wracając do studia - to stale rozwija się. Jeszcze rok temu szumy tłumiło w nim ponad 100 wytłaczanek po jajkach, dźwięk nagrywało się na amatorskim mikrofonie dynamicznym bez jakiejkolwiek wiedzy o masteringu. Pomieszczenie małego studia przeszło ostatnio gruntowny remont - wytłaczanki zamieniono na maty wygłuszające, wokal nagrywa się tam już na średniej klasy mikrofonie pojemnościowym a wszystko wędruje przez mikser studyjny. Razem brzmi to już całkiem nieźle.

- Do końca roku powstanie jeszcze kilka ciekawych projektów, o których teraz nie chciałbym mówić, ale mogę zapewnić, że warto będzie tego posłuchać - mówi DJ Czapa. - Najbliższa okazja, by usłyszeć nasze najnowsze dokonania to impreza, której jestem głównym organizatorem, czyli "Summer Dance Party 2". To już rok minął od ostatniej edycji, chcemy to jakoś uczcić - dodaje Czapa.


- W studiu nagrywa się średnio co dwa dni, po 6, 8 godzin, jak wchodzisz do studia o 18:00 to wychodzisz o 3:00 albo i później - z uśmiechem opowiada DJ Czapa. - Cały czas są to domowe nagrywki, dużo jest jeszcze prowizorki w studiu, ale najważniejsze, że jakość i czas poświęcony w studiu nie jest czasem straconym, bo z nagrywki na nagrywkę widać coraz większy postęp, raperów, jakości i zapału wszystkich - wyjaśnia Czapa.


Jeśli Chciałbyś coś nagrać i czujesz się w nawijaniu czy śpiewaniu dobrze masz jakieś materiały do nagrania powinieneś sprawdzić tę strone:

http://radio-gada.blogspot.com/p/studio-skapa.html

Nasz serwis www.gminaprzygodzice.info wspiera wszystkie inicjatywy, które mają miejsce w studiu "SKAPA BRAT".Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie