Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Statuetki dla aktywnych. Lokalne "Oskary" rozdane po raz 8. [FOTO]

Przeleciało prawda? Rok temu pisaliśmy o 7. edycji nagród za zaangażowanie i pracę na rzecz gminy Przygodzice, a tu już zdajemy Wam relację z 8. edycji tej imprezy. Ta odbyła się wczoraj (22.02.2012) w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Przygodzicach. Sala pękała w szwach, przygrywał Big Band Powiatu Ostrowskiego, śpiewali dobrze znani lokalni artyści a oko cieszył taniec (miejmy nadzieję przyszłych) gminnych gwiazd. W tym roku rozdano w sumie 11 statuetek - 8 w poszczególnych kategoriach oraz 3 nagrody dodatkowe. Komu? Za co? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej. Tam też krótka fotorelacja. 

Uroczystą galę poprowadzili Barbara Duczmal - dyrektor GZEAS oraz Dariusz Kryś - sekretarz gminy Przygodzice. Słowo wstępne należało do wójta gminy Krzysztofa Rasiaka oraz przewodniczącego Rady Andrzeja Baraniaka.

Prowadzący spotkanie.

Wójt oraz przewodniczący podsumowali miniony rok. Oto nominacje w poszczególnych kategoriach:

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

wyróżnieni w kategorii "Działalność społeczna"
Beata Bartosz – bardzo aktywna mieszkanka Topoli Wielkiej. Jako przewodnicząca Rady Rodziców w przedszkolu w Jankowie Przygodzkim a następnie przewodnicząca Rady Rodziców w Zespole Szkół w Jankowie Przygodzkim angażowała się w podnoszenie warunków nauki dzieci i młodzieży. Współpracuje z wieloma organizacjami. 

Statuetkę otrzymała p. Beata Bartosz
Zenon Halaba - długoletni działacz społeczny wsi Topola-Osiedle. Sołtys wsi poprzedniej kadencji. Inicjator i realizator wielu przedsięwzięć między innymi - prac remontowych w domu Ludowym i zagospodarowania terenu wokół. Duży wkład pracy włożył w powstanie terenu rekreacyjno-parkowego. Organizator i współorganizator wielu imprez kulturalnych na terenie wsi. 

Ireneusz Kędzia - mieszkaniec Przygodzic. Aktywnie uczestniczy w organizowanych imprezach kulturalnych i sportowych na terenie Przygodzic.

Stefan Kryszczak – mieszkaniec wsi Przygodziczki, aktywnie wspiera Samorząd Mieszkańców i organizacje działające w miejscowości poprzez współudział w przedsięwzięciach.

Józef Lizoń – mieszkaniec Topoli Wielkiej. Zaangażowany w budowę boiska sportowego i placu zabaw. W 2011 roku wykonał wiele prac przy realizacji projektu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”.

Marian Marek- sołtys Chynowej trzech poprzednich kadencji. Pracuje społecznie na rzecz mieszkańców wsi.

Mariusz Roga – charyzmatyczny społecznik wsi Czarnylas, aktywny członek rady Rodziców Zespołu Szkół i Przedszkola w Czarnymlesie. Niesie pomoc tym, którzy potrzebują wsparcia. Aktywnie współorganizuje lokalne przedsięwzięcia i imprezy.

Eugeniusz Szkudlarz – mieszkaniec Przygodzic zaangażowany w prace na rzecz rozwoju Przygodzic szczególnie przy organizowaniu imprez takich jak „Majówka”, Turniej Wsi, prace na „ Gliniance”. Współpracuje z organizacjami działającymi na terenie wsi.

Zenon Szymankiewicz – niezwykle aktywny sołtys wsi Smardów. Inicjator i realizator wielu przedsięwzięć między innymi placu zabaw, przygotowania terenu pod wiatę autobusową, remontu świetlicy i zagospodarowania terenu wokół oraz współorganizator imprez integracyjnych dla mieszkańców.

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE

Specjalne wyróżnienie Kapituła przyznała księdzu Eugeniuszowi Krawczykowi - proboszczowi parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Dębnicy za pracę na rzecz rozwoju wsi Dębnica w szczególności za osobiste zaangażowanie w budowę od podstaw kościoła parafialnego z kaplicą żałobną i domem parafialnym oraz powstanie na terenie wsi cmentarza. 

Ksiądz Eugeniusz Krawczyk integruje się ze społeczeństwem poprzez uczestnictwo w uroczystościach, imprezach i spotkaniach odbywających się na terenie wsi.

DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wyróżnieni w kategorii "Działalność kulturalna"
Ewa Borowicz – nauczycielka Zespołu Szkół w Czarnymlesie z wielką pasją rozbudza w dzieciach i młodzieży zainteresowania muzyczne. Prowadzony przez Panią Ewę Borowicz zespół uświetnia uroczystości środowiskowe, gminne oraz promuje gminę Przygodzice występując poza jej granicami.

Andrzej Pawłowski – prowadzi zespoły wokalno - muzyczne: dzieci i młodzieży przy parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Przygodzicach. Organizuje koncerty z okazji Świat religijnych.

Stanisław Śmigiel – emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej w Chynowej. Propaguje spędzanie czasu wolnego poprzez sport, organizując zajęcia dla młodzieży. W trosce o wizerunek wsi , opiekuje się skwerem w jej centrum.

Genowefa Świerczyk – emerytowana nauczycielka historii, były dyrektor Szkoły Podstawowej w Jankowie Przygodzkim. Przyczyniła się do pielęgnowania tradycji historycznych i folkloru jako  inicjatorka powstania Izby Pamięci im. Powstańców Wielkopolskich oraz przygotowując rok rocznie część artystyczną Dożynek Wiejskich w Topoli Wielkiej.

Zespół Śpiewaczy Baryczanki – zespół działa od 15 lat . Uświetniał wiele imprez i uroczystości na terenie gminy i poza jej granicami , promując piosenkami i strojami tradycyjne elementy kultury ludowej polskiej wsi, oraz gminę Przygodzice.
  
Dyrygent Zespołu Śpiewaczego "Baryczanki" Leszek Łuczak oraz członkini Irena Zawidzka odbierają statuetkę z rąk wójta Krzysztofa Rasiaka. 
Wręczenie statuetki oraz wyróżnień - członek Kapituły Jan Gąsiorek - przewodniczący Komisji Rolnictwa, Budownictwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Wystąpili Jakub Zieleziński i Wiktoria Kurek, mieszkańcy Przygodzic w tańcach latyno-amerykańskich.  Para ta swoją przygodę z tańcem turniejowym rozpoczęła dopiero w czerwcu ubiegłego roku a już może pochwalić się licznymi sukcesami: zwycięzcy wielu ogólnopolskich turniejów tańca, 4 para podczas zeszłorocznych mistrzostw okręgu wielkopolskiego .

DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA

"Działalność sportowa" - najlepsi z najlepszych :)

Nominowani w kategorii Działalność sportowa to zawodnicy, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym i krajowym oraz osoby wyróżniające się osiągnięciami w działalności sportowej. 


Maciej Bok – członek Klubu Sportowego „ Barycz ” przy Warsztatach Terapii Zajęciowej Przygodzice. Odnosi duże sukcesy sportowe w kategorii osób niepełnosprawnych , zdobywając wiele medali. Podczas Ogólnopolskich Igrzysk LZS w Siedlcach zdobył między innymi złoty medal w biegu na 60m i skoku w dal.

Bogdan Janiak – jest trenerem sekcji kolarskiej Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „ Szperek „. Jego zawodniczki osiągają znaczące sukcesy w Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży, na Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy w kolarstwie szosowym i torowym , zdobywając bardzo dużo medali / w tym złote , srebrne , brązowe. 

Bogdan Janiak - wyróżniony statuetką za zasługi "sportowe"
Wiktoria Kurek i Jakub Zieleziński – reprezentowali gminę Przygodzice na wielu Otwartych Turniejach Tańca Towarzyskiego w grupie sportowej 12-13 latków gdzie odnosili szereg sukcesów zdobywając w 2011 r. – 10 krotnie I miejsce. Na Mistrzostwach Okręgu Wielkopolskiego zajęli IV miejsce.

Sekcja Aerobiku Grupowego Zespołu Szkół w Jankowie Przygodzkim – a zarazem Sekcja Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. W 2011r. Mistrzynie Wielkopolski w Aerobiku Grupowym w kategorii Gimnazjum oraz III miejsce w kategorii Szkoły Podstawowe. Zespół poprzez taniec uświetnia imprezy kulturalne i sportowe promując Gminę Przygodzice w powiecie i województwie

Sławomir Sołtysiak – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Czarnymlesie oraz koordynator sportu szkolnego na terenie gminy Przygodzice . Z dużym zaangażowaniem organizuje i przeprowadza zajęcia i zawody sportowe dla dzieci i młodzieży. Aktywnie włącza się w organizację imprez środowiskowych i festynów.

O odczytanie werdyktu Kapituły proszę jej członka p. Danutę Golińską przewodniczącą Komisji Praworządności, Spraw Obywatelskich i Porządku Publicznego.

Wyróżnienia specjalne 


Dla Pani Katarzyny Pawłowskiej i dla Pani Kingi Kyci za promowanie Gminy Przygodzice poprzez wybitne osiągnięcia sportowe.

KATARZYNA PAWŁOWSKA – wicemistrzyni Europy w kolarstwie torowym, uczestniczka mistrzostw i pucharów świata, wielokrotna złota medalistka mistrzostw Polski, zdobywczyni dwóch srebrnych medali . Jeden podczas Pucharu Świata w kolumbijskim Cali, drugi zaś w chińskim Pekinie. Ponadto wygrała zawody Gran Caracol w kolumbijskiej miejscowości Medelin. 

Kasia Pawłowska odbiera kolejne wyróżnienie z rąk wójta.

KINGA KYCIA - mieszkanka naszej Gminy, trenująca na co dzień kickboksing w BKS Brzeziny pod okiem trenera Ziętka. Mistrzyni Polski, kadrowiczka, zdobywczyni brązowego medalu w Mistrzostwach Europy we Włoszech. Od wielu lat promuje naszą Gminę podczas zawodów w całej Europie.


FIRMY 

W tej kategorii Kapituła nominowała zaangażowane społecznie lokalne firmy.
Lokalni przedsiębiorcy nominowani do otrzymania statetek.

AGRO – SPA Chynowa – Firma poprzez działalność agroturystyczną połączoną z usługami SPA przyciąga do ośrodka ludzi z kraju i z zagranicy promując piękne krajobrazy terenu naszej gminy.

Anna i Piotr Balcer – prowadzą 95 hektarowe gospodarstwo rolne. Aktywnie uczestniczą w życiu społecznym wsi. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z innymi. Gościli u siebie kilku praktykantów z gminy Luitre. Przyjmują uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach na praktykę w zakresie hodowli bydła mlecznego.

Jarosław Błoch – właściciel firmy EPOX – w której obecnie pracuje kilkunastu mieszkańców Gminy Przygodzice. Sponsoruje wiele przedsięwzięć samorządu wsi Przygodzice.

Gospodarstwo Rybackie Przygodzice – wspiera materialnie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Przygodzic w organizowaniu imprez sportowych i kulturalnych , szczególnie w działalności na „Gliniance „ organizacji „ Majówki „ i Przeglądu Kulturalnego Doliny Baryczy.

Andrzej Kolenda – prowadzi firmę PPHU „ Maria „ , w której obecnie pracuje 8 osób z Przygodzic Aktywny członek samorządu wiejskiego sponsor wielu przedsięwzięć dla wsi Przygodzice. 

Zdobywca statuetki - hurtownia papiernicza "Maria"
Wojciech Lepszy – jako właściciel firmy – Projektowanie Konstrukcyjno-Budowlane i Architektoniczne nieodpłatnie nadzorował prace wykończeniowe przy Sali wiejskiej w Bogufałowie , oraz sponsorował położenie płytek na sali głównej tej sali wiejskiej.

Wawrzyn Piec – właściciel firmy remontowo – budowlanej w Chynowej. Sponsor wielu przedsięwzięć wsi takich jak: remont dachu sanitariatów przy Sali wiejskiej , odwodnienie boiska wielofunkcyjnego, wycieczki dla mieszkańców Chynowa.
Ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie statuetki - członkini Kapituły Janinę Wojtasiak  - przewodniczącą Komisji Rewizyjnej.

Wystąpili - Sandra Banach i Szymon Maćkowiak z Przygodzic, ze Szkoły tańca Escudo w Ostrowie Wlkp. w tańcach latyno - amerykańskich, Cha-Cha i Rumba.


KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

Nominowane w kategorii Koła Gospodyń Wiejskich w szczególności działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin.

Nominowani w kategorii "Koła Gospodyń Wiejskich"

Jolanta Golec – z wielką pasją uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym Czarnegolasu. Od 2010r. przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Współpracuje ze wszystkimi organizacjami działającymi na terenie wsi włączając się w organizacje imprez . W 2011r. zorganizowała dzień kobiet, dzień matki, festyn rodzinny.

Koło Gospodyń Wiejskich w Chynowej – działa bardzo aktywnie. Działalność przejawia się w rozwoju form przedsiębiorczości wśród kobiet , w poszukiwaniu alternatywnych źródeł dochodu, rozwoju wsi w kierunku zwiększenia uczestnictwa w kulturze i kultywowaniu sztuki ludowej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Hetmanowie – Podtrzymuje dziedzictwo kulturowe regionu, integruje kobiety, promuje wieś i sołectwo na terenie gminy. Członkinie koła w sposób znaczący przyczyniały się do rozwoju wsi. Współuczestniczyły w organizacji zabaw , wieczorków, ognisk na placu zabaw dla dzieci.

Koło Gospodyń wiejskich w Jankowie Przygodzkim – uczestniczy prężnie w życiu społecznym wsi organizując lub współorganizując liczne imprezy między innymi „ Biesiadę" wieczorki „Dzień Kobiet"  dożynki i festyny.

Koło Gospodyń Wiejskich w Przygodziczkach – przyczynia się do rozwoju środowiska lokalnego poprzez włączanie się w organizację imprez kulturalnych. W 2011r. członkinie przygotowały od strony gastronomicznej Gale – podsumowującą konkurs na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy w 2010 roku" oraz dożynki parafialne.

Anna Niklewicz – aktywny członek Koła Gospodyń wiejskich w Topoli wielkiej. Czynnie uczestniczy w organizowaniu na terenie wsi imprez kulturalnych i sportowych.

Małgorzata Paszek – działaczka Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli-Osiedle – przewodnicząca drugą kadencję. Organizatorka i współorganizatorka wielu imprez kulturalno-rozrywkowych kultywujących lokalne tradycje, między innymi wyplatanie wieńcy dożynkowych, podkoziołek, śniadanie wielkanocne.

Marta Rzekiecka – aktywna przez 25 lat członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Przygodzicach. Przewodnicząca tego Koła przez 12 lat. Organizator festynów, spotkań integracyjnych. Inicjatorka powstania i aktywna członkini Zespołu Śpiewaczego „Baryczanki".

Wręczenie statuetki oraz wyróżnień - członek Kapituły Kazimierz Niziołek.

Wystąpił Big Band Powiatu Ostrowskiego.


"OŚWIATA"

Nominowani w kategorii "Oświata".

Nominację w kategorii Oświata otrzymuje instytucja lub osoba wspierająca działania oraz procesy służące wychowaniu i kształceniu osób czy grup społecznych.

Albin Bednarczyk – nauczyciel wychowania fizycznego, obecne zastępca dyr. Zespołu Szkół w Jankowie Przygodzkim. Założyciel zespołu tańca, który z pasją doskonali u uczniów umiejętności gry w siatkówkę dzięki czemu drużyna dziewcząt zdobywa znaczące sukcesy.

Paweł Tomaszewski - nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Przygodzicach. Swoją pracę wykonuje z pasją. Jest organizatorem zawodów gminnych i powiatowych w Lekkiej Atletyce. W ramach działalności UKS „ Junior" zorganizował około 10 obozów sportowych dla młodzieży. Współpracując z Polskim Związkiem Lekko Atletycznym pozyskuje sprzęt sportowy. 

Zdobywca nagrody głównej - Paweł Tomaszewski.
Publiczne Przedszkole „Calineczka” w Czarnymlesie – angażuje się w rozwój gminy poprzez organizację imprez kulturalnych dla środowiska lokalnego, których założeniem jest integracja społeczeństwa poprzez dobrą zabawę.

Zespół Szkół w Czarnymlesie – w szkole wyszukuje się i rozwija talenty uczniowskie, szczególnie muzyczne. Zespół wokalny, który powstał w szkole ma wiele sukcesów prócz tego uświetnia uroczystości szkolne, gminne i poza granicami gminy.

Zespół Szkół w Dębnicy – szkoła dobrze wypełnia zadania w wyszukiwaniu i rozwijaniu talentów. W 2011 Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało jej tytuł „Szkoła Odkrytych Talentów" a wraz z nim certyfikat i okolicznościową tablicę.

Ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie statuetki  - członek Kapituły Roberta Kaczmarka przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rekreacji.
Robert Kaczmarek odczytuje werdykt

Po raz kolejny Jakub Zieleziński i Wiktoria Kurek w tańcach standardowych (Samba, Cha-Cha, Rumba, Jive, Walc Angielski, Walc Wiedeński, Tango Argentyńskie).


"STOWARZYSZENIA"


Nominowani w kategorii „Stowarzyszenia i organizacje społeczne” to ludzie powoływani przez grupę osób mających wspólne cele lub zainteresowania. 

Przedstawiciele nominowanych stowarzyszeń. 
Aldona Sobkowiak – emerytowany nauczyciel i dyrektor Przedszkola w Przygodzicach. Jako członek rady sołeckiej organizuje spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz prowadzi kronikę Sołectwa.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bogufałów „ Źródło Baryczy" - współpracując z organizacjami i instytucjami z powodzeniem realizuje cele statutowe. Na uwagę zasługuje: sprzątanie lasów i dróg w obrębie miejscowości, półkolonie letnie – „ Wesołe wakacje" oraz udział w pracach wykończeniowych Sali wiejskiej w Bogufałowie.

Jarosław Binkowski - radny Rady Gminy Przygodzice odbiera nagrodę.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Społeczności Wiejskiej Gminy Przygodzice – powstało w 2008r. Jego członkowie skutecznie aplikują o środki krajowe i unijne. W sumie pozyskało ok. 150,000 na realizację projektów, w których uczestniczyli mieszkańcy Jankowa Przygodzkiego i przyległych miejscowości między innymi akademia aktywnego obywatela, z tradycją w przyszłość półkolonie letnie „ Nie ćpam nie piję – cudownie żyję".

Anna Szymanowska – aktywna mieszkanka Topoli–Osiedle. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Klub Sportowy „ ACTIVITA „ , które pozyskuje środki na rozwój miejscowości.

Wręczenie statuetki oraz wyróżnień - Bogusław Lipiński - radny Rady Gminy Przygodzice - przewodniczący Komisji Budżetu, Planowania i Rozwoju GospodarczegoK Komisja Budżetu, Planowania i Rozwoju Gospodarczego.

Wystąpiła Marta Strzelińska w utworze Stop – Sam Braun. 

"OCHRONA ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE"


Nominowanych w kategorii „Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo publiczne” odzwierciedlają działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa życia i zdrowia osób oraz ich mienia. 

Nominowani w tej kategorii

Lucjan Janota – naczelnik OSP w Bogufałowie. Aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach społecznych wsi. Organizator zawodów strażackich dla młodzieży. Pomaga w utrzymaniu porządku podczas imprez i uroczystości środowiskowych.

Helena Chmielina – pielęgniarka środowiskowa mieszkanka Czarnegolasu . Szczerze oddana ludziom potrzebującym pomocy. Jest inicjatorką „Wigilii dla najuboższych". Wygłasza dla mieszkańców wsi pogadanki o zdrowym odżywianiu i higienicznym trybie życia. Swoja działalnością wspiera imprezy organizowane na terenie wsi.

mł. asp. Marcin Mikołajczak - policjant dzielnicowy. W 2011r. wykazał bardzo duże zaangażowanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Przygodzice. Wielokrotnie ustalając i zatrzymując na gorącym uczynku sprawców przestępstw.

Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnymlesie – ze szczególnym zaangażowaniem realizuje zadania statutowe. W 2011r. wzorowo przygotowała i przeprowadziła gminne i powiatowe zawody sportowo-pożarnicze. 

Jan Serafin - prezes OSP odbiera nagrodę w imieniu OSP Czarnylas.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wysocku Małym – szczególna aktywność jej członków, przejawia się w sumiennej realizacji zadań statutowych, w przygotowaniu młodzieży do Turnieju Wiedzy Pożarniczej, przygotowaniu drużyn do zawodów sikawek konnych, zajmując czołowe miejsca i wyróżnienia w zawodach powiatowych, krajowych i europejskich.

Mateusz Paprocki - członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygodzicach – z dużym zaangażowaniem prowadzi kronikę OSP Przygodzice , która w 2011r. zgłoszony do przeglądu Kronik OSP, otrzymał 9-te wyróżnienie na szczeblu krajowym.

Dariusz Pawelec – członek OSP w Chynowej. Pomaga w organizowaniu imprez środowiskowych poprzez pilnowanie porządku na parkingach, dojazdach. Uczestniczy w zawodach sportowo-pożarniczych.

Werdykt Kapituły - wiceprzewodniczący rady Franciszek Błaszczuk.

Zagrał Big Band Powiatu Ostrowskiego. 

Sala pękała w szwach.

Gminny Ośrodek Kultury od dawna gości najważniejsze osoby w gminie. 

Dyrygent Big Bandu Powiatu Ostrowskiego

Słowo wstępne wójta i przewodniczącego rady.

Big Band Powiatu Ostrowskiego

Muzycy w całej okazałości. 

Zespół Śpiewaczy "Baryczanki"Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie