Najnowszy post

Odyseja Antonińska 2024 [PROGRAM]

Przed Wami program godziny tegorocznej, czwartej "Odysei Antonińskiej" 2024. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu oraz przesunięcia godzin prelekcji.

8 Ogólnopolski Przystanek PaT z lokalnym akcentemPonad 2 tys. młodych ludzi wzięło udział w warsztatach i spotkaniach 8 Ogólnopolskiego Przystanku PaT, który od 9 do 13 lipca odbywał się w Łodzi. To część adresowanego do młodzieży policyjnego programu "Profilaktyka a Ty" promującego styl życia wolny od uzależnień i przestępczości.

Na Przystanek PaT przyjechali młodzi ludzie nie tylko z Polski, ale i z Ukrainy, Niemiec i Węgier, w tym mocna 20-osobowa grupa z terenu Powiatu Ostrowskiego, w skład której wchodzą min. członkowie Ostrowskiej Grupy PaT – „Uzależnieni od Teatru”, którą kierują Anna Głodek i Robert Kaczmarek. Młodzież brała udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych: tanecznych, muzycznych, sportowych, plastycznych, teatralnych, radiowych, telewizyjnych, czy aktorskich, które były prowadzone przez wybitnych instruktorów z całego świata, m.in. Branko Bielopotocky - (mistrz Europy i świata w kategorii HIP-HOP), Ricardo Marques – Capoeira i taniec z maczetami (instruktor tańca – Brazylia), Robert Osam, Katarzyna Idzikowska (Autoryzowany Nauczyciel Kompletnej Techniki Wokalnej), Sophie Kobus – Samba brazylijska (instruktor z RPA), Marta Schuberg – bębniarskie (niemiecka kompozytorka, pedagog muzyczny) i wielu innych. Każdego dnia odbywały się także warsztaty profilaktyczne.

Przez kilka dni młodzi ludzie bawili się od rana do późnych godzin nocnych, a podczas piątkowego finału Akcji Profilaktyczno - Artystycznej w łódzkiej Atlas Arenie zaprezentowali efekty swojej pracy warsztatowej. Wcześniej w muzyczno-tanecznym korowodzie „PaTosfera” przeszli główną ulica miasta - Piotrkowską.

- To był mój pierwszy i na pewno nie ostatni przystanek! Ludzie byli świetni, warsztaty jeszcze lepsze, a nocne spektakle i koncerty nie do opisania. To coś, co warto przeżyć – powiedziała Iza Szlachta ze Świeligowa.

Gospodarzami VIII Przystanku PaT byli: Urząd Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Urząd Marszałkowski, Komenda Wojewódzka i Miejska Policji w Łodzi oraz Politechnika Łódzka. Szefem akcji jest insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, który jednocześnie jest pomysłodawcą programu.

- „Dla niektórych ósemka może być jedynką. Dlaczego? Dla grupy "Uzależnieni od Teatru" z Ostrowa Wielkopolskiego (w tym dla mnie) już VIII Przystanek PaT, był tym pierwszym, premierowym.
A jak było? Cóż... cenzura i dobre wychowanie nie pozwalają mi odpowiedzieć jednym słowem. Żadne miejsce nie było złe do nawiązywania nowych znajomości. Od łazienek, po koncerty, na grupach warsztatowych kończąc. Poznałam tam wielu świetnych ludzi, których, mam nadzieję, jeszcze nie raz zobaczę. Nauczyłam się głośno śpiewać, chociaż i tak nie dorastam do pięt Ricardo - instruktorowi naszego warsztatu (Capoeiry), który i tak, pomimo wielkiego wysiłku ze strony uczestników, potrafił nas zagłuszyć. Wróciłam również bogatsza o nowe przemyślenia (ukłon w stronę uczestników rozmów filozoficznych) i utwierdziłam się w przekonaniu, że dobre przedstawienie, które ma mnie czegoś nauczyć, zasiać przysłowiowe ziarenko, wcale nie musi być długie, 5 minut spokojnie wystarczy. Przystanek PaT to świetny, godny polecenia sposób na spędzenie wakacji. A wszystkim, którzy twierdzą, że na trzeźwo dobra zabawa nie jest możliwa przytoczę cytat ze znanej wszystkim wiedzy bezużytecznej: "Brak snu przez 17 godzin ma taki sam wpływ na organizm jak wypicie dwóch szklanek wina". Z tą różnicą, że brak snu nie jest dla nas tak szkodliwy dla naszej wątroby ( i nie tylko) jak wypicie dwóch szklanek wina (to już moja teoria :D) Wielki ukłon w stronę organizatorów! i do zobaczenia za rok!”
Agnieszka Rasiak z Przygodzic.

"Profilaktyka a Ty" to program, który realizuje Zespół Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji poprzez Impresariat PaT w Warszawie. Jest to jeden z największych programów profilaktycznych, mający na celu m.in. szerzenie mody na życie bez uzależnień, profilaktyki rówieśniczej, dobrych wiadomości, odpowiedzialności za siebie i innych.  Realizuje go Komenda Główna Policji we współpracy w wieloma instytucjami i społecznościami lokalnymi.

- Było cudownie! Nowe znajomości, nieprzespane noce, mnóstwo energii, zakwasy, ale było warto! Mam nadzieję, że to dopiero początek i do zobaczenia już za rok – skomentowało na gorąco Dominika Muszyńska z Ostrowa Wielkopolskiego.

Celem programu, który adresowany jest do młodych ludzi powyżej 15. roku życia, ich rodziców i nauczycieli, jest m.in. tworzenie ogólnopolskiej społeczności promującej wśród młodzieży modę na życie bez nałogów. Zakłada edukację poprzez motywację do pomagania innym, promowanie właściwej postawy, a także spotkania i rozmowy z rodzicami. W Polsce przez cały rok działa ponad 70 grup PaT, w których młodzież przygotowuje własne spektakle teatralne, realizuje filmy, prowadzi lokalne radia czy telewizję. Jedną z takich grup jest jedna z najmłodszych - Ostrowska Grupa PaT, której liderem jest Anna Głodek.

- Można powiedzieć, że PaT to pewien styl życia i pomysł na jego pozytywne wykorzystanie. Jako opiekunowie grupy dumni jesteśmy, że wzięliśmy udział w tak wartościowym działaniu, które jest alternatywą dla szukających swojego miejsca w życiu i jednocześnie promowaniem wolontariatu – powiedzieli Ania Głodek i Robert Kaczmarek.

Wyjazd ostrowskiej młodzieży na 8 Przystanek PaT był współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Z terenu gminy Przygodzice w warsztatach udział wzieli:

Michał Modzelewski - Teatralne - sztuka ulicy (spektakl "Pająk")
Helena Walasz - Teatralne - sztuka ulicy (spektakl "Pająk")
Agnieszka Rasiak - Capoeira
Agata Kardas - Capoeira
Paulina Golińska - Latino dance
Anna Kraska - Teatr tańca 
Martyna Piwowar - Teatr tańca
Patryk Koryciak - Bębniarskie 
Robert Kaczmarek - opiekun grupy, warsztaty bębniarskie

fot. R. Kaczmarek 


Komentarze

Prześlij komentarz


Zanim coś skomentujesz przeczytaj uważnie, co mamy Ci do powiedzenia:

1) Komentarze naszych czytelników są ich własną opinią, za którą administratorzy jak i moderatorzy serwisu
www.gminaprzygodzice.info
(www.gminaprzygodzice.blogspot.com) NIE ODPOWIADAJĄ!

2) Wpisując komentarz musisz mieć świadomość, że za niego odpowiadasz!

3) Wszelkie groźby słowne oraz nadużycia będą egzekwowane prawnie!

4) Używanie wulgaryzmów zabronione!

5. Jeśli zamieścisz komentarz akceptujesz regulamin komentowania, zamieszczony powyżej.

Jesteśmy też na Instagramie