Najnowszy post

Banery Ryszarda Czarneckiego z Kaczyńskim straszą w całej gminie. "Rozwieszono je bezprawnie"

Wiecie co najbardziej mnie denerwuje? Nie to, że Obatel się rozwiesił, bo ma do tego prawo, ale to jak, gdzie i w jakiej liczbie materiałów wyborczych to zrobili jego ludzie. Banery z Czarneckim i Kaczyńskim straszą już na grubo ponad miesiąc przed wyborami do Europarlamentu. Okazuje się, że przynajmniej w pasie drogowym należącym do dróg wojewódzkich zgody na rozwieszenie nie ma - podaje Robert Wnuk, przewodniczący rady gminy Przygodzice. Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca.   

Mieszkańcy gminy Przygodzie poznali warianty przebiegu drogi S11

Dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z mieszkańcami gminy Przygodzice oraz władzami gminnymi. Dotyczyło ono projektowanego przebiegu drogi ekspresowej S11 przez gminę Przygodzice. Warianty są trzy. Każdy z nich zakłada, że ekspresówka skręci jeszcze przed tartakiem w Antoninie,  skrzyżuje się z drogą wojewódzką 447, następnie będzie wiodła estakadą nad linią kolejową 272, ominie staw Szperek z tyłu i połączy się z istniejącym odcinkiem krajowej "11" przed zakrętem w Niedźwiedziu na węźle Antonin. Warianty różnią się delikatnie. Oto, jakie możliwości dziś przedstawiono. 


Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele poznańskiego oddziału GDDKiA z zastępcą dyrektora ds. inwestycji Danutą Hryniewiecką. Tego, co do powiedzenia mają drogowcy słuchali mieszkańcy gminy Przygodzice głównie z Antonina, ale także ze Strug, bo w tym przypadku pojawiła się w internecie wcześniej wiadomość o ewentualnej potrzebie wyburzenia domostw. Dziś tę obawę sprostowano i uspokojono mieszkańców.

Przedstawiono 3 warianty przebiegu drogi ekspresowej S11.Wariant 1 

Rozpoczyna się w ciągi istniejącego ronda oddanej do użytku 12 lipca 2017 roku Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Przedstawiono dziś jednak plany, w których przebudowany zostanie ten węzeł - może nieznacznie, ale jednak zostanie. Przy okazji wiadomo, że stara droga krajowa nr 11 będzie wiodła bezpośrednio przy ekspresówce - z prawej strony (patrząc na mapę z kierunkiem jazdy w stronę Ostrzeszowa). Po 2,5 kilometra, dosłownie kilkadziesiąt metrów przed wulkanizacją zlokalizowaną na terenie Tartaku w Antoninie ekspresówka skręca w lewo, w las, w kierunku południowo-wschodnim. Na 4. kilometrze planowane jest przejście dla zwierząt. Na piątym kilometrze droga zmienia swój przebieg w kierunku południowo zachodnim - skręca niejako w stronę Antonina, przecina najpierw drogę wojewódzką 447 (droga podrzędna będzie oczywiście wiodła nad drogą ekspresową), by po 6. kilometrze przeciąć się w końcu z linią kolejową 272 relacji Ostrów - Ostrzeszów. Droga szybkiego ruchu mija w tym wariancie staw Szperek i dalej skręca w stronę zakrętu na aktualnej krajówce nr 11 przed Niedźwiedziem. Tam planowany jest węzeł Antonin bez połączenia z drogą krajową 25 w kierunku Wrocławia. Samochody jadące z Wrocławia do Ostrzeszowa muszą w tym wariancie skorzystać ze starego odcinka DK11, aby dotrzeć do węzła Antonin. Oto ten wariant pokazany na filmie. Wariant 2

Rozpoczynamy tak samo jak we wszystkich trzech wariantach - od przebudowy węzła Strugi (patrzy opis wariantu 1). Ten wariant przedstawia ekspresówkę, która skręca w lewo (patrząc znów na mapę i poruszając się w kierunku Ostrzeszowa), ale już po dwóch kilometrach. Na 2. kilometrze planowane jest przejście ekologiczne dla zwierząt. Tutaj także planowane jest połączenie do Antonina w ciągu starej drogi krajowej "11" i znów będzie wiodło z prawej strony ekspresówki. Ten wariant idzie chyba nieco bardziej w kierunku południowo-wschodnim od poprzedniego, ale finalnie znów przecina drogę wojewódzką 447 i linię kolejową oraz mija Szperek od tyłu. Planowana droga tym razem nie skręca potem w stronę zakrętu w Niedźwiedziu, gdzie dalej planowany jest MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych. Idzie niejako prosto, aby dojść do węzła Antonin, który w tym wariancie jest połączony z drogą krajową nr 11, w ten sposób, że jadący z Wrocławia do Ostrzeszowa omijają zupełnie Antonin. Drogowcy tworzą bowiem nową drogą przed stacją benzynową w Antoninie, która wiedzie ku węzłowi Antonin. Filmik lepiej Wam to wyjaśni. Wariant 3


 Wariant 2 i 3 są niemal identyczne.Generalnie mieszkańców dziś raczej uspokojono, niż zestresowano. Nie byłem na całym spotkaniu, ale do momentu mojego odjazdu było rzeczowo i spokojnie. Więcej na temat całej drogi S11 dowiecie się z broszury informacyjnej, którą rozdawano dziś w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Oto jej skan. Dowiadujemy się z niej, że aktualnie prace przy projektowaniu odcinka drogi S11 z Ostrowa Wielkopolskiego do Kępna są na etapie studium projektu tj. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ), wraz z materiałami do Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) dla trzech wariantów proponowanej drogi ekspresowej S11.

Harmonogram przedstawia się następująco:

I kwartał 2019 roku - konsultacje społeczne (etap STEŚ)  - to się dzieje teraz.
I kw. 2020 - wybór wariantu preferowanego do DŚU - zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych KOPI na etapie STEŚ;

I kw. 2021 - uzyskanie DŚU (wybór wariantu do realizacji);
II kw. 2022 - zakończenie etapu Koncepcji Programowej (KP) - zatwierdzenie protokołu z posiedzenia komisji KOPI.Komentarze

Jesteśmy też na Instagramie