POLECAMY

czwartek, 30 października 2014
Są takie dni w roku, kiedy świętujemy. Jedni świętują w dniu swoich urodzin, inni wolą zdecydowanie imieniny. Zazwyczaj tego dnia życzy innym zdrowia, szczęścia oraz pomyślności. I właśnie takie życzenia składam tym, którzy obchodzą dziś swoje imieniny. I urodziny też. Nie ma w tym żadnych aluzji. No może jedna. Życzeniami wyrażam nadzieję, że świętowanie zacznie się dopiero w swojej chacie. Z pozdrowieniami. Redaktor Wojciechowski.
Od rana częstujemy Was filmem promocyjnym "Nad brzegami Wielkopolski" wykonanym na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wśród wzorcowych przykładów wykorzystania środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Ryby" znalazły się dwa obiekty z gminy Przygodzice. Ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy "Lido" w Antoninie oraz Rodzinny Park Przygód Górecznik. Zachęcamy do oglądania zwłaszcza, że do stworzenia tego filmu promocyjnego wykorzystano drona. Miłego seansu.
czwartek, 23 października 2014
fot. przygodzice.pl
Tomasz Wojtasik
Minister Gospodarki i wicepremier w rządzie Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz gościł w miniony poniedziałek 20 października w Jankowie Przygodzkim. Janusz Piechociński odwiedził miejsce, gdzie 14 listopada 2013 roku doszło do wybuchu gazu. Potem rozmawiał z mieszkańcami regionu, którzy licznie przybyli na spotkanie z szefem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Była pochwała dla Gaz-Systemu za okazaną pogorzelcom pomoc, a podczas wizyty wójt Krzysztof Rasiak poruszył kwestię przyszłych terenów inwestycyjnych pomiędzy Jankowem i Przygodzicami. W sumie ok. 100 hektarów. Mieszkańcy okolicy mieli okazję zrobić sobie fotkę z wicepremierem i z tej okazji skorzystali :)
Opublikowałem archiwalne materiały dotyczące jednej strony, pora na drugą. KWW Krzysztofa Rasiaka w poprzednich wyborach powalczyło o 6 mandatów. I z pewnością ta liczba była sporą bolączką w tej kadencji. Obóz przeciwników mając większość (8 mandatów) mógł blokować niektóre pomysły i tak się w kilku przypadkach działo. Wybory samorządowe 2010 okazały się jednak szczęśliwe dla Krzysztofa Rasiaka, który po zaciętym głosowaniu ostatecznie wygrał z Przemysławem Kaźmierczakiem nieznaczną ilością głosów. Zdecydował o tym dobry wynik w Jankowie Przygodzkim, Przygodzicach oraz Wysocku Małym i Smardowie. To zapowiada zaciętą walkę i w tych wyborach. Poniżej archiwalne materiały KWW Rasiaka.
wtorek, 21 października 2014
fot. archiwum
Rozpoczynamy cykl postów poświęconych poprzednim wyborom samorządowym z 2010 roku. W następnych newsach będziemy przypominać treść archiwalnych materiałów Komitetów Wyborczych Wyborców wraz z analizą oraz przewidywaniami na rok 2014. Na początek KWW Przemysława Kaźmierczaka, który 4 lata temu nazywał się "Nasza gmina, Nasz dom". Bieg po władzę okazał się dla radnych z tego komitetu niezwykle udany, bo skład pozwolił na większość w radzie kadencji 2010-2014. Dodatkowo przewodniczącym rady został Andrzej Baraniak. Dla szefa Komitetu była to jednak wielka porażka. Przemysław Kaźmierczak zdobył ostatecznie 288 głosów mniej od Krzysztofa Rasiaka i musiał uznać wyższość kandydata z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
poniedziałek, 20 października 2014
Malkontenci znajdą w jesieni same złe rzeczy. Bo zimno, bo częściej pada, bo wszystko żółte, bo opadają liście, bo trzeba palić w piecu...Ci, którzy mają jednak trochę oleju w głowie dostrzegą w tej pięknej porze roku coś wyjątkowego. Choć żółknące liście zwiastują rychłe nadejście zimy, warto nacieszyć się najpiękniejszymi i zdecydowanie najbardziej kolorowymi miesiącami w każdym roku. Jesień w pełni, odwiedziliśmy więc kilka ciekawych miejsc w naszej gminie. Na początek Pałacyk Książąt Radziwiłłów w Antoninie oraz pobliski rezerwat przyrody "Wydymacz" widziany z perspektywy aparatu i  pokazany w technice HDR. Potem kilka klatek z dzisiejszego spaceru po Osiedlu Biniewskim i w okolicach tzw. Kipy za torami. Miłego oglądania. 
piątek, 17 października 2014
Pamiętacie akcję sprzątania placu przy osiedlu Biniewskim w Przygodzicach? Dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się własnym sumptem doprowadzić teren do porządku. Dziś z placu zabaw korzysta rzesza najmłodszych mieszkańców całych Przygodzic. Warto było wtedy pomóc, bo dziś czerpiemy profity. Teraz podobnej pomocy potrzebuje plac zlokalizowany przy osiedlu "Przyroda". Akcja porządkowania i sadzenia drzew rozpoczyna się jutro tj. w sobotę 18 października o godzinie 9:00. Start przy siłowni zewnętrznej.
niedziela, 12 października 2014
Wybory samorządowe 2014? Wiemy już niemal wszystko. Jedyną niewiadomą jest ich wynik. Poznaliśmy właśnie listę kandydatów na radnych gminnych, którzy będą się "bić" o 15 mandatów w radzie. O sukces powalczy aż 42 mieszkańców naszej gminy, a okręgów wyborczych jest 15. Oznacza to tyle, że na jeden mandat przypada średnio 2,8 kandydata. Poniżej pełna lista poszczególnych Komitetów Wyborczych Wyborców z podziałem na okręgi wyborcze. Podczas tych wyborów będziemy wybierać tylko jednego kandydata w jednym okręgu. To zwiastuje naprawdę ciekawą rozgrywkę pomiędzy potencjalnymi radnymi. Lista jest nieoficjalna. Co Wy na to?
czwartek, 9 października 2014
fot. gminaprzygodzice.pl
Komitet Wyborczy Wyborców Przemysława Kaźmierczaka "Gmina dla pokoleń" ogłosił właśnie kandydatów na radnych gminnych. Co oczywiste - kandydatem na wójta jest sam Przemysław Kaźmierczak - w swojej karierze dwukrotnie piastujący to stanowisko. Wśród kandydatów na radnych jest kilka znanych postaci, m.in.: aktualni radni gminy, ale lista pokazuje także nowe twarze w polityce. Czy mają szansę? A może będą czarnym koniem w swoim okręgu? Okaże się dopiero po 16 listopada. Listę możecie zobaczyć na stronie internetowej poniżej. Czekamy teraz na ruch politycznego konkurenta.
Tytuł jest oczywiście wielkim nadużyciem, ale sołtys Przygodzic Kazimierz Niziołek podkreśla, że nasiona dyni, którą wyhodował w tym sezonie otrzymał od księdza kanonika Marcina Taisnera. Owoc (a może warzywo?) rósł sobie spokojnie przez kilka miesięcy blisko kompostownika i wyrósł na prawdziwego olbrzyma. Waży 51 kilogramów i nawet dorosłemu mężczyźnie podniesienie dyni sprawia nie lada problem. - Wkrótce trafi do słoików oraz na patelnię - mówi dumny ogrodnik-amator z Przygodzic. Zobaczcie sami, co to za gigant. Na dowód mamy też zdjęcia dyni na wadze.
wtorek, 7 października 2014
Są młode, zdolne, odważne, a w dodatku mogą być wkrótce także sławne. Mowa o  młodych dziennikarkach, a na co dzień uczennicach 2. klasy gimnazjum w Jankowie Przygodzkim, które wpadły na świetny pomysł promujący fundusze europejskie w naszej gminie. Ola Wojtasik, Natalia Rataj oraz Kinga Marciniak pod okiem opiekuna Iwony Piwońskiej stworzyły filmik, a w zasadzie serwis informacyjny poświęcony środkom z Unii Europejskiej. Produkcja podobna do telewizyjnego "Teleexpressu" bierze udział w ogólnopolskim konkursie "Strzał w dziesiątkę", ogłoszonym przez Komisję Europejską - Przedstawicielstwo w Polsce.Wszystko w ramach dekady członkostwa Polskie w UE.
niedziela, 5 października 2014
Panowie do wozu. Nowego wozu! Takie słowa słyszeć będą teraz przed każdą akcją ratowniczo-gaśniczą strażacy ochotnicy z Jankowa Przygodzkiego. Od wczoraj jednostka może poszczycić się nowym wozem. Jest to Ford Transit z zabudową kontenerową. W gaszeniu pożarów i usuwaniu lokalnych zagrożeń pomoże 300-litrowy zbiornik na wodę oraz agregat prądotwórczy, który jest na wyposażeniu samochodu. Pojazd nie trafiłby do jednostki, gdyby nie starania wielu osób, w tym głównie sołtysa Jankowa Wiesława Witka. To jeden z 25 podobnych wozów, które trafiły ostatnio do jednostek w całej Wielkopolsce. 
piątek, 3 października 2014
Bardzo wielu turystów myśląc o miejscach myśli także o jedzeniu. Wy też tak macie, że jadąc gdzieś zaglądacie do TripAdvisor i sprawdzacie nie tylko atrakcje, ale także restauracje, puby czy inne gastro-atrakcje? Właśnie dlatego na naszym blogu powstała nowa podstrona "Gdzie dobrze zjeść?", która mówić będzie o punktach gastronomicznych polecanych przez nas. Na razie mamy jedynie restauracje i bary z terenu Przygodzic, ale wkrótce postaramy się o kolejne propozycje z całej gminy. Może i Wy macie swoje ulubione miejsca? Podzielcie się tą wiedzą z nami pisząc w komentarzu na podstronie. 


Ma kosztować 5 milionów złotych, ale tak naprawdę kosztować będzie znacznie więcej. Do wartości materialnej dołożyć trzeba jeszcze zaangażowanie młodzieży oraz lokalnej społeczności. To właśnie oni zaprotestowali, gdy część rady nie chciała przeznaczyć dodatkowych kosztów na jej budowę. Mowa o nowoczesnej sali gimnastycznej, która powstanie przy Zespole Szkół w Przygodzicach. Nie ma co ukrywać - to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w tej wsi. 30 września wójt gminy Krzysztof Rasiak podpisał umowę na realizację kolejnego etapu. Inwestycja ma zakończyć się w kwietniu 2016 roku, ale niewykluczone, że młodzież będzie mogła skorzystać z niej już wcześniej. Tak ma wyglądać nowa sala. 
czwartek, 2 października 2014
Jak podaje portal www.ok24.tv do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęły dokumenty przetargowe skierowane przez inwestora do sprawdzenia przez Urząd Kontroli zamówień publicznych. Jak pisze medium: w tym przypadku nie ma już żadnych przeszkód, aby podpisać umowę z generalnym wykonawcą na budowę II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Przetarg wygrało konsorcjum Mota-Engil Central Europe S.A. i Mota-Engel, Engenharia e Construcao S.A. Kwota, jaką zaproponowało to 284 miliony złotych. Do przetargu zgłoszono jedynie 4 oferty. Budowa obwodnicy ma potrwać 24 miesiące bez przerw zimowych.
Robert Kaczmarek oficjalnie zasiadł już w fotelu dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Dotychczasowy Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rekreacji musi tym samym pożegnać się z mandatem radnego w radzie gminy, który wkrótce wygaśnie. Do wyborów pozostało już zbyt mało czasu, aby zarządzić wybory uzupełniające do rady, więc skład rajców już się nie zmieni. Według ordynacji wyborczej "wyborów uzupełniających nie przeprowadza się, jeżeli ich data przypadałaby w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji rad". Nowemu szefowi gminnej kultury życzymy samych dobrych decyzji. 

PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA