POLECAMY

czwartek, 12 listopada 2009
Popularna w Przygodzicach "Glinianka" to dół powstały po wydobyciu gliny z pobliskiej cegielni. Zalany został po tym, jak pracownicy cegielni trafili na żyłę wodną. Z przekazów niektórych ludzi wynika, że woda wybijała tak mocno, iż nie było już możliwości wyciągnąć części sprzętu do wydobywania gliny. Mówi się, że na dnie leży wagonik do wywożenia tego surowca.


Ten akwen wodny jest bardzo głęboki. W niektórych miejscach dno sięga nawet do 10 metrów poniżej tafli wody. Są i tacy, którzy w to nie wierzą. Niedowiarkowie mówią o kilku metrach głebokości. "Glinianka" słynna jest ze swojej zdradliwej natury, powstają tam wiry wodne, które mogą wciągnąć. Nigdy jednak tego nie potwierdzono.
Niegdyś służyła jako akwen wypoczynkowy - jej czysta i ciepła woda kusiły przez miesiące wakacyjne. Przez cały czas obiekt należy do Polskiego Związku Wędkarskiego i jest wpisana jako akwen przeznaczony do łowienia ryb.
Dziś zabiega się o to, aby ten akwen w przyszłości stał się miejsce spotkań całej gminy. Jak na razie z marnym skutkiem. Powstało nawet specjalne Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Przygodzic, które realizuje zgodnie z planem projekt „Mała glinianka a wielka sprawa”.

"Otrzymało ono środki z Fundacji Wspomagania Wsi oraz Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych BISE. W ostatnim okresie wycięto dzikie krzewy i chwasty, dosadzone rodzime gatunki drzew, oznakowano teren przyszłego Parku Rekreacyjno-Sportowego poprzez zainstalowanie tablic informacyjnych, posprzątano cały teren, zainstalowano kosze na odpady, utwardzono drogę wewnętrzną i wykonano miejsca parkingowe dla samochodów i innych pojazdów. Przygotowywane są aktualnie ławki i stanowiska wędkarskie. „Mała glinianka” jest odwiedzana przez wędkarzy i cieszy się dużym ich zainteresowaniem"
( źródło: http://przygodzice.za.pl/w0802/prace.htm#100)

Co z tego wyniknie? Zobaczymy. Jak na razie dzieje się tam od czasu do czasu coś ciekawego. Ostatnio na przykład zawody wędkarskie. Więcej na ten temat znajdziecie na:

www.przygodzice.pl - zawody wędkarskie


Oto galeria:


Ciekawe miejsce, można tam odpocząć.
Powstaniec wielkopolski Antoni Lepka doczekał się nowego pomnika. Odrestaurowanie starego, już bardzo zniszczonego, kosztowało kilkanaście tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel powędrowały z budżetu Gminy Przygodzice.


więcej informacji na stronie internetowej:

Lepka z nowym pomnikiem [na www.tvproart.pl]

oraz na:

11 listopada w Gminie Przygodzice [www.przygodzice.pl


źródła:

www.tvproart.pl

www.przygodzice.pl
Oto pierwszy, premierowy odcinek programu samorządowego o Gminie Przygodzice. Film tworzy lokalna telewizja z Ostrowa Wielkopolskiego TV ProArt. Znajdziecie w nim najnowsze newsy związane z gminnymi inwestycjami oraz imprezy, ciekawostki z życia gminy itd. itp.


Polecam.


Gmina Przygodzice - październik [TV ProArt]

Gmina Przygodzice – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim. Siedziba gminy to Przygodzice. Obejmuje południową część powiatu. Przecinają ją drogi krajowe nr 11 Ostrów – Ostrzeszów i nr 25 Ostrów – Oleśnica oraz linia kolejowa Ostrów – Ostrzeszów. Według danych z 30 czerwca 2004, gminę zamieszkiwało 11 249 osób.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002, gmina Przygodzice ma obszar 163,48 km², w tym:
  • użytki rolne: 43%
  • użytki leśne: 45%
Gmina stanowi 14,09% powierzchni powiatu.


Demografia

Dane z 30 czerwca 2004 :
Opis
Ogółem
Kobiety
Mężczyźni
jednostka
osób
%
osób
%
osób
%
populacja
11 249
100
5654
50,3
5595
49,7
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
68,8
34,6
34,2
Według danych z roku 2002, średni dochód na mieszkańca wynosił 1278 zł.

Sąsiednie gminy


Zabytki i turystyka w gminie

Na terenie gminy znajdują się m.in.:

Gospodarka

Położenie największych sołectw gminy w bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowa determinuje kierunek rozwoju gospodarki tego obszaru – dominują usługi, handel i drobna działalność wytwórcza. W sercu gminy znajduje się rozległy kompleks stawów rybnych (Stawy Przygodzickie).
Bardzo ważna w gminie jest turystyka. Najsilniejsze ośrodki turystyczne gminy to Antonin i Przygodzice – baza wypadowa w Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Wsie te stanowią też bazę wypoczynkowo-rekreacyjną dla mieszkańców Ostrowa. Pewną rolę odgrywa w gminie przemysł wydobywczy – w okolicy Jankowa Przygodzkiego znajdują się odwierty gazu ziemnego.

Przyroda


Sołectwa

Antonin, Bogufałów, Chynowa, Czarnylas, Dębnica, Hetmanów, Janków Przygodzki, Ludwików, Przygodzice, Przygodziczki, Smardów, Topola Wielka, Topola-Osiedle, Wysocko Małe.
Miejscowości bez statusu sołectwa: Antonin-Strugi, Trzcieliny


Mapaźródło: wikipedia.pl
www.bip.przygodzice.pl
Przygodzice – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice. Baza wypadowa na Stawy Przygodzickie - część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy.

Położenie

Położone nad rzeką Barycz przy ujściu do niej cieku Roguszna, przy południowej granicy Ostrowa Wielkopolskiego (dojazd autobusami komunikacji miejskiej), przy drogach krajowych nr 11 Poznań-Bytom i nr 25 Bydgoszcz-Oleśnica oraz przy linii kolejowej Poznań-Katowice.

Historia

Wzmiankowane w 1403 roku. Właściciel Przygodzic - podkomorzy kaliski Rafał z Gołuchowa - uzyskał przywilej lokacji na terenie wsi miasta Światłowa, nie został on jednak wykorzystany. Od XIX wieku klucz dużego majątku ziemskiego, przekształconego przez Radziwiłłów w ordynację, od 1840 roku o statusie Hrabstwa Przygodzickiego. Wcześniej we wsi rezydowali właściciele okolicznych dóbr, m.in. Ostrowa.


Właścicielami dóbr przygodzickich byli między innymi:O odkryciach w Przygodzicach pisał w Grobie wojownika rzymskiego z Przygodzic Józef Kostrzewski, twórca polskiej szkoły archeologicznej. Z Przygodzicami związany był także pierwszy poległy powstaniec wielkopolski Jan Mertka, uhonorowany tutaj tablicą pamiątkową na murach dawnej Szkoły Powszechnej, do której uczęszczał, a w 1895 roku urodził się tu błogosławiony kościoła katolickiego Aleksy Sobaszek.


Miejscowość przynależała administracyjnie przed rokiem 1887 do powiatu odolanowskiego, w latach 1975-1998 do województwa kaliskiego, a w latach 1887-1975 i od 1999 do powiatu ostrowskiego. Wieś liczyła według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego w końcu XIX wieku 46 domów i 444 mieszkańców , a majątek 19 domów i 263 mieszkańców.

Zabytki

  • Dom Ludowy im. marsz. Józefa Piłsudskiego, z lat 1935-1936, z cechami tzw. stylu dworkowego i kolumnami wielkiego porządku, obecnie siedziba Urzędu Gminy,
  • dwór, prawdopodobnie z XVIII wieku,
  • kościół Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy, z lat 1925-1930, neobarokowy, jednonawowy, z barokizującym wystrojem wnętrza.

Przyroda

Edukacja

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny, ośrodek studiów zaocznych,Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego - kierunki kształcenia: liceum ogólnokształcące (profil sportowo-obronny, profil geograficzno-turystyczny), technikum agrobiznes i rynek rolny, studium policealne (technik obsługi turystycznej , technik administracji.

Części miejscowości

  • Przygodzice,
  • Nowe Osiedle,
  • Strugi,
  • Tarchalskie.


źródło: wikipedia.pl
Witamy na najnowszej stronie poświęconej Przygodzicom i całej Gminie Przygodzice.
Redakcja tego portalu będzie śledzić życie tej miejscowości i całego regionu. Prześledzimy jak przedstawiana jest w mediach oraz z czego słynie.

Zachęcam do współtworzenia tego portalu.
Wszelkie komentarze, chęć dodawania newsów - zdjęć - filmików - mile widziana!

Wszystkie prośby, zażalenia, chęci, pomysły kierujcie na adres:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pozdrawiamy
Twórcy serwisu
www.gminaprzygodzice.blogspot.com

PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA