POLECAMY

niedziela, 24 stycznia 2010
5 regionów Europy - pod takim hasłem w dniach 3-5 lipca 2009 roku odbywał się w Gminie Przygodzice cykl imprez. Uczestniczyły w nich reprezentacje z partnerskich gmin i miast Unii Europejskiej oraz przedstawiciele dwóch regionów z Ukrainy. Spotkanie miało szczególny charakter, bo nigdy wcześniej w Polsce nie było imprezy na taką skalę. Program „5 Regionów Europy” w Gminie Przygodzice podzielony był na trzy główne części.Dzień I


Piątek 3 lipca był pierwszym dniem pobytu zagranicznych gości w Gminie Przygodzice. Delegacje z partnerskiej Gminy Luitre we Francji, miasta Kiwerce na ukraińskim wołyniu oraz Schönwölkau w niemieckiej saksonii uczestniczyły we wspólnej dyskusji na temat nowożytnej historii Europy. Sympozjum zatytułowano „Wspólna historia – upadek muru breńskiego”.


Wymiana doświadczeń oraz konfrontacja wspólnego poglądu na historię była dla przybyłych delegacji niezwykle wartościowym doświadczeniem. Można było bowiem skonfrontować różne punkty widzenia na tę samą kwestię.

- Jesteśmy częścią jednej wielkiej rodziny, która chcąc nie chcąc została podzielona na dwie części - murem zwanym potocznie berlińskim. Niegdyś nasze spojrzenie było spojrzeniem, które wskazywało na wielkość zadań do wykonania. Dzisiaj jest to podziwem dla juz wykonanych czynności, dla tak istotnych zmian, które się w tamtym czasie się dokonały - mówi meir Luitre, Michael Balleau.


- Bardzo chętnie zestawiłem te dwie historie. Dzisiaj w swoim krótkim wystąpieniu, też przedstawiłem punkt widzenia Niemców na tamte wydarzenia. Co na początku działo się z Solidarnością, a później co stało się z murem berlińskim. Widzę wiele wspólnych cech, które łączą nas Niemców i Was Polaków - Volker Tiefensee, wójt Schönwölkau.

-
U nas także wtedy były represje i dyktatura, zaraz po upadku muru berlińskiego czuć było większą swobodę. Bardzo sie cieszymy, że dzięki temu wydarzeniu Ukraina mogła stać sie samodzielna, niezależna, Patrzymy na ten kawałek historii z wielkim uznaniem - mówił Jurij Chomik, zastępca wójta Kiwerce.

W trakcie spotkania na scenie przygodzickiego Gminnego Ośrodka Kultury wystąpiła młodzież z okolicznych szkół. Inscenizacja młodych aktorów prezentowała wydarzenia związane z upadkiem komunizmu. Gra młodych aktorów wzruszyła niejednego uczestnika. Na wspólnej dyskusji piątkowy dzień się nie zakończył. Przy wtórze francuskich popularnych melodii śpiewali wszyscy bez względu na narodowość. Zabawa była przednia. Bariera językowa praktycznie była niezauważalna.

zobacz wideo:Dzień II


W sobotę punktualnie o godzinie 9:00 spod Domu Ludowego w Przygodzicach ruszyło kilka autokarów z poszczególnymi delegacjami. Wszystkich uczestników projektu “5 regionów Europy” podzielono na dwie grupy. Każda z nich miała za zadanie odwiedzić inną miejscowość w gminie Przygodzice i zaprezentować tam dorobek kulturalny swojego regionu. Harmonogram dnia był niezwykle napięty. Pierwszy przystanek - Przygodziczki. Kilka minut przygotowań i delegacje były gotowe do prezentowania swojego kulturowego dorobku. Jako pierwsi kulturę swojego regionu zaprezentowała orkiestra dęta z niemieckiego Szelwenkau. Drudzy na scenie w Przygodziczkach pojawili się gospodarze projektu - tancerze z przygodzickiego zespołu pieśni i tańca. Zaraz po nich dorobek kulturalny ukraińskiego obwodu wołyńskiego przedstawiła młodzież i dzieci z partnerskiego miasta Kiwerce. Występy młodych Ukraińców za każdym razem wzbudzały niemały zachwyt publiczności.


Podczas prezentacji dorobku kulturowego poszczególnych państw nie brakowało też nauki obcych języków. Wspólne słowiańskie korzenie języka ukraińskiego i polskie były widoczne praktycznie na każdej płaszczyźnie. Najwięcej skorzystali najbardziej ciekawi – czyli najmłodsi.


Po prezentacji kulturowego dorobku poszczególnych państw część z zaproszonych gości z Niemiec, Francji i Ukrainy wsiadła na bryczki i konnymi powozami majestatycznie przejechali do kolejnej miejscowości Gminy Przygodzice.

W tym samym czasie druga grupa pokazywała swój dorobek kulturalnym w Dębnicy. Przygrywała orkiestra dęta z Ołoboku. Po występach wszyscy wsiedli do wozów strażackich i uroczyście przejechali ulicami Dębnicy. Następny przystanek korowodu to Topola Wielka. Tym razem młodzi tancerze oraz muzycy po występach zamiast bryczkami i strażackim wozem przejechali przez Topolę platformą.

Druga grupa była już w Wysocku. Goście z zagranicy propagowali tam zdrowy tryb życia wędrując pieszo. Pochód delegacji wzbudził niemałe zainteresowanie okolicznych mieszkańców, którzy chętnie przyłączyli się do pieszej wycieczki. Wysocko było ostatnim punktem przedpołudniowej wycieczki. W sumie dwie grupy wspólnie odwiedziły aż 6 miejscowości.


Późnym popołudniem przy gminnym ośrodku kultury w Przygodzicach spotkały się wszystkie delegacje bez podziału na grupy. Na imprezę dotarli także strażacy z Zawiedniewka na Ukrainie, Niemieckiego Volver oraz grupa węgierska z Szentendre. Tę część sobotniego popołudnia rozpoczęło uroczyste wręczenie prezentów wójtowi Gminy Przygodzice. Nie brakowało słów uznania oraz wzajemnych zapewnień o dalszej współpracy.Na cześć porozumienia wszystkich krajów, które uczestniczyły w projekcie “5 regionów Europy” reprezentanci delegacji posadzili symboliczny dąb. Drzewo, które ma za zadanie umocnić współpracę między partnerami z różnych stron Europy.

- Uważam, ze to drzewo będzie doskonałym przyczynkiem do pogłębienia naszej dalszej przyjaźni. Nie będzie on bowiem tylko reprezentować porozumienia dwóch narodów, ale kilku. Myślę. ze na symbolicznym posadzeniu dęba sie nie skończy - mówił Csaba Vegi – kapitan straży pożarnej w Szentendre - Węgry


Zapewnienia o doskonałej współpracy z Gminą Przygodzice wyrazili też starzy przyjaciele: przedstawiciele Luitre oraz ukraińskiego miasta Kiwerce.

- Myślę ze ten bilans współpracy jest zdecydowanie pozytywny, powiedziałbym nawet wspaniały. Teraz te nasze kontakty fantastycznie sie rozwinęły. Poznaliśmy się, nauczyliśmy sie razem funkcjonować, uruchamiać wspaniałe projekty - Michel Balluais – meir Luitre


- Jesteśmy juz tutaj drugi raz - mówi Jurij Chomik – zastępca wójta Kiwerce. - Współpraca między nami sie zacieśnia. Rozpoczęła sie miedzy dwoma państwami : Polską a Ukrainą, a w tym momencie się zacieśnia. Jest to bowiem współpraca między Przygodzicami a miastem Kiwerce. „5 regionów Europy” to jest dość duża impreza jeśli chodzi o przygotowania organizacyjnie i widać tutaj dużą pracę wszystkich, a przede wszystkim Wójta. Mam nadzieję, że będzie to również współpraca ekonomiczna - bo jak dotąd jest to wymiania młodzieży, ale ta współpraca się rozwija w dobrym kierunku. Uważamy, ze jest to duże wyróżnienie i zaszczyt, że na taka dużą imprezę zostaliśmy zaproszeni - dodaje Chomik.


Po posadzeniu symbolicznego dębu przyszła pora na najważniejszy punkt sobotniej imprezy - prezentacje pełnego programu poszczególnych delegacji. Każde z partnerskich miast zaprezentowało rozszerzoną wersję kulturowego dorobku. Najwięcej uwagi skupiła na sobie grupa tancerzy z Ukrainy. Goście zza wschodniej granicy pokusili się nawet o prezentację tańca nowoczesnego. Tego popołudnia po raz pierwszy zagrała także kapela „Boćki” z Przygodzic.

zobacz wideo:

Część 1

Część 2
Dzień III


Program trzeciego dnia wizyty zagranicznych delegacji obfitował w równie wiele wydarzeń, co pozostałe dwa dni. Program „5 regionów Europy” był okazją do rozegrania „V Turnieju Wsi” Gminy Przygodzice. Podczas otwarcia turnieju symbolicznie odpalono armatę na znak przyjaźni.


Konkurencje turnieju wzbogacone były o potyczki rodem z regionów gości z zagranicy. Dobra zabawa zarówno sołectw gminy Przygodzice, jak i zaprzyjaźnionych delegacji była widoczna na każdym kroku.


„5 regionów Europy” przeszedł do historii jako impreza, która pojednała 5 różnych regionów. Integracja była widoczna na każdym kroku.

- Bardzo ciekawe bylo cale to spotkanie z narodami. Byla duza wymiana wspolnych doświadczeń i tematow. Naprawde cieszymy sie, ze moglsimy sie spotkac, pomimo tego, ze nie jestemsy w Unii, ale mielismy okazje sie spotkac w ramach unijnych programów - tłumaczył jeden z przedstawicieli Zwiedniewki.


Podstawą do stworzenia projektu była dotacja w ramach unijnego programu. Te pieniądze w znacznym stopniu umożliwiły skupienie aż tylu delegacji z różnych krajów starego kontynentu.


Gminy partnerskie już zapowiedziały kolejne spotkania w podobnych celach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że organizacja imprezy przez gminę Przygodzice to organizacja na najwyższym poziomie. Takich inicjatyw mogłaby pozazdrościć niejedna polska i nie tylko polska gmina.cały materiał filmowy dostępny tutaj:

www.tvproart.pl


Każdy, kto wie co to interaktywna mapa - będzie tym rozwiązaniem usatysfakcjonowany!

Interaktywna mapa Przygodzic dostępna jest pod adresem:


http://emapy.com/przygodzice/
11 lutego br. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Przygodzicach odbędzie się już po raz szósty uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone statuetki i wyróżnienia za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Przygodzice. Będzie to zarazem okazja do podsumowania minionego roku. Kapituła przyznająca gminne „Oskary" wcześniej oceni w poszczególnych kategoriach: działalność społeczna, działalność kulturalna, działalność sportowa, Koła Gospodyń Wiejskich, oświata, stowarzyszenia oraz ochrona ludności i bezpieczeństwo pracę i zaangażowanie osób fizycznych, organizacji i firm. Oprócz statuetek przyzna także wyróżnienia. Wnioski można pobierać w sekretariacie Urzędu Gminy w Przygodzicach a występować z nimi mogą: wójt, radni, sołtysi, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, organizacje społeczne i pozarządowe oraz członkowie Kapituły. Wnioski przyjmowane są przez przewodniczącego Kapituły do 25 stycznia br.

źródło: A tak było w poprzednim roku:Przygodzickie Oskary rozdane. V edycja wyróżnień za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Przygodzice przeszła do historii.

Miniona sobota w przygodzickim Gminnym Ośrodku Kultury upłynęła pod znakiem „Przygodzickich Oskarów”. To najważniejsze kulturalne i społeczne wydarzenie roku w gminie Przygodzice, na stałe zapisuje się w kalendarzu tej miejscowości.

- Po raz piąty wręczamy w 7 kategoriach wyróżnienia w postaci dyplomów i Oskarów za działalność, za pomoc za zrozumienie naszych potrzeb i problemów - tłumaczy Bogumiła Kołacka, prowadząca uroczystość, członek kapituły.
- Jest to już piąta edycja, gdzie doceniamy ludzi, instytucje, stowarzyszenia, zakłady pracy, które coś robią dla siebie, dla gminy Przygodzice, po to, aby nam się wszystkim tutaj żyło lepiej w tej naszej „małej ojczyźnie” - dodaje Przemysław Kaźmierczak, wójt gminy Przygodzice.

Statuetki rozdano w kategoriach: działalność społeczna, kulturalna, sportowa. Firmy, ochrona ludności i bezpieczeństwo oraz Stowarzyszenia. Oskary mają być podziękowaniem za pracę i wkład na rzecz rozwoju gminy Przygodzice. 

- jestem wzruszona. Tak mi bardzo miło na sercu, że ta moja praca została doceniona przez szanowną kapitułę i wszystkich ludzi dobrej woli - tłumaczy Ewa Mazurkiewicz, wyróżniona w kategorii „Działalność kulturalna”.
- To jest jedno z wyróżnień w moim życiu długim, zawodowym i społecznym z najważniejszych, o ile nie najważniejsze. Przede wszystkim dlatego, że mogę robić coś dla innych - dodaje wyróżniona w kategorii "Działalność Społeczna" Ewa Stasiełowicz.

Uroczystości rozdania przygodzickich "Oskarów" towarzyszyła delegacja z Francji. Włodarze partnerskiego miasta Luitre w Bretanii nie kryli podziwu z idei uroczystości. 

- Jest to ciekawa, duża impreza, która daje pewien wyraz uznania, jest wyrazem uznania dla pracy, dla dokonań Stowarzyszeń, ludności w takiej czynnej formie zrzeszonej również dla świata działalności gospodarczej. We Francji mamy podobne uroczystości na takim szczeblu - tłumaczył meir Luitre Michel Balluais.

Prowadzący rozgrzali zgromadzoną publiczność żywiołową rozmową i dużą dawką humoru sytuacyjnego. Kolejna edycja Przygodzickich Oskarów już za rok.

materiał filmowy dostępny tutaj:
14 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Przygodzicach odbyło się spotkanie opłatkowe członków Towarzystwa Miłośników Przygodzic. Noworoczne życzenia złożył członkom Towarzystwa przewodniczący Zarządu - Robert Karczmarek. Po odmówieniu modlitwy i odśpiewaniu kolędy uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem. Głównym celem spotkania było podsumowanie działalności TMP w 2009 roku. Sprawozdanie z działalności z ostatnich 12 miesięcy złożył przewodniczący Zarządu, informacje o działalności wydawniczej Towarzystwa przedstawił Edmund Radziszewski. Następnie wręczono Ewie i Piotrowi Szpotom medal TMP za działalność na rzecz Towarzystwa. Dyplomy uznania za pracę w 2009 roku na rzecz TMP otrzymali: Dariusz J. Peśla, Kazimierz Pietralczyk, Edmund Radziszewski i Piotr Szkudlarek. Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice" - Zygmunt Paszowski podziękował Towarzystwu za współpracę w minionym roku oraz przedstawił plan pracy Zespołu w nowym roku. Na spotkaniu podjęto także decyzję o czynnym zaangażowaniu się TMP w dwusetne obchody urodzin Fryderyka Chopina przypadające na 2010 rok oraz omówiono najważniejsze plany wydawnicze.

Galeria dostępna na stronie źródłowej: 


Okazuje się, że wraz z nowym 2010 rokiem przyszła do nas zima stulecia :) Drogi nieodśnieżone, właściwie skute lodem. Hamulce nic nie dają, auta nie odpalają, akumulatory siadają :) Ale jak to mówią: ważne, że robactwo wyziębi :) Oto kilka fotek ukazujących tę piękną, aczkolwiek uciążliwą porę roku :)środa, 13 stycznia 2010
Słowo drogowcy brzmi tutaj bardzo poważnie, ale musicie mieć świadomość, że my także w Gminie  Przygodzice mamy swoich. To, że ich nie widać, nie znaczy, że ich nie ma! Ha, uwierzcie mi, albo nie, ale ja widziałem jednego. Zrobił taki burdel na wyjeździe z Nowego Osiedla ("os. Biniewskie"), że wjechał nie było można. No i masz zima była od niego silniejsza! Oto dowody!


A tak wyglądała w sobotę krajówka nr 11 w okolicy skrętu na "Gliniankę":Od piątku osoba odśnieżająca odwiedziła moją ulicę tylko raz!
Na ostatniej sesji Rady Gminy Przygodzice (30-12-2009) radni uchwalili budżet. Podstawową informacją dla mieszkańców są plany inwestycyjne na najbliższy rok. Co, gdzie i za ile zostanie wybudowane, wyremontowane etc. Dochody w budżecie przewidziano na 26.749.961 zł wydatki natomiast na 32.289.112 zł. Deficyt budżetowy zostanie pokryty z ubiegłorocznej nadwyżki, wolnych środków z 2008 r. i z zaciągniętego kredytu.


Na co pójdą nasze pieniądze? Informacje przedstawione w notatce na stronie internetowej Przygodzic są dość lapidarne....plany związane są z (...) budową kanalizacji, budową dróg, termomodernizacją obiektów gminnych, budową Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Ludwikowie. A więcej szczegółów? Myślę, że wiele rozwiązuje news w TV ProArt:Stawiają na inwestycje, TV Pro-Art [30-12-2009]

a tutaj materiał filmowy:

http://tvproart.pl/tvonline/obejrzyj/1574/Wydarzenia/2009-12-30
A oto treść informacji:


Gmina Przygodzice w powiecie ostrowskim pomimo kryzysu chce inwestować. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie zamierza przeznaczyć aż 30 % wszystkich środków. Plany są ambitne, oby nie był to przedwyborczy rok obietnic.


Samorząd na inwestycje, chce przeznaczyć prawie 9 milionów 200 tysięcy złotych. To o ponad milion złotych więcej w porównaniu z rokiem 2009.

Najwięcej budżetowych pieniędzy, bo aż 2 miliony 100 tysięcy złotych pochłonie budowa kanalizacji sanitarnej w Jankowie Przygodzkim. To kontynuacja rozpoczętej w 2009 roku inwestycji. Gmina na to zadanie dostała cztery miliony dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Spora część pieniędzy będzie przeznaczona na inwestycje drogowe, szczególnie na te dojazdowe do gruntów rolnych.W sumie na ten cel przeznaczy milion 600 tysięcy złotych.


Planowany dochód w 2010 roku to 25 miliony 900 tysięcy złotych, gmina ma zamiar wydać 31 milionów 500 tysięcy złotych. Tym samym deficyt wyniesie około 5 milionów złotych. Będzie on pokryty miedzy innymi z kredytów i nadwyżek budżetowych za 2009 rok.

Podczas głosowania Na 15 radnych jeden był nieobecny a 3 wstrzymało się od głosu.Oglądając zdjęcia z sesji, na której ustalono budżet można mieć wrażenie, że radni się dobrze bawili - był opłatek, wzajemne uśmiechy, itp. itd. Aha i przy oglądaniu zdjęć zwróćcie uwagę na tło niektórych fotek - niewyjściowe :)


Oto sesja z małym komentarzem :)


 PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA