POLECAMY

piątek, 26 lutego 2010
Stronka ta raczej promuje wieś i Gminę Przygodzice, ale nasza redakcja jest raczej nastawiona na pokazywanie prawdy, więc i takie rzeczy muszą się tutaj znaleźć. Niedawno przechodziłem ulicą Kochanowskiego w Przygodzicach. Oto, co zobaczyłem. Sami oceńcie. 

Mamy świadomość, że takich dróg w Gminie jest cały ogrom. Po drugie jest już kwota przeznaczona na przebudowę tej ulicy (informowaliśmy o tym wcześniej). Musimy jednak pokazać jak ludzie żyją w europejskiej wsi. 
sobota, 20 lutego 2010
Od dziś nasze fotki zamieszczamy również na serwisie www.panoramio.com. Jak tylko kilka zdjęć się załaduje i panoramio.com je zaakceptuje będzie można oglądać Przygodzice na mapach Google.

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.blogspot.com
Kolejna paczka fotek prezentujących wizerunek Przygodzic. Tym razem przyjrzymy się florze i faunie. 
Prezentuje Wam kolejne fotki uroczych miejsc w Przygodzicach i samej Gminie Przygodzice. Po każdym zdjęciem będę opowiadać gdzie dane fotka została zrobiona.1. Zdjęcie zrobione na łąkach wgłąb ulicy Kasztanowej. Gdzieś tam w tle powinno być widać wieżę w Mikstacie, malowniczo położoną miejscowość Chynowa oraz gdzieś w tle znikające wzniesienia najwyższe w Wielkopolsce. 
2. Ta fotka jest zrobiona prawdopodobnie w granicach administracyjnych Wysocka Małego. Przedstawione na zdjęciach domy to posesje na tzw. górce nieopodal drogi z Przygodzic do Wysocka Małego.
3. Zdjęcie zrobione kilka dni po tym, jak skończono montować nowe słupy elektryczne. W tle mamy właściwie wschodnia stronę Ostrowa Wielkopolskiego i najwyższe wzniesienia z mieście, czyli tzw. kwaśną górkę. Podejrzewam, że w tym momencie (2010 rok) byłoby na tym zdjęciu widać wiatraki, a już wkrotce nową obwodnicę.

4. Pola kukurydzy
5. Widok na ulicę Wysocką. Z prawej strony (niewidoczna) Szkoła Podstawowa w Przygodzicach.
6. Wspomniana Szkoła Podstawowa, Widok z zewnątrz.

7. Deptak przy ulicy Wysockiej w Przygodzicach. Niegdyś nie było tutaj nic, były nawet jakieś plany, aby powstała tam jakaś "niby-alejka", ale jak widać na planach poprzestano. Do dziś ( luty 2010) nic jeszcze nie zrobiono.

8. Ulica Wysocka. W tle droga krajowa nr 11. Widok na wysokości zakrętu.
9. Malowniczy widok na stację Shell w Przygodzicach. W tle (po lewej stronie) Przygodzickie stawy, po prawej osiedle Biniewskie.

10. Fragment rozwalającej się wtedy Świniarni w Przygodzicach. Relikt przeszłości. Jedno z niewielu zdjęć tego typu, dziś po tych budynkach nic już nie pozostało.
11. Jeszcze jeden widok na pole kukurydzy w tle stawy i osiedle Biniewskie.
12. Tory w Przygodzicach. Okolice osiedla Biniewskiego.
13. Droga w okolicach osiedla Biniewskiego. Na jednym z zimowych zdjęć widać jak wiele śniegu leżało tam w 2010 roku.
Zachęcamy do komentowania zdjęć. Mile widziane wspomnienia.

Zapraszamy również na naszą stronę YouTube.
środa, 17 lutego 2010
"Tylko szlachetne czyny są trwałe" - takie motto wisiało na ścianie 11 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. To oznaka, że działo się tam coś specjalnego i tak rzeczywiście było. W ten dzień odbywała się tam bowiem po raz 6. gala popularnych "Przygodzickich" Oskarów. Wręczono statuetki i wyróżnienia za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Przygodzice. Spotkanie było okazją do podsumowania minionego roku. Obecnych było wielu mieszkańców gminy z różnych środowisk oraz samorządowcy z sąsiednich gmin. Kapituła po rozpatrzeniu zgłoszonych wniosków uhonorowała 7 statuetkami osoby i organizacje i tak otrzymali je w poszczególnych kategoriach:

Oto fotorelacja z tego wydarzenia:


1. Działalność społeczna: Stefan Wieleba - sołtys z Topoli Wielkiej.


2. Działalność kulturalna: Gminny Ośrodek Kultury.


3.Działalność sportowa: Mirosław Szwedowski - prezes LZS Pardalin.
4. Firmy: Wojciech Kończewski - właściciel Wytwórni Cukierków „Karmelek".
5. Oświata: Zespół Szkół w Dębnicy.
6. Ochrona ludności i bezpieczeństwo: Łukasz Fidelak - naczelnik OSP w Dębnicy,7. Stowarzyszenia: Koło Gospodyń Wiejskich w Ludwikowie.


Wyróżnienia za pracą i zaangażowanie na rzecz rozwoju Gminy Przygodzice otrzymali w kategorii działalność społeczna: Paweł Chudy, Kazimierz Niziołek, Barbara Piechota, Zdzisław Połomski, Stefan Wojtczak i Genowefa Wojtkowska; w kategorii działalność kulturalna: Iwona Gąsiorek, Bogusława Górska i Łukasz Rasiak; w kategorii działalność sportowa: Tadeusz Jasik, Janusz Marcińczak i Daniel Dobras; w kategorii „Firmy": Aurelia i Ryszard Kawalerowie, Krystyna Krawczyk, Wojciech Pacyna i Juliusz Bartosz; w kategorii oświata: Irena Dymarczyk - dyrektor Zespołu Szkół w Wysocku Małym, Barbara Szymanowska - dyrektor Zespołu Szkół w Jankowie Przygodzkim i Zespół Szkół w Chynowej; w kategorii ochrona ludności i bezpieczeństwo: Andrzej Guździoł, Ireneusz Nowak i Tadeusz Witek; w kategorii stowarzyszenia i organizacje społeczne: Koło Gospodyń Wiejskich w Przygodziczkach, Bożena Jędrzejewska, Maria Surma i Maria Świerczyk.
Pomimo tego, że dość spora liczba osób nie wierzy w rzetelność pracy kapituły i "przypadkowość" wyboru, tę edycję, jak poprzednie można uznać za medialny sukces gminy. Na spotkaniu była lokalna telewizja i przedstawiciele Gazety Ostrowskiej.


Oto materiał z TV Proart:"Oskary" rozdane 12 lutego 2010

Najważniejsze wyróżnienia w półświatku filmowym, czyli popularne „Oskary” już za około miesiąc. Okazuje się, że nie tylko filmowcy starają się wyróżnić najbardziej zasłużonych w swoim środowisku. Statuetki za pracę na rzecz rozwoju Gminy Przygodzice nagrodzono wczoraj podczas VI już edycji tzw. przygodzickich „Oskarów’.


Gala, na której przyznawano najważniejsze wyróżnienia na rzecz rozwoju Gminy Przygodzice, podobnie jak ta hollywoodzka miała odpowiednią oprawę. Do gminnego ośrodka Kultury w Przygodzicach zjechali się pracownicy poszczególnych organizacji pożytku publicznego, samorządowcy oraz zaproszeni goście. Przygrywała kapela Boćki z Przygodzic a zaśpiewały rodowite „Baryczanki”. Aż chciałoby się dopowiedzieć „A Oskar wędruje do...”


Tradycyjnie już najbardziej zasłużonych nominowano w 7 kategoriach. Rok 2009 był obfity w wiele ważnych dla gminy wydarzeń, właśnie dlatego przez te dwanaście miesięcy uzbierała się rekordowa jak dotąd liczba nominowanych.


Działalność społeczna, kulturalna, sportowa, Koła Gospodyń Wiejskich, oświata, stowarzyszenia, ochrona ludności i bezpieczeństwo oraz zaangażowanie osób fizycznych, organizacji i firm - w tych wszystkich kategoriach przez ostatnie 12 miesięcy działali często bezinteresownie społecznicy. Za ich wkład w rozwój Gminy Przygodzice otrzymali wyróżnienia oraz najwyższe laury, czyli statuetki.


Całą galę tradycyjnie już poprowadziła znana tamtejszej publiczności dwójka konferansjerów, którzy elektryzowali zgromadzoną publiczność humorem sytuacyjnym. Szersza relacja z rozdania przygodzickich Oskarów wraz z wywiadami już w najbliższym programie samorządowym „Gmina Przygodzice – Inwestycja w przyszłość”. Zapraszamy!

autor: Tomasz Wojciechowski
Materiał filmowy tutaj:


niedziela, 14 lutego 2010
Gminny Ludowy Klub Sportowy „Barycz" Janków Przygodzki jest jedyną organizacją z terenu gminy Przygodzice, która posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, a co za tym idzie ma możliwość otrzymania wpłat 1% podatku. Każda osoba pracująca musi się co roku rozliczyć z Urzędem Skarbowym i może, nic nie tracąc, przekazać 1% swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. GLKS „Barycz" w Jankowie Przygodzkim od ponad 60 lat dba o to, by kibice z całej gminy i spoza niej mogli w Jankowie dopingować swoich zawodników. Futbolowa drużyna seniorów „Baryczy" zajmuje czołowe miejsca w rozgrywkach Kaliskiej Klasy Okręgowej od wielu lat. Męska drużyna siatkarzy jest mistrzem Powiatu Ostrowskiego a siatkarki rywalizują jak równy z równym z drużynami z całej Wielkopolski. Przekazując 1% swojego podatku nic nie tracimy. Podatek za nas przekaże Urząd Skarbowy, wystarczy do składanego co roku zeznania wpisać w odpowiednim miejscu nazwę:


Gminny Ludowy Klub Sportowy „Barycz"
KRS: 0000010651
oraz wyliczoną kwotę 1% podatku.

Pozyskane w ten sposób środki są przeznaczane na działalność statutową organizacji.

autor tekstu: Dariusz Piechowiak
źródło: www.przygodzice.pl
środa, 10 lutego 2010
Pojawił się kolejny filmik na naszym serwisie YouTube, tym razem przejechaliśmy się szklakiem rowerowym z Trzcielin do Antonina. Po drodze spotkaliśmy kilka ciekawych pomników przyrody oraz poznaliśmy faunę i florę tego pięknego miejsca.

Zachęcam do oglądania i komentowania.


wtorek, 9 lutego 2010
No i mamy pierwszy filmik na naszym serwisie YouTube! Jest nim wycieczka wokoło stawów w Przygodzicach. Malowniczo położone akweny wodne są idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku.

Zdjęcia zostały zrobione dokładnie tutaj:Wyświetl większą mapę

Dokładniej miejsce, od którego zaczyna się nasza audiowizualna wycieczka opisuje ta oto mapa interaktywna:
Zachęcamy do oglądania.

Chciecie się dowiedzieć czegoś więcej o stawach przygodzickich? Polecam tekst Roberta Kaczmarka:Stawy Przygodzickie to duży zespół stawów rybnych w Dolinie Górnej Baryczy (o współrzędnych geograficznych 51°35'N i 17°49'E) rozciągający się pomiędzy Przygodzicami a Antoninem, przy drodze krajowej nr 11. Obejmuje on 67 zbiorników wodnych skupionych w dwóch kompleksach: Przygodzice-Trzcieliny (330 ha) i Dębnica-Kocięba (322,5 ha) oraz grupę stawów koło Bledzianowa i kilka zbiorników śródleśnych położonych w okolicach Antonina i osady Strugi. Łącznie zajmują one powierzchnię ponad 700 ha. Obszar ten znajduje się w granicach parku krajobrazowego „Dolina Baryczy", zarazem Natury 2000 „Dolina Baryczy" i leśnego kompleksu promocyjnego „Lasy Rychtalskie". Park krajobrazowy „Dolina Baryczy" obejmuje obszar 87.040 ha (4.000 ha w gminie Przygodzice).

Największy staw Trzcielin Wielki, znajdujący1975 roku, tuż przed przebudową, miał 142 ha powierzchni, obecnie jego powierzchnia wynosi 112 ha. Do 1900 roku przez Trzcielin przepływała Barycz. Nowe koryto rzeki omija zbiornik, co umożliwiło regulowanie dopływu wody do stawu. Na początku XX wieku powierzchnia stawów wynosiła ok. 400 ha. W latach 1927-1943 rozbudowano je, wybudowano również kilka nowych.

Część stawów utrzymuje charakter starych, płytkich jezior eutroficznych z szerokim pasem przybrzeżnych szuwarów. Na niektórych zbiornikach istnieją stale lub pojawiają się okresowo wyspy o różnej genezie, topografii i trwałości (m.in. wysokie pry się przy drodze Janków Przygodzki-Trzcieliny, powstał prawdopodobnie około 1400 roku. W zmy ziemne, pływające kożuchy szuwarów lub gnijącej materii organicznej, okresowe golizny i wierzchowiny). Wyspy te stanowią główne miejsce lęgów ptaków z grupy wodno-błotnych.

Na Stawach Przygodzickich stwierdzono występowanie 275 gatunków, czyli około 62% gatunków ptaków w Polsce. Z tego 170 z nich to lęgowe lub prawdopodobnie lęgowe. Aż 18 gatunków z tego obszaru zostało objętych „Polską czerwoną księgą zwierząt", m.in.: bąk, bocian czarny, gągoł, kropiatka, zielonka, sieweczka obrożna, wąsatka. Na przelotach obserwowano rzadko występujące gatunki, m.in. bernikle, czaplę nadobną i modronosą, ibisa kasztanowatego i czczonego, mewę obrożną i orlicę, warzechę, czerwonaka, terekię, czajkę towarzyską, orła przedniego i wiele ciekawych blaszkodziobych.

W granicach stawów odnotowano też występowanie gatunków innych grup zwierząt: płazów, gadów i ssaków. Spośród płazów żyją tu prawie wszystkie gatunki żab zielonych, żab brunatnych i charakterystyczna rzekotka drzewna. Gady reprezentowane są przez jaszczurkę zwinkę, żyworódkę, żmiję zygzakowatą, padalca i zaskrońca. Liczną grupą są również ssaki. Zaobserwowano tu rzęsorka rzeczka, zębiełka karliczka, ryjówki: aksamitną i malutką, jeża, kreta, zająca, dzika, sarnę, jelenia, daniela, jenota, tchórza, piżmaka. Kiedyś w pobliskich lasach żyły również łosie i wilki. Nad Stawami Przygodzickimi spotkać możemy wydrę i bobra oraz kilkanaście gatunków nietoperzy. Bogata jest też fauna owadów, stwierdzono występowanie około 40 gatunków ważek. Z gatunków chronionych spotykamy też kozioroga dębosza żerującego na pomnikowych dębach antonińskich, jelonka i pachnicę.

Wokół Stawów Przygodzickich przecinają się dobrze oznakowane szlaki rowerowe i piesze. Wstęp w głąb stawów jest zabroniony, ponieważ prowadzona jest w nich hodowla ryb. Z wieży widokowej przy stawie Trzcielin Nowy możemy oglądać większość stawów w rejonie miejscowości Trzcieliny.

źródło:
http://przygodzice.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=16&menu=113&strona=1 www.przygodzice.plA oto dokładny przekrój całego kompleksu stawów przygodzickich. 


Od dziś rusza videoblog Gminy Przygodzice na serwisie YouTube.Będziemy tam zamieszczać najciekawsze filmiki i zdjęcia z regionu i ciekawszych wydarzeń.

Videoblog można znaleźć na stronie internetowej:

http://www.youtube.com/przygodzice

Zachęcamy do oglądania i komentowania naszych filmików.
redakcja
GS „Samopomoc Chłopska” z Przygodzic z okazji zbliżających się „Walentynek” przygotowuje nietypowy chleb. Jest on wypiekany tylko na „Walentynki”, ponieważ jego receptura jest wyjątkowa. Piekarnia GS-u w Przygodzicach znana jest daleko poza powiatem ostrowskim, jej wypieki trafiają m.in. do Wrocławia. Od 2 lat chleb wiejski „Baryczok” posiada certyfikat „Dolina Baryczy Poleca”, który spowodował, że przez smakoszy jest bardzo chwalony i niektórzy klienci przywiązali się do niego już na stałe. Jego oryginalna receptura jest pilnie strzeżona przez piekarzy z Przygodzic. „Walentykowy” bochenek chleba powstał również według oryginalnego przepisu. W jego skład oprócz tradycyjnych surowców wchodzi naturalny kwas, maślanka i lubczyk. Chyba wszyscy wiemy, że lubczyk ma specyficzne właściwości i powoduje, że zakochani stają się sobie jeszcze bliżsi. Chleb na „Walentyki” będzie można kupić w sobotę w sklepach GS-u Przygodzice i sklepach, które zaopatrują się w pieczywo z Przygodzic. Takich punktów jest aż 120.


poniedziałek, 8 lutego 2010
5 i 6 lutego odbyło się wyjazdowe spotkanie Rady LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w Lutyni. Miało ono jednocześnie charakter szkoleniowy. Oceniono podczas niego wnioski złożone w ramach operacji „Odnowa i rozwój wsi”. Termin naboru wniosków upłynął 28 stycznia. Do tego dnia wpłynęło do Biura Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” w Miliczu 7 wniosków, w tym 5 z części dolnośląskiej i 2 z części wielkopolskiej Doliny Baryczy. Z Wielkopolski były to wnioski z gminy Przygodzice i gminy Sośnie. Rada oceniła wnioski pod względem merytorycznym, czyli ich zgodność z Lokalną Strategią Rozwoju dla Doliny Baryczy na lata 2009-2015. Pula 4 mln zł nie została wykorzystana we wnioskach, mimo że wszystkie według Rady spełniły kryteria. Najwyżej został oceniony wniosek złożony przez gminę Przygodzice na działanie „Budowa miejsc sportowo-rekreacyjnych poprzez budowę obiektów w Przygodziczkach i Chynowej” – wnioskowana kwota dotacji wyniosła 400.170,00 PLN. Uzyskał on 12,67 pkt. na 14 możliwych do osiągnięcia. Za nim znalazł się wniosek z Rudy Żmigrodzkiej (gmina Żmigród), który uzyskał 11,84 pkt. Najniższą ocenę zdobył wniosek, który uzyskał 8,40 pkt. Minimalną ilością punktów, które były wymagane, było 7 punktów. Dalsza procedura polega na ocenie formalnej przyjętych przez Radę wniosków przez Urzędy Marszałkowskie w Poznaniu dla tych z Wielkopolski i we Wrocławiu dla wniosków z Dolnego Śląska. Mają one na to 3 miesiące. Na środki , które pozostały, nabór wniosków odbędzie się w późniejszym terminie.Więcej informacji na stronie: WWW.nasza.barycz.pl
wtorek, 2 lutego 2010
Dobra wiadomość dla mieszkańców tzw. osiedla Biniewskiego - czyli dziś okolice ulicy Nowe Osiedle. Na 2010 rok zaplanowano kontynuację rozpoczętych inwestycji drogowych. Dotychczas udało się położyć asfalt na ulicy Mickiewicza i Słowackiego. Wcześniej wyremontowano calkowicie ulicę Krótką wraz dojazdem do ulicy Nowe Osiedle - ul. Poprzeczna. W tym roku prawdopodobnie uda się całkowicie wyremontować ulicę Kochanowskiego oraz Długą

Oto szczegółowa mapa osiedla. Nastal rok wyborów a więc i rok cudów :) Niech się dzieje - korzystamy na tym my, Polacy :)
Dotychczasowy monopolista na wywożenie odpadow komunalnych w regionie, czyli Miejski Zakład Oczyszczania z Ostrowa Wlkp. powinien drżeć. Na rynek próbuje się "wkręcić" bełchatowska firma EKO Region. Przedsiębiorstwo jest monopolistą np. w Ostrzeszowie, co niedawno powodowało niemałe zgrzyty z mieszkańcami. odsyłam tutaj ---->
http://www.ostrzeszow.pl


"Po domach" niczym kolędnicy chodzili przez ostatnie dni przedstawiciele EKO Regionu z propozycją wywozu odpadów. Wcześniej, bo 31 stycznia na oficjalnym spotkaniu z mieszkańcami Przygodzic z mównicy przemawiała reprezentantka tejże frmy. 

Oto ich propozycja:


Podobno są lepsi i tańsi, niż MZO. Ile w tym prawdy? - tego nie wiemy, dopóki sami nie wypróbujemy. Warto się zapoznać z tą ofertą, może rzeczywiście mają lepsze warunki. Jedno jest pewne z przyzwyczajeniem ludzi będą największe problemy. PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA