POLECAMY

sobota, 31 lipca 2010
Od 31.07 do 01.08 w Przygodzicach odbywał się V już z kolei zlot milośników bocianów i wszelako pojmowanej przyrody. Fotorelacja autorstwa Tomka Wojciechowskiego.


środa, 28 lipca 2010
Praca Roberta Kaczmarka dostępna pod tym linkiem:

Robert Kaczmarek - Turystyka w Gminie Przygodzice (książka)
wtorek, 27 lipca 2010
SZLAK ROWEROWY

KOD: POS-219n
DŁUGOŚĆ: 64,5 km
KOLOR: niebieski


Ostrów Wielkopolski – Wysocko Małe - Chynowa - Przygodziczki - Antonin - Ludwików - Dębnica - Huta - Odolanów - Garki - Sośnie – Moja Wola

Do  Wysocka Małego w gminie Przygodzice szlak ten dociera od ul. Kamiennej w Ostrowie Wielkopolskim. Na skrzyżowaniu dróg w Wysocku kierujemy się w stronę stacji uzdatniania wody w Chynowej mijając bardzo ciekawe fragmenty łąk. Następnie udajemy się do Przygodziczek, skąd krzyżując się z drogą krajową nr 11 kierujemy się do Antonina. Początkowo przejeżdżając wzdłuż rezerwatu „Wydymacz” i parku przy pałacu Radziwiłłów jedziemy w kierunku Ludwikowa, a następnie Dębnicy. W tej miejscowości kończy się odcinek rowerowego szlaku niebieskiego na terenie gminy Przygodzice, a dalej zmierza on już do gminy Odolanów i Sośnie.


SZLAK ROWEROWY
DOOKOŁA POWIATU OSTROWSKIEGO


KOD: POS-102c
DŁUGOŚĆ: 201,3 km
KOLOR: czerwony

Bronów – Koryta – Ligota – Korytnica – Głogowa – Raszków – Pogrzybów – Walentynów –Janków Zaleśny – Cegły – PKP Daniszyn – Chruszczyny – Kurhany – Gliśnica – Kaczory – Odolanów – Raczyce – Uciechów – Bogdaj – Możdżanów – Moja Wola – Cieszyn – Pawłów – Kuźnica Kącka – Chojnik – Kałkowskie – Czarnylas – Ludwików – Antonin – Mikstat – Kotłów – Strzyżew – Namysłaki – Kania – Raduchów – Wielowieś – Masanów – Ołobok – Sławin – Psary – Śliwniki – Skalmierzyce – Boczków – Biskupice – Kotowiecko – Droszew – Gałązki – Gutów – Sobótka – Grudzielec – Bronów


Na terenie gminy Przygodzice szlak ten rozpoczyna się w Czarnymlesie, gdzie biegnie od strony wsi sołeckiej Kałkowskie. Przy szlaku, w Czarnymlesie możemy podziwiać min. kościół poewangelicki p.w. NMP Niepokalanie Poczętej z 1850 r. zbudowany z cegieł i kostek rudy darniowej, nietynkowany, 1-nawowy, od zachodu kwadratowa wieża z zegarami zakończona 4 szczytami, a następnie kolejny kościół ewangelicko-luterański z końca XIX w. murowany, nietynkowany, neogotycki,1-nawowy. Następnie udajemy się w kierunku Ludwikowa, a stamtąd dalej do Antonina, gdzie obok pomnikowych dębów można zobaczyć pałac myśliwski Radziwiłłów, neoromańską kaplicę grobową Radziwiłłów p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej, rezerwat przyrody „Wydymacz” i zwiedzić ośrodek rekreacyjno-sportowy „Lido”. Dalej przekraczając granice gminy Przygodzice szlak ten biegnie w kierunku Mikstatu.


Transwielkopolska Trasa Rowerowa - odcinek południowy TTR-S


Transwielkopolska Trasa Rowerowa (zielone znaki) -  odcinek południowy zwany przez niektórych wielkopolskimi Himalajami wiedzie z Poznania przez Środę Wielkopolską, Miłosław, Żerków, Jarocin, Pleszew, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Antonin, Ostrzeszów po Siemianice leżące w powiecie kępińskim, najbardziej na południe wysunięty skrawek województwa wielkopolskiego (trasa liczy około 280 km). Autorem trasy jest Andrzej Kaleniewicz z Poznania.


W granicach gminy PrzygodziceOd ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim jedziemy prosto do Jankowa Przygodzkiego. Za kościołem skręcamy w kierunku Nadstawek. Pojawiają się zielone znaki Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej. Dojeżdżamy do miejscowości Trzcieliny. Po lewej stronie widać Trzcielin Wielki, największy staw w wielkopolskiej części parku krajobrazowego „Dolina Baryczy". Mijamy wieś Trzcieliny. Szlak rowerowy z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina odbija w lewo do punktu widokowego. Jedziemy jednak prosto szosą. Po dwóch kilometrach skręcamy w lewo, zgodnie ze znakami czerwonego szlaku pieszego i drogowskazem do Nadstawek. Trasa prowadzi teraz drogą gruntową. Po około 40 metrach zostawiamy czerwony szlak i skręcamy na leśną drogę w lewo. Wkrótce las się kończy. Przybywa piachu. Po prawej mijamy cmentarz, za którym pojawia się gładki asfalt. Wjeżdżamy do Dębnicy. Po lewej widać kościół a na wprost - budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Jedziemy ul. Ociepki, skręcamy w prawo w ul. Ostrowską, następnie 700 m dalej - w lewo w ul. Litewską, w kierunku Ludwikowa. Wjeżdżamy w las. Obok przystanku szlak skręca w lewo. Dojeżdżamy do osady Kocięba. W osadzie tej przejeżdżamy między kilkoma atrakcyjnymi stawami stawami i skręcamy w prawo. Trasa prowadzi teraz wzdłuż strumienia w kierunku żółtej tablicy informacyjnej. Wracamy na lokalny szlak rowerowy Ostrów Wielkopolski-Antonin. Przed nami rezerwat „Wydymacz". Jedziemy dalej, pomiędzy drzewami wyłania się charakterystyczna bryła pałacu myśliwskiego książąt Radziwiłłów w Antoninie. Przy tablicy z „ptasim budzikiem" szlak skręca w prawo. Jeśli ktoś ma czas i ochotę zwiedzić pałac, powinien odbić w lewo. Po wizycie w pałacu wracamy na TTR i jedziemy granicą parku krajobrazowego w kierunku Ostrzeszowa, mijając po lewej stronie staw Szperek i ośrodek wypoczynkowy „Lido".


Ambonka, punkt widokowy na trasie z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina. 

opracował: Robert Kaczmarek/ zdjęcia: Robert Kaczmarek, archiwum
Szlak pieszy: Antonin – Antonin (niebieski)

Szlak pieszy: Antonin - Strugi - Kocięba - rez. Wydymacz - Antonin
- długość szlaku 13,6 km. Szlak ten jest niezwykle atrakcyjny ponieważ przechodzi przez najwartościowsze tereny przyrodnicze w południowej części gminy Przygodzice. Najciekawszy na trasie szlaku jest rezerwat „ Wydymacz” o pow. 45.93ha, pomnikowe dęby i część Stawów Przygodzickich w okolicy osady Kocięba. Warte szczególnej uwagi w Antoninie są kaplica grobowa Radziwiłłów, pałac myśliwski Antoniego Radziwiłła oraz pomnik Fryderyka Chopina.


Szlak pieszy: Ostów Wielkopolski – Kotłów (czerwony)

Szlak pieszy: Ostrów Wielkopolski - Janków Przygodzki - Nadstawki - Czarnylas - Ludwików - Antonin - Siedlec - Kotłów 
- długość szlaku 34 km. Szlak czerwony w naszej gminie bierze początek w Jankowie Przygodzkim, gdzie min. można podziwiać kościół św. Józefa z 1925 roku. Następnie szlak ten biegnie w pobliżu stawów do Trzcielin, dalej mija granice gminy w Nadstawkach, a wraca do niej w Dębnicy. Kolejno pokonujemy Czarnylas, gdzie mijamy min. kościół poewangelicki Marii Panny Niepokalanie Poczętej z 1850 roku, który został wybudowany z cegieł wypalanych z darniowej rudy żelaza.  Następnie wśród łąk docieramy do Ludwikowa, a stamtąd  do Antonina. Idąc przy głównej drodze nr 11 mijamy po prawej stronie pensjonat „Lido” i staw Szperek. Z lewej strony natomiast pałac myśliwski Radziwiłłów. W Antoninie skręcamy w prawo na Mikstat podziwiając po lewej stronę kaplicę grobową Radziwiłłów (Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej wybudowany w latach 1835-1838.


Szlak pieszy: Przygodzice PKP – Dębnica PKS (czarny)


Szlak pieszy: Przygodzice PKP - staw Trzcielin Wielki - Trzcieliny - Szkudlarka - Dębnica PKS
- długość szlaku 11,6 km. Szlak czarny rozpoczyna się w Przygodzicach w pobliżu stacji PKP i Zajazdu „Górecznik”, gdzie znajduje się min. smażalnia ryb, molo nad stawem i mini ZOO. Dalej kierujemy się w kierunku centrum Przygodzic, w których zauważamy neobarokowy kościół z lat 1925-1930, a w pobliżu Dom Ludowy im. marsz. Józefa Piłsudskiego, a także pomnik poległych żołnierzy z czterech wojen. Skręcając koło kościoła w lewo zmierzamy w kierunku cmentarza w Przygodzicach, w pobliżu którego skręcamy w lewo w kierunku stawów. Podróżujemy wzdłuż stawów Trzcielin Mały i Trzcielin Wielki i dochodzimy do miejscowości Trzcieliny, gdzie widać atrakcyjną wieżę widokową, przy której asfaltową drogą kierujemy się do największego stawu w Dębnicy.
-           Szlak pieszy: Jarocin – Gola (żółty)

Szlak pieszy: Jarocin - Pleszew - Gołuchów - Sobótka - Górzno - Szczury - Słaborowice - Czekanów - Bagatela - Trąba - Sadowie - Ostrów Wielkopolski - Wysocko Wielkie - Chynowa - Strzyżew - Kotłów - Mikstat - Komorów - ... - Gola

- długość szlaku 208,2 km. W gminie Przygodzice szlak ten rozpoczyna się w pobliżu cmentarza w Smardowie.  Następnie biegnie przez atrakcyjne łąki do miejscowości Chynowa, skąd kieruje się do Strzyżewa.


Szlak pieszy: Odolanów PKP – Ołobok (zielony)

Szlak pieszy: Odolanów PKP - Huta - Dębnica - Kocięba - Masanów - rez. Wydymacz - Antonin - Helenów - Mikstat Pustkowie - Mikstat - Kotłów - Kozaki - Strzyżówek - Urban - Ołobok
- długość szlaku 39,9 km. Do gminy Przygodzice szlak ten dociera z Huty. W Dębnicy na skrzyżowaniu kierujemy się na Ludwików, docierając do osady Kocięba. W osadzie tej możemy podziwiać stary cmentarz i kilka ciekawych stawów Kocięba Zimochowy. Następnie piaszczystą drogą przy stawach kierujemy się do Antonina przechodząc przez niezwykle ciekawy rezerwat „Wydymacz”. Docieramy  do pałacu myśliwskiego Antoniego Radziwiłła. Przechodząc przez główną jezdnie (drogę nr 11) udajemy się na trasę w kierunku Mikstatu mijając po drodze kaplicę grobową Radziwiłłów.


Zapraszamy do obejrzenia galerii ze szlaku pod adresem:


Turytyka w Gminie Przygodzice


opracował: Robert Kaczmarek / zdjęcia: Robert Kaczmarek
poniedziałek, 26 lipca 2010
Tak wyglądała Chata Regionalna w czerwcu 2006 roku. Wtedy to rozpoczął się jej remont. Sami widzicie z jakim była stanie, zanim została odnowiona...


Chata regionalna zanim ją wyremontowano przypominała dom, gdzie straszyło. 


Także budynej gospodarczy obok straszył. 

Oto widok na ówczesny plac przy dzisiejszej Chacie regionalnej.

Zdjęcia Roberta Kaczmarka z prac remontowych.

W jakim teraz jest stanie? Zapraszam do naszej galerii :)Od Gmina dawniej i dziś

Tak wygląda Chata Regionalna dziś w obiektywie Roberta Kaczmarka. To jeden z tych elementów architektury krajobrazu w Przygodzicach, który zmienił się nie do poznania. No i dobrze. Niegdyś to miejsca faktycznie straszyło. Teraz przynajmniej mamy reprezentatywny budynek :) 

To zdjęcia, które dostaliśmy na naszę skrzynkę mailową przygodziceblogspot@gmail.com od jednego z internautów (nick: adi). Zdjęcia przedstawiają podmyty rów i lekko posesję przy ulicy Nowe Osiedle. Według internauty stało się to po jednej ulewnej nocy z minionego piątku na sobotę. Kapela "Boćki" w Przygodzicach powstała 3 czerwca 2009 roku. Funkcjonuje przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Koncertuje w wiekszości wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca "Przygodzice" oraz chórem Koła Gospodyń Wiejskich "Baryczanki".

Kontakt:

Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, 
ul. Wrocławska 52
63-421 Przygodzice

Telefon/Fax: 062-592-70-11
e-mail: gokp@osw.pl 


czwartek, 22 lipca 2010
Na przełomie lipca i sierpnia w gminie Przygodzice będzie się odbywać ogólnopolska impreza z cyklu "Blisko bocianów". Spotkanie bocianolubów organizuje Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach. 


Bocianie gniazdo w Wysocku Małym


Oto szczegółowy rozkład zlotu, który możecie znaleźć na stronie www.pwg.otop.org.pl

Zapraszamy i zachęcamy do udziału!
środa, 21 lipca 2010
Przez cały lipiec przy Domu Ludowym w Topoli Osiedle Odbywają się tzw. półkolonie. Dzieci wraz z opiekunami i rodzicami spędzają aktywnie czas od 10:00 do 14:00. Do ich dyspozycji są piłki, stoły do gry w ping-ponga oraz inny sprzęt. Dzieci pracują także na zjęciach plastycznych. Tworzy się właśnie dekoracja na zbliżające się wiejskie dożynki w Topoli.

Już w najbliższym tygodniu dzieci będą mogły zagrać w piłkę plażową. Na boisku nieopodal powstaje profesjonalna piaskownica. Niewykluczone, że wkrótce mogą się tam odbyć jakieś zawody w piłce plażowej. 

Chciałoby się zapytać: nuda? co to takiego?

Oto fotogaleria. 


Słychać o nim nawet w innych województwach. Choć lokalni mieszkańcy na to miejsce lubią ponarzekać, trzeba docenić jego walor turytyczno-wypoczynkowy. Antonin - miejscowość wypoczynkowa m.in. Wrocławia ale i Ostrowa, Kalisza etc. Co można tam robić? Zapraszam do obejrzenia galerii oraz filmiku. 
A oto filmik:


wtorek, 20 lipca 2010
Tym razem mamy dla Was zaproszenie na niezłą imprezę w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Już w piątek 30 lipca odbędzie się tam Summer Dance Party. Oto plakat promujący to wydarzenie.Miejsce: GOK w Przygodzicach
Kiedy: Piątek 30 lipca 2010
Bilety: 5 zł (pp)/ 10 zł w dniu imprezy
Gdzie można nabyć? 692-056-189 lub 663-722-970


www.gminaprzygodzice.blogspot.com poleca!
piątek, 16 lipca 2010
Działające już ponad 17 lat Towarzystwo Miłośników Przygodzic, jedno z najstarszych i najbardziej aktywnych towarzystw regionalnych w Południowej Wielkopolsce wydało w ostatnich latach wiele ciekawych wydawnictw o tematyce historycznej i przyrodniczej. Członkowie Towarzystwa zaangażowali się też mocno w 2008 i 2009 r. w obchody 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Chacie Regionalnej w Przygodzicach wspólnie z Ostrowskim Towarzystwem Genealogicznym urządzili wystawę „Powstanie Wielkopolskie w Powiecie Ostrowskim – uczestnicy i pamięć”. W ostatnim okresie TMP otrzymało „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” i nominację do nagrody głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego za rok 2008 a także w 2010 roku nominację do nagrody głównej „Przyjaciel Powiatu Ostrowskiego”. Ponadto członkowie TMP byli wyróżniani indywidualnie przez władze gminy Przygodzice i inne instytucje, w tym 2 członków „Złotym Ślepowronem” podczas Zjazdów Ornitologicznych Śląska na Uniwersytecie Wrocławskim za wkład naukowy w poznanie ornitofauny Śląska.


Zarząd Towarzystwa Miłośników Przygodzic:

1. Robert Kaczmarek - przewodniczący
2. Edmund Radziszewski - wiceprzewodniczący
3. Piotr Szkudlarek - sekretarz
4. Wacław Urbankiewicz - archiwista
5. Waldemar Blaźniak - skarbnik

Dane teleadresowe:

Towarzystwo Miłośników Przygodzic

ul. P.T.R. 1

63-421 Przygodzice

email: tmp@o2.pl


Więcej informacji o Towarzystwie i jego działaniach można znaleźć na stronie internetowej http://www.przygodzice.za.pl/


Od logo
autor zdjęć: Robert Kaczmarek
sobota, 10 lipca 2010
Woda w Antoninie jest czysta a kapiel na tym kąpielisku jest dozwolona bez żadnych ograniczeń - to najnowsze badania sanepidu jeśli chodzi o czystość wód w regionie.

Już dziś i jutro Antonin może widzieć tłumy, jakich dawno tam nie było - wszystko za sprawą upałów, które są aktualnie nad Polską. 

Czystość wody w antonińskim zbiorniku to niestety duży znak zapytania, szczególnie w czasie takich upałów i w czasie takich tłumów. Epidemiolodzy przestrzegają, że ten zbiornik jest płytki i łatwo ulega nagrzaniu - nagrzana woda to idealne warunki do rozprzestrzeniania się bakterii. 

Póki co można śmiało cieszyć się z upałów :) 

Rekodrowe upały zawitały do Polski. Dziś ma być grubo ponad 30 stopni w cieniu, co oznacza, że na słońcu może być.....grubo ponad 50. Na szczęście wieje lekki wiaterek, bo inaczej możnaby się usmażyć żywcem na słońcu :)


Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach przy takich upałach: dużo pić, mało przebywać na otwartej przestrzeni a wtedy będziemy mogli spokojnie cieszyć się upalnym, polskim latem :)
poniedziałek, 5 lipca 2010
Pojawił się już najnowszy odcinek programu samorządowego Gmina Przygodzice - Inwestycja w Przyszłość. W tej odsłonie reporteży TV Proart byli na 20-leciu samorządu gminnego, które odbyło się 11 czerwca br. W tym odcinku jest także próba odpowiedzenia na pytanie jak się w tym roku mają nasze przygodzickie boćki :) Na koniec reporteży odwiedzili Wysocko Małe, gdzie trwała akcja "Pomagamy powodzianom".


Oto najnowsza odsłona programu w dwóch częściach (Przepraszam za jakość)Znamy już wstępne wyniki wyborów w Gminie Przygodzice. W sumie oddano 4989 głosów ważnych, z czego 2717 głosów otrzymał Jarosław Kaczyński (co stanowi 54,46 %). Natomiast Bronisław Komorowski otrzymał 2272 głosy (45,54 %). 

(źródło: pkw)

Dzięki serwisowi Stowarzyszenia z Jankowa Przygodzickiego mamy dokładne wyniki wyborów właśnie stamtąd. 


Jarosław Kaczyński 437 głosów (57%)

Bronisław Komorowski 329 głosów (43%)

frekwencja 58,4%Oto szczegółowy rozkład głosów w gminie:


źródło: www.przygodzice.pl

niedziela, 4 lipca 2010
Trwa II tura wyborów prezydenckich 2010. Na placu boju pozostali już tylko Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński. Kto z nich wygra, kto zostanie prezydentem? To jak na razie wielka niewiadoma. Wiadomo natomiast, że frekwencja jest dość wysoka. To potwierdza, że Polacy są z roku na rok bardziej świadomi obywatelskich obowiązków.

Bezpośrednio przy  lokalu wyborczym Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 5 w Przygodzicach rozstawiony jest stolik, przy którym przeprowadzane są sondaże. Co 10-ta osoba jest pytana jak zaglosowała dziś i dwa tygodnie temu. Na razie większych uchybień i poważnych incydentów na szczęście brak. Oto fotorelacja z Wyborów Prezydenckich 2010 przed Chatą Regionalną w Przygodzicach.


Wyniki już jutro. PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA