POLECAMY

poniedziałek, 28 lutego 2011
Niedawno informowaliśmy o sprzedaży Gorzelni w Przygodzicach. Już od dawna wiadomo kto ten obiekt kupił i co ma tam zamiar wybudować. To sieć marketów "Dino" chce tam otworzyć swój kolejny punkt. Najpierw musi jednak przejść jeszcze przez żmudny proces adaptacji tego terenu. Pojawił się podstawowy problem - budynek jest pod nadzorem konserwatora zabytków i wszystkie czynności związane z jego przebudową muszą być z nim konsultowane. Pojawia się więc pytanie czy i jak zburzuć wielki komin starej gorzelni? To wszystko sprawia, że wizja Marketu "Dino" na miejscu starej Gorzelni jest jeszcze odległa. Małym problemem jest też dojazd do ewentualnego sklepu. Idealnym rozwiązaniem byłby bezpośredni znajd z drogi krajowej nr 11. Poprzedni wójt gminy Przygodzice Przemysław Kaźmierczak na takie rozwiązanie się jednak nie godził. Faktycznie krajowa "11" wiedzie tam z górki, mogłoby to powodować liczne wypadki. Zjazd do marketu w miejscu, gdzie teraz wjeżdża się do Technikum Rolniczego jest relatywnie bezpieczny i tam prawdopodobnie będzie się wjeżdżać do marketu. 


Sprostowanie dotyczące fragmentów tej informacji na wyraźny wniosek Pana Przemysława Kaźmierczaka, byłego wójta gminy Przygodzice znajduje się na stronie:


http://www.gminaprzygodzice.info/2011/03/sprostowanie.html
niedziela, 27 lutego 2011
Według wójta Gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka najbliższe dwa lata będą "szczytem inwestycyjnym". Wszystko za sprawą, kończących się zresztą, środków z Unii Europejskiej. Perspektywa finansowa przewidziana jest na lata 2007-2013, tak więc do końca pozostało niespełna 21 miesięcy.   Pod tym kontem Radni Rady Gminy Przygodzice układali ostatni budżet, który przegłosowano 31 stycznia na sesji "budżetowej".  Zadłużenie na koniec 2010 roku wyniosło ponad 6 milionów złotych, na koniec 2011 roku gmina będzie już miała ponad 13 milionów długów. Inwestycje w 2011 roku będą stanowić około 33 % całego budżetu i pochłoną ponad 9 milonów złotych. Niestety dla mieszkańców samych Przygodzic nie mamy dobrych wieści. W 2011 roku w największej miejscowości gminy i siedzibie samorządu nie powstanie właściwie nic! Nie będzie ani rozpoczęcia budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej ani też żadnej ulicy! Nadzieja w oszczędnościach.


Tego jeszcze w naszej gminie nie było! Serwis www.gminaprzygodzice.blogspot.com rusza z całkiem nowym projektem a właściwie plebiscytem "Dziewczyna Gminy Przygodzice 2011". Jest to inicjatywa, która ma wyłonić w drodze konkursu najpiękniejsze mieszkanki naszej gminy. Mogą w niej wziąć udział uczestniczki w wieku od 16 do 30 lat. Zameldowane koniecznie na terenie gminy Przygodzice! Najpiękniejsze z nich wybierze specjalne jury złożone z administratorów strony oraz sponsorów imprezy. Najpiękniejsze dziewczyny w gminie mają zapewnione liczne atrakcje, w tym masaże oraz odnowa biologiczna w SPA! Oprócz tego wiele ciekawych nagród! Wybór "Dziewczyny Gminy Przygodzice" będzie należał do Was - Naszych Czytelników. Będziecie mogli zagłosować za pomocą Internetu oraz smsów. Szczegóły już 1 marca - wtedy rusza plebiscyt!


źródło: www.ptaki.polska.pl
Na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP pojawił się nowy wpis informujący o widocznych oznakach nadchodzącej wiosny. Na łąkach nieopodal stawów przygodzickich przyrodnicy zaobserwowali ok. 175 gęsi gęgaw. - Gęgawy to jedne z pierwszych wiosennych gości na stawach w Dolinie Baryczy - czytamy na stronie PwG OTOP. Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem: 
Miło nam poinformować Was, że reportaż multimedialny "Siła autentyzmu. Gra emocji" stworzony przez redaktorów serwisu www.gminaprzygodzice.blogspot.com zdobył pierwszą nagrodę w konkursie "Opowiedz...." będącym integralną częścią programu Działaj Lokalnie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, realizowanego w Dolinie Baryczy przez Lokalną Organizację Grantową Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Pierwsze miejsce w kategorii: MOTYW zajęliśmy wspólnie z Agroturystycznym Stowarzyszeniem Ziemi Ostrowsko - Ostrzeszowskiej "w Siodle" za fotoreportaż "Hubertowiny - przygoda z łukiem i siodłem". Tym samym nasz reportaż trafia dalej do ogólnopolskiego etapu tego konkursu. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie pod adresem:


Reportaż znajdziecie także na naszym videoblogu:

16 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach leci do Portugalii. Spędzą tam 10 dni w ramach wymiany ze szkołą partnerską w Lousado w Portugalii w rejonie Braga. Wszystko to dzięki projektowi „Europa – tak daleko, tak blisko”, który jest w całości finansowany przez unijny program Comenius. Za pobyt w Portugalii uczniowie nie zapłacą ani złotówki! Szczegóły poniżej.  środa, 23 lutego 2011
II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego nie będzie! Przynajmniej na razie. Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu podpisała stosowne dokumenty, które raz na zawsze ucinają wszystkie spekulacje dotyczące budowy drugiego odcinka drogi ekspresowej w ciągu drogi krajowej nr 11. Były to wszystkie propozycje firm, które chciały wziąć udział w przetargu. Tym samym przetarg wczoraj anulowano. Powód? Nie ma pieniędzy w budżecie państwa, choć wielokrotnie zapewniano, że w istocie kasa na obwodnicę już dawno leży bezpiecznie i czeka na wydanie. Nie pomoże nawet fakt, iż pierwszy etap drogi ekspresowej w ciągu drogi krajowej nr 11 niczego nie rozwiązuje. Nieoficjalnie mówi się, że w sprawie obwodnicy Ostrowa mają interweniować władze miasta i powiatu. Co z tej interwencji wyniknie? Przekonamy się już za moment. Plany budowy II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego legły w gruzach na początku roku. Wówczas to Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk, opublikował listę najważniejszych (priorytetowych) inwestycji w kraju. Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego znalazła się na dalekim, 22 miejscu.....listy nr 2. Jej budowa ma rozpocząć się przed 2013 rokiem. II etap zaczynałby się w Ostrowie i prowadziłby przez Wtórek, Wysocko Wielkie, Smardów, Wysocko Małe, Przygodzice i wychodził na Strugach, gdzie spotkałby się z drogą krajową nr 11. Popatrzmy sobie na obwodnicę choć wirtualnie, bo na razie prawdziwej długo nie będzie nam dane zobaczyć.....
Dziś na małej scenie ostrowskiego Centrum Kultury odbyła się regionalna premiera świetnego filmu autorstwa ostrowianina Artura Homana pt. "Rytmy natury w dolinie Baryczy". Na projekcję filmu w ramach "Spotkań z przyrodą" organizowanych przez PwG OTOP oraz ostrowską bibliotekę publiczną przyszło około 80 osób. Niektórzy po raz pierwszy mogli zobaczyć ten genialny film przyrodniczy na własne oczy. Twórca obrazu sporo opowiadał o swoich przygodach podczas kręcenia filmu. Zdjęcia do niego powstawały przez 2,5 roku, później doszedł proces postprodukcyjny. Dodać należy, że Artur Homan zrobił ten film praktycznie sam! Pomagała mu jedynie jego żona. Już wkrótce na łamach naszego serwisu wywiad z Arturem Homanem. 


Informacja dla tych, którzy opuścili pokaz filmu. Zanim Artur Homan wyruszy w teren by tworzyć kolejny projekt (dodam tylko, że będzie to prawdopodobnie film związany z ochroną drzew etc.)  ma zamiar promować swoje dzieło w lokalnych bibliotekach. Jeśli w którejś z bibliotek w Gminie Przygodzice będzie miał zamiar się pojawić, postaramy się to nagłośnić. 


Szeroką relację ze wczorajszego spotkania znajdziecie na stronie PwG OTOP pod ---> TYM linkiem. 


Na ten dzień wszyscy w Przygodzicach czekają niemalże jak na powrót wiosny. Innej myśli do siebie nie dopuszczamy - tamtejsze bocianie gniazdo przy urzędzie gminy (najsłynniejsze na całym świecie :)) i w tym rok roku musi zostać zasiedlone! Już teraz jego puste oblicze obserwuje kamera zamontowana kilka lat temu. Link do niej znajdziecie ----> TUTAJ.  W ubiegłym roku w bocianim gnieździe działo się wiele. Wystarczy tylko klinkąć na naszej stronie w zakładce "Boćki", aby prześledzić te wszystkie, czasem i traumatyczne wydarzenia. My na razie z niecierpliwością czekamy na przylot bocianów - najlepiej parki od razu :) Zachęcamy też do rozmowy na bocianim forum: ----> http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/. Pierwsze ptaki zasiedlą gniazdo przy Urzędzie Gminy prawdopodobnie wraz z końcem marca. Wcześniej, bo 23 marca odbędzie się kolejne "Spotkanie z przyrodą" organizaowane przez PwG OTOP oraz Bibliotekę Publiczną w Ostrowie Wielkopolskim poświęcone właśnie bocianowi białemu. 
wtorek, 22 lutego 2011
Wczoraj (21.02.2011 roku) w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbyła się 5 sesja Rady Gminy Przygodzice. Na początku sesji sprawozdanie z działalności pomiędzy sesjami przedstawił wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak. Oto fotorelacja z sesji. Zdjęcia autorstwa Darka Piechowiaka. 


Dotarliśmy do kolejnego materiału archiwalnego z początku XXI wieku. Jest to chyba jeden z pierwszych filmów promocyjnych realizowanych na zlecenie Gminy Przygodzice. Znajdziemy na nim m.in. turystykę na terenie naszego samorządu, rolnictwo oraz przyrodę. Materiał ma wartość historyczną ponieważ widać na nim życie mieszkańców naszej gminy 10 lat temu. To niby niedawno, a jednak... Wśród smaczków mamy np. nieotynkowany Gminny Ośrodek Kultury, stały widok Urzędu Gminy bez straszącego kierowców radaru :) W filmie odwiedzimy również Antonin: Pałącyk Książąt Radziwiłłów oraz kościół, gdzie spoczywają. Zachęcamy do oglądania :)

sobota, 19 lutego 2011
Znany i lubiany kabaret Ani Mru-Mru wystąpi w najbliższym czasie w Ostrowie Wielkopolskim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż spotkanie z ostrowską publicznością zaplanowano na ...10 kwietnia. Ta data budzi różne skojarzenia. Chcielibyśmy poznać Waszą opinię. Dlatego też po raz kolejny uruchomiliśmy na naszej stronie sondę. Jak zawsze umieszczona jest z boku panelu. Czekamy też na Wasze opinie na ten temat.


Aktualizacja 22-02-2011:


Dziś dowiedzieliśmy się, że występ Ani Mru-Mru 10 kwietnia w Ostrowie Wielkopolskim został przeniesiony na 6-go kwietnia. 
Wczoraj popołudniu w Wysocku Małym (gm. Przygodzice) odbyło się zebranie wiejskie, na którym wybrano sołtysa wsi. Po raz kolejny został nim Roman Nowak. To już druga kadencja nowego-starego sołtysa. 


Roman Nowak - sołtys wsi Wysocko Małe (fot. archiwum)
piątek, 18 lutego 2011
Już w najbliższą środę odbędzie się spotkanie z fotografem i wielkim pasjonatem przyrody Arturem Homanem z Ostrowa Wielkopolskiego. Pretekstem do tego spotkania jest film przyrodniczy jego autorstwa  pt. "Rytmy natury. W Dolinie Baryczy". Jest to niezywkle barwna opowieść o stawach milickich, gdzie rozgrywa się fabuła produkcji. Artur Homan przez dobre kilka miesięcy, jak nie lat, siedział gdzieś cicho i obserwował szepty natury. To, co widział za każdym razem obserwowała także jego kamera. Film jego autorstwa pokazuje przyrodę Doliny Baryczy na przestrzeni kilku miesięcy. Przyrodnik wzbogacił go zdjęciami interwałowymi, które doskonale pokazują upływ czasu. W całość idealnie wkomponowany jest głos natury, czyli Krystyna Czubówna. My ten film już widzieliśmy i naprawdę zrobił na nas ogromne wrażenie. Wy macie okazję go zobaczyć w najbliższą środę, godzina 17:00  na dużym ekranie w kinie Ostrowskiego Centrum Kultury przy ulicy Wolności w Ostrowie Wielkopolskim.Jeszcze przed wyborami na sołtysa we wsi Przygodzice, które wygrał Kazimierz Niziołek i o których przeczytacie więcej -----> TUTAJ, były i obecny sołtys wsi wypowiadał się w TV Proart. Był to news zbiorczy z regionu. Pojawiły się tam pytania kto i dlaczego może zostać sołtysem wsi. Kazimierz Niziołek wyraził w nim chęć ponownego startowania w wyborach sołtysa, co później uczynił. Oto odnośnik do newsa z TV Proart - po kliknięciu na zdjęcie.


czwartek, 17 lutego 2011
Korek z Przygodzic do samych Strug. Dziś powiało lekko i napadało śniegu. Do pewnej pory kierowcy na krajowej "11" poruszali się jak śmilaki. Oto fragment filmiku - dodam tylko, że byłem już kilkaset metrów nieopodal Strugów a tam wciąż był korek - i ciągnął się od samych Przygodzic! Wszystko za sprawą topniejącego śniegu i lodu na drodze - wielkie Tiry nie mogły podjechać pod górkę w Przygodzicach. "Było ślisko jak cholera - dodawali poza kamerą...". Pojawiła się nawet Policja, która kierowała ruchem. Od 13 do 14 lutego br. w Chynowej (gm. Przygodzice) odbywało się ogólnopolskie seminarium robocze ekonomistów i przyrodników. Obie grupy dyskutowały na temat możliwości, jakie niesie z sobą "bociania turystyka" w kontekście Gminy Przygodzice. Nie od dziś wiadomo, że Przygodzice słyną z bocianiego gniazda zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy. Jak podkreślali podczas semonarium przyrodnicy pierwsze bociany mogą przylecieć już pod koniec marca. Relację ze spotkania ekonomistów z bocianolubami prezentuje TV Proart. sobota, 12 lutego 2011
We wtorek 8 lutego w Jankowie Przygodzkim odbyło się zebranie wiejskie na którym społeczność wybrała nowego sołtysa. Został nim Wiesław Witek. Powołana została także nowa rada sołecka w składzie: Janusz Marcinczak- zastępca sołtysa, Grzegorz Wojtasik, Włodzimierz Rogacki, Wiesława Stryjak, Genowefa Piwowarska, Tomasz Sobczak, Stanisław Janota, Zdzisław Kubiak i Dariusz Piechowiak. Szeroką relację wraz z fotografiami oraz filmikami możecie zobaczyć pod adresem Stowarzyszenia "Rozwój i Edukacja" z Jankowa Przygodzkiego. Oto link:

czwartek, 10 lutego 2011
Informujemy że w dn. 18 lutego w godz. 10.00 - 15.00 odbędzie się w Miliczu, w sali sesyjnej nr 4 urzędu miejsckiego (ulica Trzebnicka 5) szkolenie dla wszystkich chętnych i zaainteresowanych pozyskaniem środków z różnicowania działalności rolniczej oraz tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw w ramach osi 4 Leader (Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju) ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013.
poniedziałek, 7 lutego 2011
W sobotę 5 lutego już po raz 7. wręczono najważniejsze społeczne wyróżnienie za zaangażowanie na rzecz rozwoju Gminy Przygodzie za 2010 rok. Co cieszy, tak zwane "Przygodzickie Oskary" na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny i społeczny naszej gminy. Statuetki rozdano aż w 8 kategoriach: działalność społeczna, kulturalna, sportowa oświata, ochrona zdrowia i OSP, stowarzyszenia i organizacje społeczne, firmy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas tegorocznej edycji "Oskarów" wyróżniono też osobę, która od 55 lat czynnie uczestniczyła w życiu naszej gminy. Statuetkę wójta Krzysztofa Rasiaka otrzymał doktor Jan Stekiel. Kto był nominowany i do kogo powędrowały statuetki? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej. 
niedziela, 6 lutego 2011
Wczoraj w Ośrodku Kultury i Sportu odbyło się zebranie wiejskie, na którym wybrano sołtysa wsi Przygodzice na kolejną kadencję 2011-2015. Po raz kolejny został nim Kazimierz Niziołek - radny Rady Gminy Przygodzice. Nowy sołtys w głosowaniu nie miał konkurenta, gdyż jedyny zgloszony kontrkandydat nie wyraził zgody na umieszczenie jego nazwiska na liście kandydatów (był nim Czesław Grzeszczyk). Podczas dzisiejszego zebrania wybrano także 7 osobową radę sołecką. K. Niziołek to już 5 sołtys, który dotychczas został wybrany ponownie w tegorocznych wyborach sołeckich. Szczegóły poniżej. 
Wczoraj w Ośrodku Kultury i Sportu w Przygodzicach odbyła się 7. już edycja wyróżnień za zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Przygodzice. W uroczystej gali wzięło udział wielu gości z całego powiatu ostrowskiego. Gospodarzem imprezy był wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak. Galę poprowadzili: Barbara Duczmal - dyr. GZEAS oraz Dariusz Kryś - sekretarz Urzędu Gminy w Przygodzicach. Na szerszą relację będziecie musieli jeszcze poczekać, tymczasem prezentujemy fotorelację z imprezy. Dodamy tylko, że filmików jest o wiele więcej :D


W piątek 3 lutego w Ośrodku Kultury i Sportu w Przygodzicach odbyło się robocze spotkanie w ramach pierwszej tegorocznej wizyty delegacji z partnerskiej gminy Luitre we Francji. Przedstawiciele gminy Przygodzice dyskutowali wspólnie z Francuzami na temat planu pracy partnerskiej na najbliższy rok. Udało się m.in, ustalić termin wyjazdu delegacji polsko-ukraińskiej na jesienne targi rolno-ogrodnicze do Francji. Szczegóły spotkania poniżej.


czwartek, 3 lutego 2011

W piątek 28 stycznia odbyła się kolejna impreza zorganizowana przez "Młodzież Przyszłość" w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach pod tytułem "WINTER PARTY". Po raz kolejny frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów, na imprezę przyszło grubo ponad 250 uczestników, a sala do godziny 22:30 została wypełniona po brzegi. Pół godziny wcześniej nasz radny Robert Kaczmarek energicznie przywitał wszystkich przybyłych i zaprosił ich do gorącej zabawy.


Fundacja Wspomagania Wsi ogłasza konkurs dotacyjny realizowany we wsiach i miasteczkach do 6.000 mieszkańców „Ochrona bioróżnorodności naszą szansą - 2011” czyli jak w sposób zrównoważony chronić zagrożone gatunki zwierząt i roślin i ich siedliska oraz rodzime rasy zwierząt hodowlanych i rodzime gatunki roślin uprawnych i ozdobnych. Na czym polega udział w konkursie i kto może w nim uczestniczyć?
środa, 2 lutego 2011
W ostatnich wyborach samorządowych podjęliśmy decyzję kto będzie reprezentował naszą małą ojczyznę i komu powierzymy decydowanie o najważniejszych aspektach jej funkcjonowania. Nowa Rada Rady Gminy Przygodzice, tak jak poprzednia, składa się z 15 radnych. Wielu z Was pytało ile taki radny może zarabiać? To zależy - odpowiadamy szybko. Zależy od pełnionej funkcji oraz przynależności do poszczególnych komisji. Szczegółowe rozliczenie znajdziecie poniżej. KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY              Ostrzeżenie meteorologiczne – opady marznące
W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego wydanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział w Poznaniu dnia 02.02.2011 r.
Ważność: od godz. 10:00 dnia 02.02.2011 r. do godz. 10:00 dnia 03.02.2011 r.
Obszar: województwo wielkopolskie
Zjawisko: opady marznące
Stopień zagrożenia: 2
Przebieg: Nadal okresami będą występowały słabe opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź.
Skutki: Gołoledź; trudności komunikacyjne; oblodzenie dróg i chodników, utrudnienia w ruchu pieszym.
Dyżurny
Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego
Leszek Szubert


wtorek, 1 lutego 2011
Już w najbliższą sobotę o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury i Sportu w Przygodzicach odbędzie się VII edycja popularnych w naszej Gminie "Przygodzickich Oskarów". Co roku specjalna kapituła przyznaje wyróżnienia w kilku kategoriach dla ludzi oraz organizacji zasłużonych w działalności na rzecz Gminy Przygodzice. Poniżej prezentujemy laureatów poprzednej edycji "Oskarów" we wspólnym zdjęciu pamiątkowym. 

PRZESZUKAJ BLOGA

Lepsza strona Gminy Przygodzice

Polecamy!

Uwaga !!!

UWAGA !!!

Witryna NIE JEST oficjalną stroną internetową gminy Przygodzice. Tutaj obowiązują prawa autorskie do zdjęć oraz tekstu! Portal Urzędu Gminy Przygodzice można znaleźć pod adresem


Przygodzice Blogspot to informacje na temat Gminy Przygodzice, relacje z wydarzeń, przygodzickie boćki, turystyka, fotogaleria, filmiki, gmina w mediach - słowem kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się na terenie tej gminy. Zapraszamy!

Naszym celem jest archiwizacja wydarzeń i inwentaryzacja dobytku kulturowego. Działamy od listopada 2009 roku.

------------------------ENG------------------------

Przygodzice Blogspot is a www site, where you can find everything about the commune of Przygodzice - reportings, gallery, tourism and nature. Here you will learn more about storks in Greater Poland (Wielkopolska Region). If you got any question please do not hecitate to send us an e-mail.

------------------------ENG------------------------

Napisz do Nas/Contact Us @t:

przygodziceblogspot@gmail.com

Pamiętaj, aby nie łamać praw autorskich! Wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na wirtualnej galerii Picasa Web tylko za zgodą administratorów strony!

Redakcja serwisu
www.gminaprzygodzice.info

REKLAMA

Archiwum BLOGA

Gdzie nas się czyta :)

free counters

REKLAMA